| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele scene din filme nu sunt incluse și sunt șterse din film astfel încât acestea nu apar pe ecran?

De exemplu aceasta: https://youtu.be/0WPpSiZQZIA

Dacă sunt eliminate din film atunci de ce se mai filmează?
Asta nu înțeleg.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi ca ei stiu dinainte sa filmeze ca o sa le scoata? Isi dau seama ca nu sunt bune dupa, probabil dupa ce primesc feedback

Hedwig Galit-Pulgada
acum 5 ani
They deleted this scene because they didn't want to show Miranda's soft side. She is supposed to be very cold.

Bhushan Rajput
acum 4 ani
If they would have kept this scene then the ending scene where Miranda looks at Andy, then sits in the car n smile would have lost its charm.

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Se taie la montaj din diverse motive: e prea lung filmul, nu se potrivesc cu ritmul, sunt redundante.

| sierra1 a răspuns:

"De ce unele scene din filme... nu apar pe ecran...Asta nu înțeleg"

ce nu e de ințeles? e vorba de bun simț, de scene "șocante" sau mai pe scurt cenzură

| romeo78 a răspuns:

Un film are durata de producție de aproximativ 24-36 de luni, de la începerea castingului până la premiera filmului. În această perioadă, pe baza scenariului se filmează diversele scene. Unele în studio, unele în exterior.
Filmările pot însuma zeci, sute de ore.
La montaj, producătorul, regizorul, scenaristul, alături de echipa tehnică de montaj, încep să dea "conturul de bază" al filmului, inclusiv adaugă muzica.
După realizarea filmului brut, se organizează o vizionare internă. Acolo ei fac observații și vor hotărî cum va arăta varianta finală a filmului.
În secolul XXI este foarte ușor de realizat, dar în secolul trecut când se foloseau doar benzile de filmat, filmul se realiza prin tăierea, lipirea fiecărui cadru, fiecărei scene și așa rezulta rola finală a filmului.
Acum există cd, există programe de editare, este totul informatizat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Primul si cel mai important motiv e ca filmul trebuie sa aiba o anumite lungime maxima, in general 90 de minute, asa ca, daca depaseste atunci se incearca serios eliminarea oricaror scene neimportante
al doilea ar fi faptul ca se face montaj, si apoi e vizionat de regizor, producator, etc. si sunt scene care nu sunt dorite (cenzura, autocenzura, etc.) de ex. in prima parte a lui IT (cand erau copii) in carte e o scena de s3x in grup, care in film e ABSOLUT IMPOSIBIL macar sa o sugereze
poate ca, crezi ca cenzura nu se mai practica, dar de fapt se practica in draci, singura versiune a filmului care nu e cenzurata e versiunea pe disc pe care o cumperi de la magazin, altfel, dat fiind faptul ca, copii pot sa ajunga sa vada, se cenzureaza in draci (stream de ex.) iar la TiVi e pe fata, am vazut filme la ProTV (la care nu ma mai uit niciodata la filme) care aveau taiate scene "vag" sangeroase