| random1620 a întrebat:

E ilegal sa bagi niste nume si numere la intamplare cand iti faci un cont Netflix?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i ilegal sa pui un card bancar care nu-i al tau.
Fiindca ei te verifica si iti blocheaza adresa de IP daca joci murdar.
Cu asa ceva nu te joci, ca risti dosar penal sau puscarie, daca cardul ala a fost furat dintr-o casa cu valori f mari, putand sa fii acuzat si de alte furturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce numere? de card?
da, daca face marea intamplare (desi ai sanse mai mari la loto) sa nimeresti un card valabil si il folosesti se numeste furt.

| random1620 explică (pentru suntserios):

Si daca le iei de pe net? (nr de la card)

| LPCTSTR a răspuns (pentru random1620):

Numar de card ca numar de card, dar mai cer si data expirarii si CVV-ul. Pe astea de unde le iei?

| random1620 explică (pentru LPCTSTR):

Si daca le iei si pe alea de pe net. (si pui nume random)

| suntserios a răspuns (pentru random1620):

Repet, daca nimeresti un card atasat unui cont in care sunt bani si nu sunt banii tai se numeste furt. Simplu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru random1620):

De unde? Cine-i intr-atat de dobitoc sa faca conturi bancare, sa puna bani pe ele si sa va dea voua datele? Ti se pare ca scenariul asta are vreo tangenta catusi de mica cu realitatea?

| johnnny123 a răspuns:

Poti sa bagi ce vrei tu. Dar datele care-i intereseaza cu adevarat (cum ar fi cardul) nu poti sa le bagi la intamplare.

| GPA a răspuns:

Referitor la carduri. Degeaba "nimerești" un card valid fie el Mastercard sau Visa. Nu vei putea face plata oricum, din cauza serviciului 3D Secure. Aproape toate băncile oferă acest serviciu, chiar dacă nimerești un card funcțional, fie el împrumutat, fie el "furat", nu vei putea face plata. Trebuie să validezi un token (un cod unic generat de o aplicație atașată contului bancar) sau dintr-un dispozitiv de tip token (cum folosește Raifaissen de exemplu) pentru a efectua plata mai departe. 3D Secure se folosește tocmai pentru a preveni astfel de scenarii, frauda, când cardul ajunge in posesia altcuiva, numai titularul are posibilitatea validării plății în acest caz. Sunt persoane care dezactivează cardul cât timp nu-l folosesc (dezactivează plățile online și POS), prin urmare, nu va fi funcțional cardul acela. Este ilegal, însă inutil acum happy, oricum nu vei trece de 3D Secure. Netflix solicită 3D Secure pentru plăți, orice plată. Sunt site-uri care nu au acest serviciu în prealabil, însă Netflix îl are.

| rapandula a răspuns:

Da. Dar probabilitatea e foarte mica sa nimeresti numarul, data expirarii si CVV-ul aceluiasi card.

| 3ery66 a răspuns:

Pin de la card? Nu incerca asta, nu sunt banii tai.Se numeste furt!

| GPA a răspuns (pentru 3ery66):

Am explicat că nu poate face plata în 3D Secure pe Netflix, oricine ar pune mâna pe card.