| droid96 a întrebat:

E vreo diferenta intre un anime si un desen animat?

Răspuns Câştigător
| bcalex96 a răspuns:

Salut anime-urile au legatura cu japonia cultura japoneza iar desenele animate din cultura occidentala. Anime-urile nu se adreseaza doar copiilor cum o face desenele animate, ele se adreseaza si adolescentilor si adultilor. Chiar sunt anime-uri care se adreseaza special adultilor numandu-se "Hentai", acestea contin crea? ii artistice pornografice.
Anime-urile au o poveste bine conturata. Un anime nu contine doar un anumit gen, si poate sa se incadreze de ex:
- Amagami SS = Slice of Life, Romance, High School, Drama

6 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Logic că e.
Desenele îmi plac, amine-urile nu.

| Azµre a răspuns:

Da nu ți se pare că e o diferență între cacatul de naruto și tom și jerry?

| MaliciousDeath a răspuns:

Pai da. Daca ar fi sa rezum, diferenta consta mai mult in modul in care sunt desenate personajele, dar si in temele abordate, care evident sunt mai diversificate decat in cazul desenelor animate.

| Zoey112 a răspuns:

Pai animeurile sunt un fel de desene animate japoneze. adica se aseamana prin faptul ca nu sunt filme cu oamenii reali si sunt cu personaje desenate, dar
desenele animate sunt adresate mai mult copiilor pe cand animurile sunt pentru toate varstele (de la copii la adulti) iar in animeuri povestea este mult mai complexa si prezinta traditii japoneze si modul de viata al japonezilor.
de ex si pokemon si bakugan sunt animeuri desi sunt difuzate pe cartoon network.
aici gasesti informatii despre ce anime vrei tu: http://www.animenewsnetwork.com/

| L7w7n7d7 a răspuns:

Da.
Anime-ul vrea să pară diferit. E exact ca bucătarii ăia de la MasterChef cică. Sunt tot bucătari, dar ei îşi zic altfel, îşi zic Chefi ca să se deosebească de restul bucătarilor de rând. Aşa şi cu anime-urile.
Asta şi ar mai fi o diferenţă, toate sunt japoneze sau koreene.

| ccnv a răspuns:

Anime-urile sunt desenele alea cu disperati japonezi care screm mereu cuvintele.
Desenele animate sunt alea pe care le vezi tu, la Cartoon Network sau Boomerang cand mai schimbi in sila de pe-un post pe altul.
Adventure Time e cel mai tare!