NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Există actori foarte buni, cărora rolurile le vin ca mănuşa. Îi priveşti şi te gândeşti că aşa sunt şi în viaţa de zi cu zi, că jucând nu depun vreun efort, doar se pun în locul personajului şi recită textul, poate şi improvizând pe alocuri, şi dacă în realitate ar fi în locul acelui personaj, reacţiile lor ar fi asemănătoare sau identice, iar asta îţi dă senzaţia că îi cunoşti, că nu sunt foarte diferiţi de ceea ce vezi pe ecran. Cred că aşa sunt majoritatea actorilor buni.
Şi mai există actori foarte buni, care, efectiv, se transformă în cel pe care îl joacă, devin altcineva şi devin excelent, total, ireproşabil. Recent mi-a atras atenţia Jodie Foster şi asta m-a făcut să vreau s-o studiez mai îndeaproape. Am luat capodoperele ei la rând, deşi le mai văzusem - Taxi Driver (1976), Candleshoe (1977), Foxes (1980), Carny (1980), Little Man Tate (1991), The Silence of the Lambs (1991), The Accused (1988), Sommersby (1993), Nell (1994), Maverick (1994), Contact (1997), Anna and the King (1999), Panic Room (2002), Flightplan (2005), Inside Man (2006), The Brave One (2007) -, şi am fost uimită cât de diferită şi grandioasă e în fiecare film, cât de diametral opusă şi totodată autentică şi cât de atent şi-a ales fiecare scenariu, cam toate filmele, în care a jucat, fiind nişte filme măreţe, care nu trec fără urmă şi pe care de fiecare dată le revezi cu plăcere, cu interes; şi cu toate că am privit-o pe ecran ore în şir, eu-l ei mi-e complet în ceaţă, am impresia că n-o ştiu deloc, e un mister total, o foaie goală, o enigmă; şi sunt fascinată de aceste paradoxuri.
Eram curioasă, mai sunt şi alţi astfel de actori? Puteţi să-mi daţi şi alte exemple?

53 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Peter O'Toole. Iti recomand :The Night of the Generals, Murphy's War, How to Steel a Million, Caligula, Man Friday, Venus, My Favorite Year, Becket, Lawrence of Arabia, The Lion in Winter.

| NOname explică (pentru noktambul):

Mulţumesc pentru recomandări.
Chiar acum mă pun să-l văd pe Svengali (1983). E şi cu Jodie Foster, şi cu Peter O'Toole. Cred că şi ţie ţi-ar plăcea.
http://youtu.be/5Za4_aDKn7o

| AshuraElric a răspuns:

Sir Anthony Hopkins.

| Kaℓi a răspuns:

Un subiect frumos! happy
Unul dintre preferatii mei e Tom Hanks, desi a facut cateva roluri in care s-a potrivit ca nuca in perete... imi place si Mel Gibson, are o nebunie nedisimulata, de fapt, omul e cam ciudatel de felul lui. Jack Nicholson, Danzel Washington, Ed Norton... Primul pe lista mea e totusi Paul Newman happy
Dintre actrite imi place Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman, Jodie a ta, da, si dintre stelele "apuse" Audrey Hepburn, Sofia Loren, Liz Taylor, Catherine Deneuve...

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Ai dreptate, Kaℓi (mă bucură prezenţa ta aici, apropo), sunt nişte excepţionali, nişte frumoşi cei menţionaţi de tine, deşi nu i-am urmărit cap-coadă, ca să-mi fac o idee şi cât de paradoxali sunt, dar o să încerc să fiu mai atentă.
Ştii, e greu să faci astfel de observaţii, când vezi câte un film pe-aci, pe-acolo şi cu totul altfel percepi un actor, când eşti concentrat strict pe el, pe activitatea lui. Ţin minte am mai făcut o astfel de cercetare şi cu Angelina Jolie, însă ea nu a trezit în mine senzaţii ciudate că nu o cunosc deloc şi că e mereu alta, cum a făcut-o Foster. Jolie e mai liniară în această privinţă, splendidă, fascinantă, dar oarecum tot ea, nu atât de aproape de extreme, cât să fie de nerecunoscut.
Cred că urmează Nicole Kidman (mereu mi-a plăcut; să văd dacă o întrece pe Foster) big grin
Până una-alta, te invit la Shadows and Fog (1991), îl urmăresc acum.

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Uite-o şi în The Dangerous Lives of Altar Boys, e complet alta. happy

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Da, cred ca Nicole e cea mai versatila din lista mea. Eu ti-am scris de fapt cativa dintre actorii mei preferati, nu stiu daca sunt toti paradoxali si geniali, probabil ca unii da. Nicole Kidman, sigur happy

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Hehe, mersi de confirmare. Bănuiam că are potenţial.hee hee

| cristi202 a răspuns:

Jodie Forster mi-a placut enorm in "Tacerea mieilor".

Russel Crowe. Si-a jucat fenomenal rolul de general roman in "Gladiatorul" incit dupa aceea, am mai vazut cateva filme cu el, dar pentru mine a fost de nerecunoscut, atit de diferit era ca persoana de fiecare data, a trebuit sotia sa imi zica ca e el. happy Iar cand l-am vazut cum e in viata reala, asa cum este el, mi-a parut rau, stiindu-l cum era in "Gladiatorul" happy, imi parea a fi un om cu totul obisnuit, in comparatie cu cel din film.
Ar mai fi Mel Gibson, Richard Gere, si probabil si altii, actori care imi plac in mod deosebit.

| NOname explică (pentru cristi202):

Şi în Nell e spectaculoasă.

"...a fost de nerecunoscut, atit de diferit era ca persoana de fiecare data, a trebuit sotia sa imi zica ca e el" - ştiu ce zici.hee hee Uneori puteam să mă uit la Foster şi s-o caut, nerealizând că e ea, atât de diferită era. I se schimba totul: personalitatea, mimica feţei, gesturile, vocea... Parcă, efectiv, se mai năştea o dată, fiind cu totul altcineva.

Îmi pare bine că m-ai înţeles. Nu eram foarte clară în exprimare. Mulţumesc. happy

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca orice actor bun se transpune in persoana, in rolul pe care il joaca, incit zici ca e chiar acea persoana. E interesant sa vezi o singura fiinta ca ia mai multe chipuri, mai multe personalitati...

| Violleta2022 a răspuns:

Un actor foarte bun trebuie sa fie versatil, ca sa poata juca roluri diferite, sa impersoneze anumite caractere.
Sunt multi actori foarte buni, care pot juca roluri pozitive cat si negative de succes.
Am sa dau un exemplu:
Robert de Niro este un actor perfect, jucand si in filme unde este atat baiat cat si filme de familie, precum " Experience never gets old". de fapt, o lista completa a filemlor in care a jucat este aici:
https://www.google.com.au/......tps?/webhp

Dar, subiectul asta este extrem de vast si cred ca ne-ar trebui 100 de pagini sa scriem despre toti actorii mari, celebri si versatili.
Voi lasa loc si altora sa vina macar cu cate un actor de acest gen!

| mihai69 a răspuns:

Primul nume ce-mi vine în minte: Robin Williams (RIP). Apoi ar ma fi, într-o ordone total aleatorie:
- Toma Caragiu;
- Meryl Streep;
- Charlie Chaplin;
- Gene Hackman;
- Jack Nicholson;
- Anthony Hopkins;
- Al Pacino;
și mulți alții, cu siguranță. Cinematografia rusă ne e practic total necunoscută în ultimele decenii, cea europeană se zbate undeva pe ultimele locuri prin sălile de proiecție... E greu să-i știm pe toți.

| relian a răspuns:

Nu e deloc precum spui tu.Actori buni nu stiu citi sunt, nu cred ca iai putea numra pe degete, iti mai ramin laughing degete zic actorii in general is slabi slabi rau.Nu vorbesc din auzite sau din alte surse, vad exact ce fac ei cum joaca.Un actor bun joaca bine indiferent ce regizor ar fi indiferent ce buget.Ai vazut asa ceva des? Eu nu prea.De aici am ajuns la concluzia ca filmele bune is facute cu bani f multi, iar actorii aia buni cei credem noi is munciti la greu de regizori, deci regizorii is buni cai pun sa faca mii de cadre pana cand iese cum vrea el.Cind pui un meseriosi sa faca un lucru de mii de ori ala nu se mai numeste meserios, ala se numeste cirpaci, dar probabil in lumea asta a actoriei meserioasii is f putini.Am vazut filme de 2 lei, cu buget de 10 mii de dolari sau pe acolo iar actoru juca snur, felul cum juca era natural era asa cum trebuie, acelalsi actor care joaca sintrun film de milioane.Am vazut filme cu actori din filme de milioane intr-un film low buget e praf, dar joaca atit de prost de iti vine sa-ti dai palme singur.Deci actoru ala e varza, a ajuns actor aia is oamenii regizorii cu aia trebuie sa lucreze.Deci actorii buni sincer is f rari.Ce vezi tu si spui vai nemaipomenit aia au tras milioane de cadre pana sa iasa asa.Si meritu este al regizorului nu al actorului care i-as da una in cap cand vad cait trebuie sa muncesc cu el laughing Cind spui ca un actor este bun ala trebuie sa joace la fel de bine dinfe de film indif de regizor si indif de citi bani se baga in acel film.Dar cand vad actori la care exlami wow, pur si simplu ramai cu gura cascata in filme de sute de milioane sil vezi dupa intr-un low buget si il vezi cai praf sincer nu mai sti ce sa crezi.Un actor bun uite cemi vine acu in minte tommy lee jones parca omu asta joaca bine indif ce rol, ce film, ce buget, ce regizor.

| LoveSleep a răspuns:

Heath Ledger

| wildthing a răspuns:

Eu voi mentiona un nume care cu siguranta te va surprinde, pentru ca multi in considera un actor prost. Mie imi place Sylvester Stallone. A facut "Rocky" in care juca un prostovan cu sufleet bun care stie sa dea cu pumnul, "Rambo", in care e un dur care stie sa livreze un discurs miscator la final, dar si "Tango &Cash" si "Stop! Or my mom will shoot" unde chiar mi se pare ca are umor.

| MaliciousDeath a răspuns:

Mmm acum imi vin in minte Jack Nicholson, Tim Roth,
Cillian Murphy si Gaspard Ulliel.

| ALGator a răspuns:

Mie nu imi prea e clara intrebarea ta. E cam... enigmatica.
Spui ca actorii se transpun in rolurile lor. Face parte din meserie, in mod sigur unii reusesc mai bine, altii mai putin.
In acelasi timp, te intrebi asupra eu-lui lor. Adica cum sunt ei cand nu joaca rolul? Daca e asa, pai e o veste buna. Personalitatea unui actor si nimic din ceeace este el in afara rolului nu exista la Jodie Foster. Pentru ca e profesionista si urmeaza liniile unui profesionist: la serviciu nu esti tu, ci functia ta. "Tu" continui sa fii pe dinauntru, dar pe dinafara esti mester cizmar care isi serveste clientul si isi apara si afacerea, realizind cistig. Si punct. Daca Judie F ar incerca sa introduca nejustificat, chiar si subtil, in rol, propria ei personalitate, asta ar fi o fita egoista. Presupun ca ea nici nu viseaza la asta. Vrea sa se remarce prin rolul ei, nu prin ea insasi.

Pentru ca tot s-a vorbit de actori aici, un film care m-a surprins este "What's Eating Gilbert Grape?" (1993, 8 puncte imdb - mult!) cu Starring Johnny Depp si Leonardo DiCaprio care sunt aproape niste pustani. Amindoi au roluri marete, mai ales DiCaprio, pe care ni-l imaginam de obicei in filme mai comerciale si siropoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robert Downey jr.- Sherlock Holmes, Iron Man
Leonardo DiCaprio-Django Unchained, Inception
Johnny Depp-Transcendence, Pirates of the Caribbean
Joaca complet diferit in filmele astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca pe unii si mutra ii ajuta.
Spre exempu Jim Carrey.L-am vazut in Dumnezeu pentru o zi,Ace Ventura, Masca, Tantalaul si Gogomanul, Mincinosul, mincinosilor. Poate a mai jucat si in alt tip de filme, dar sun sigura ca nu a avut acest succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau asta.A participat la iUMOR
https://www.youtube.com/watch?v=h45zvk_t5Lw&t=609s
Am ras cu lacrimi!

| Xdreaper21 a răspuns:

Am citit printre randuri ac era mult si dc ai intrebari care te fac sa te gandesti care imi e scopu in viata?

| SERIALS a răspuns:

Am vizionat The Accused (1988) si Panic Room (2002),

| Nimeni10 a răspuns:

Ar mai fi si Hugh Jackman in rolul lui Wolverine x-men, i se potriveste la perfectie s-a nascut sa fie Wolverine, nu stiu daca mai gasesti vreun actor sa se potrivesca in rolul lui Wolverine.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Hmmm... nu ştiu dacă te-ai putea rezuma doar la unul sau la altul. Universul filmului este o lume întreagă, nu se rezumă doar la unul sau la altul, de exemplu fiecare ţară are propriile valori cinematografice. E un univers magic, şi hey, e umila mea opinie. Şi în final rolul actorului este acela de a te surprinde, şi ca pe viitor să-ţi doreşti să-l revezi! Şi da te conving de cele mai multe ori!

| TOOL a răspuns:

Hugh Jackman in Prisoners
Anne Hathaway in Love and Other Drugs
Robin Williams in Good Will Hunting
Joseph Gordon-Levitt in The Lookout
Jake Gyllenhaal / Maggie Gyllenhaal in Donnie Darko

Iar dupa parerea mea, nu cred ca este cineva sa-l poata inlocui pe Robin Williams in filmul Good Will Hunting

| mdaria a răspuns:

Mie de exemplu imi place foarte mult cum joaca Meryl Streep - mi se pare extraordinara in toate filmele ei.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Www.youtube.com/watch?v=uv1cDiF9dUk
Danezul asta e bun rau de tot;) i se potriveste rolul lui Hannibal, asa cum ii vine manusa si lui Anthony Hopkins. Daca nu ai vazut serialul Hannibal try it.

| NOname explică (pentru Ecaterina2016):

Mulţumesc, l-am văzut.

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Frumos ce ai spus. Mai exista și astfel de actori, dar nu mă întreba de ei că sunt în urmă rău.

| tacitacitaci a răspuns:

Leonardo DiCaprio face extrem de bine ceea ce ai spus tu. M-as avanta sa spun si Rian Gosling. Ca actor bun iti recomand si Kevin Spacey.

| GlowingShadow a răspuns:

Si mie imi place Jodie Foster. Ti-as recomanda si filmul Carnage, unde joaca ca la teatru. Toata actiunea se intampla intr-o camera. E fenomenala tipa.
Un alt actor care mi-a atras atentia a fost Robin Williams in roluri dramatice (The Final Cut - 2004, Insomnia - 2002, One Hour Photo - 2002, Good Will Hunting - 1997, The Night Listener - 2006). Asa mi-l imaginam in viata privata, retras, misterios, cu zambet fortat. Din pacate asta s-a si adeverit a fi adevarat.
Jim Carrey la fel, doar ca el e nebun de legat si in viata privata. In Man on the Moon, Eternal Sunshine of a Spotless Mind joaca senzational. Imi plac actorii carora se potrivesc atat roluri haioase cat si cele dramatice.

| NOname explică (pentru GlowingShadow):

Mersi, Carnage mi-a scăpat. Dar oricum urma să-l văd; şi mai am alte vreo 20 pe listă.
Până acum din seria Foster nu mi-a prea plăcut doar Elysium (2013), prea comercial şi sec pentru gustul meu. În rest, filmele ei sunt o plăcere.

| HikariAi a răspuns:

Nu stiu daca s-a spus, sunt foarte multe comentarii si acum sunt prea obosit ca sa le citesc pe toate, dar totusi, cel putin am sa-mi spun parerea mea cu privire la intrebarea ta. Din punctul meu de vedere un astfel de actor e pentru mine Will Smith.

| NOname explică (pentru HikariAi):

Mersi frumos. happy

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Recunosc faptul ca sunt paralel cu filmele, dar sunt convins ca viata bate filmul. E mult mai palpitant sa joci un rol spontan si in care consecintele sa fie de multe ori imprevizibile si uneori dramatice...

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Leonardo Dicaprio, nimeni nu-l poate inlocui, actor perfect in fiecare rol jucat! in special Titanic, care dupa parerea mea este cel mai reusit film din istoria cinematografieihappy

| Bibzzz a răspuns:

Cred ca un alt bun exemplu ar fi Johnny Depp. A jucat in foarte multe filme, dar este foarte recunoscut pentru rolurile din Piratii din Caraibe, Edward Maini-de-foarfeca, Alice in Tara Minunilor, Charlie si fabrica de ciocolata si Mortdecai. L.as putea vedea de sute de ori in aceste filme si tor as avea impresia ca sunt persoane diferite. Intra atat de bine in pielea personajului si joaca atat de lejer incat pare ca fiecare replica este improvizata si nimeni nu i.a arat vreun scenariu

| mihai69 a răspuns (pentru Bibzzz):

În opinia mea, Mr. Depp e cam... stereotipic. Indiferent de rol, joacă de parcă ar face „variațiuni pe o aceeași temă". Din păcate pentru el, nici rolurile primite nu prea ies din această temă. Dar chiar și asta ne dă de înțeles că producătorii îl văd ca pe un actor puțin versatil.

| presus a răspuns (pentru mihai69):

Te inseli in privinta lui Johnny Depp, prietene. N-ai vazut suficiente filme cu el.

| mihai69 a răspuns (pentru presus):

Păi hai să vedem... ce am văzut: Platoon, Edward scissorhands, 4 serii de Pirații din Caraibe, Charlie and the Chocolate Factory, Coșmar pe Elm Street, The astronaut's wife, Chocolat (mișto film!), Once Upon a Time in Mexico, Alice in Wonderland, The Rum Diary, The Lone Ranger, Mortdecai, Alice Through the Looking Glass.
Or fi multe, or fi puține? nu știu, dar asta e impresia pe care mi-a lăsat-o (cu foarte mici excepții, majoritatea de la începutul carierei).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bibzzz):

rolling on the floor)))))) Johnny Depp e un actor varza cu roluri 90% la fel de varza, iar restul de 10% sunt,, desene animate'' transpuse in realitate.
Cum sa il numesti actor cand el nici nu se uita la propriile lui filme...

| angel74dm a răspuns (pentru mihai69):

Ia spune-mi, te rog, pe cine ai fi văzut tu în rolul lui Jack Sparrow?

| mihai69 a răspuns (pentru angel74dm):

Pe Jack Sparrow, desigur!winking
Dar, te-ai întrebat cumva de ce seamănă așa mult Jack cu indianul din Lone Ranger? sau alte roluri (interpretările lor), între ele?

| angel74dm a răspuns (pentru mihai69):

Întrebarea mea era CE ACTOR ai fi văzut tu în locul lui Johnny Depp în rolul lui Jack Sparrow. În ce priveşte asemănarea, este de fapt invers, Tonto seamănă cu Jack Sparrow, deoarece personajul Tonto este jucat de Depp în 2013, pe când personajul Jack Sparrow este jucat de Depp pentru prima dată cu 10 ani în urmă, în 2003... Având în vedere că ambele personaje sunt jucate de acelaşi actor, precum şi faptul că ambele filme sunt regizate de Gore Verbinski, este foarte probabil ca Tonto să fie bazat pe Jack Sparrow...
Anyway, revin la prima întrebare: Ce alt actor ai fi văzut în rolul lui Jack Sparrow?

| mihai69 a răspuns (pentru angel74dm):

Sincer? uite un posibil candidat: (RIP) Robin Williams.
E-adevărat, e ceva mai rotunjor, dar e(ra) un actor de o mie de ori mai versatil decât Depp.

| angel74dm a răspuns (pentru mihai69):

Nu contest talentul şi versatilitatea lui Robin Williams, însă era vorba exclusiv de acest rol... Nu prea văd alt actor să facă grimasele şi mişcările lui Depp în rolul lui Jack Sparrow. Despre asta este topicul, de fapt, actori foarte buni, cărora rolurile le vin ca o mănuşă...
Bineînţeles, aceasta este doar o părere personală, oricine are dreptul să aibă alta, total diferită...

| mihai69 a răspuns (pentru angel74dm):

Pentru grimase și mișcări era potrivit și nebunul de (Dumnezeu pentru o zi) Jim Carrey. Dar nu cred că s-ar fi potrivit și cu rolul de pirat din Caraibe. În schimb, R.W. avea și grimase, și mișcări.
Topicul însă este despre actori care joacă rolurile veridic, fără un efort vizibil. Iar opinia mea că Depp depune un efort ca să fie Sparrow, sau Tonto, sau oricare alt rol al său. Și se cam vede. Mai bine zis, EU așa îl văd.
Și da, sunt de acord: asta e tot o opinie personală!winking

| nechiforboss a răspuns:

Da sunt si alte exemple: Al Pacino; R.De Niro; Jack Nicholson; Meryl Streep; Cate Blanchett; Emma Stone(e cam tanara ea dar e o stea in devenire); Diane Keaton; Anthonny Hopkins; Denzel Washington; Tom Hanks; Robert Duval; Robert Downey Jr.; Kevin Spacey; Marion Cotillard; Rachel Weisz; Maia Morgersten (de la noi)+actori din epoca clasica:Marlon Brando; James Stewart; Humphrey Bogart; Clark Gable; Anthonny Quinn; Katharine Hepburn; Bette Davis; Ingrid Bergman; Vivien Leigh s-a.m.d

| fkfgjgfgd a răspuns:

Sincer mie mi sa părut un actor foarte bun Heath Ledger în rolul Jokerului

| amiracervencu a răspuns:

Pe mine m-a impresionat mult Russell Crowe. L-am urmărit ca luptător în „Gladiator", ca matematician în „A Beautiful Mind". L-am văzut interpretând rolul inspectorului de poliție Javert în „Les Miserables", pentru ca apoi să îl urmăresc jucând într-un rol de proscris în „Robin Hood." Roluri extrem de variate, dar pe care le-a interpretat cu o profunzime care m-a uimit.