| anonim_4396 a întrebat:

Exista iinsula mako? unde?da ea cu adevarat cum se numeste?si unde sau facut filmerile serialului h2o?

Răspuns Câştigător
| Scarlett011243 a răspuns:

Am aflat si eu acum 3-4 ani de pe un site.
Nu cred. sunt la fel...
Uite mai multe detalii:
Tasmania este o insulă situată la sud de Australia, cu climă mediteraneană în nord şi temperată în centru şi sud. În centrul insulei sunt prezenţi munţi cu înălţimi de aproximativ 1000 - 1400 m.În apropierea coastelor de sud ale insulri se află insulele De Witt şi Maatsuyker.
Tasmania este cel mai mic stat al Australiei, fiind localizat pe insula cu acelaşi nume din sudul Australiei. În componenţa statului Tasmania, pe lângă insula omonimă, care reprezintă aproximativ 94% din teritoriul statului, mai intră şi alte insule mici (King, Flinders, Bruny) şi foarte mici din Strâmtoarea Bass, din jurul Tasmaniei, precum şi Insula Macquarie, situată în sudul Oceanului Indian. Capitala acestui stat este oraşul Hobart.
Primii locuitori ai Tasmaniei s-au stabilit pe insulă cu 25.000 de ani înainte de sosirea europenilor.
În anul 1642, primul european care a ajuns în Tasmania a fost navigatorul olandez Abel Tasman, care a botezat insula "Pământul lui Van Diemen" în onoarea guvernatorului de atunci al Companiei Olandeze a Indiilor de Est. În anul 1770, insula a fost luată în stăpânire de James Cook, în numele Marii Britanii. În 1803, pe insulă, a fost întemeiată prima aşezare europeană cu rol de colonie penitenciară. Ocnaşii în cătuşe erau puşi să taie copaci, să muncească în minele de cărbune şi în carierele de piatră şi să construiască poduri şi drumuri, fiindu-le, în acest timp, interzis să vorbească între ei. Cine încălca regulile era închis într-o celulă lipsită de lumină, în care nu rareori se întâmpla să îşi piardă minţile. Colonia penitenciară din Tasmania a fost lichidată în anul 1877.

17 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Insula Mako este o insulă fictivă din serialul australian H2O - Adaugă apă; deci nu exista

| Scarlett011243 a răspuns:

Insula Mako este de fapt numele insulei Tasmania(Macko - in traducere inseamna acelasi lucru) din Australia.

| tarantulaverde a răspuns (pentru Scarlett011243):

De unde stii? si de ce in serial muntele este mai inalt iar pe insula adevarata este pe jumate? raspunddemi mai etaliat despre aceasta insula si vei primi funda (te asigur)

| King_Laurentiu_1995 a răspuns (pentru Scarlett011243):

Ai măcar poze cu bazinul luni
Damile te rog frumos eu nu cred in sirene

| Scarlett011243 a răspuns (pentru tarantulaverde):

Am aflat si eu acum 3-4 ani de pe un site.
Nu cred. sunt la fel...
Uite mai multe detalii:
Tasmania este o insulă situată la sud de Australia, cu climă mediteraneană în nord şi temperată în centru şi sud. În centrul insulei sunt prezenţi munţi cu înălţimi de aproximativ 1000 - 1400 m.În apropierea coastelor de sud ale insulri se află insulele De Witt şi Maatsuyker.
Tasmania este cel mai mic stat al Australiei, fiind localizat pe insula cu acelaşi nume din sudul Australiei. În componenţa statului Tasmania, pe lângă insula omonimă, care reprezintă aproximativ 94% din teritoriul statului, mai intră şi alte insule mici (King, Flinders, Bruny) şi foarte mici din Strâmtoarea Bass, din jurul Tasmaniei, precum şi Insula Macquarie, situată în sudul Oceanului Indian. Capitala acestui stat este oraşul Hobart.
Primii locuitori ai Tasmaniei s-au stabilit pe insulă cu 25.000 de ani înainte de sosirea europenilor.
În anul 1642, primul european care a ajuns în Tasmania a fost navigatorul olandez Abel Tasman, care a botezat insula "Pământul lui Van Diemen" în onoarea guvernatorului de atunci al Companiei Olandeze a Indiilor de Est. În anul 1770, insula a fost luată în stăpânire de James Cook, în numele Marii Britanii. În 1803, pe insulă, a fost întemeiată prima aşezare europeană cu rol de colonie penitenciară. Ocnaşii în cătuşe erau puşi să taie copaci, să muncească în minele de cărbune şi în carierele de piatră şi să construiască poduri şi drumuri, fiindu-le, în acest timp, interzis să vorbească între ei. Cine încălca regulile era închis într-o celulă lipsită de lumină, în care nu rareori se întâmpla să îşi piardă minţile. Colonia penitenciară din Tasmania a fost lichidată în anul 1877.

| Scarlett011243 a răspuns:

Este o insula fictiva din Australia

| elizzu a răspuns:

Aa, citisem intr-o revista acum 2 ani ca serialul s-a filmat undeva in australia thinking

| SteveEO a răspuns:

Exista insula, dar nu se cheama Mako. E pe langa Australia, Sydney. Nu stiu cum se cheama sad poate tu vei o vei gasi! Cauta cea mai apropiata insula de pe langa Sydney. Filmarile sau facut in Sydney. happy Sper ca ti-am fost de ajutor.

| KristinikaDya a răspuns:

Nu exista si h2o ii facut in australia plz funda happy

| MarineluM12 a răspuns:

Da, exista insula Mako. asa si cum exista si sirena. dragi copii. voi poate credeti ca nu exista. dar ele exista, deoarece sunt si dovezi... eu am poze, daca doresti mai multe informatii funda, si scriemi

| Nedelcu_Denisa_2002 a răspuns (pentru MarineluM12):

Exista.poti sa imi trimiti poze

| Ivan_Ionut_1996_BnOy a răspuns (pentru MarineluM12):

Gata...trimite-mi te rog si mie pozele!

| Andrea234 a răspuns:

Insula mako exista este in Australia si acolo sa filmat h20
Mai multe informatii :

Insula mako s-a format acum multi ani dintr-o cometa care a aterizat pe pamant atat stiu, dar daca vrei la bazinul mako exploreaza insula si poate cazi din intamplare sau o gasesti fara sa cazi si sa esi este o iesire prin apa.

Insula mako este in Australia aproape de goald coast filmarile h20 au fost pe acolo, sper sa reusesti

| King_Laurentiu_1995 a răspuns (pentru Andrea234):

Și dacă nu ai poze cum sa creadă cineva in insula mako sau bazinul mako

| King_Laurentiu_1995 a răspuns:

Eu nu cred in insula
Mako da ca tu crzi aratami pozele te rog frumos

| Vodka321 a răspuns:

Uita-te pe google earth si scrie la search acolo gold coast FIlmarile sunt facut in Gold Coast Australia

| Cirnoiu_Vasile_1984 a răspuns:

Bună scuze dar pe mine m-ar interesa sa stiu unde este cu adevarat as dori sa ma duc in vacanța acolo. poți sami lași un mesaj in privat.
Cirnoiuvasile1984@gmail.com
Astept raspunsul mersi

| Vale_Elena_1950 a răspuns:

Da insula mako exista si este pozitionata la 50 de km fata de orasul Golg Coast si acest oras este in Australia. Limba vorbita in Gold Coast este engleza si exista bazinul in care te transformi si da este real.Sirene poate ca nu exista dar aceea insula si locul bazinului exista