| HanszmR a întrebat:

Filme care sa redea cel mai fidel cartile?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Se spune ca exista unul singur: Pe aripile vantului.
Eu nu sunt de acord nici macar cu acesta, dar e strict opinia mea.
Criticii sustin ca chiar depaseste cartea.

In rest, filmele sunt (mult) mai slabe decat cartile, din multe puncte de vedere:
actiune trunchiata din lipsa de timp, buget, spatiu, recuzita (ne)adecvata (vezi: Contele de Monte Cristo, Mizerabilii, etc)
joc actoricesc slab, uneori chiar mediocru,
alegerea actorilor nepotriviti,
regie proasta,
adaptare neinspirata a scenariului,
greseli de fond, omisii (am vazut chiar de curand un film cu cowboy, si in decor se vedea subtil o masina moderna)

In cele 2-2.5 ore cat dureaza in medie un lung-metraj e practic imposibil sa descrii in amanunt personajele, situatiile, relatiile dintre ele, sau decorurile si peisajele ce sunt in majoritatea cazurilor descrise atat de bine in carti (vezi Thomas Hardy, Jane Austen, Alexandre Dumas, surorile Brontë, Virctor Hugo, Ernest Hemingway, Charles Dickens, Dostoevsky, etc)

| TheWznd a răspuns (pentru NLS):

Sunt mai multe filme bune care respectă acțiunea din carte.
Dar până la urmă, filmul e viziunea personală a regizorului asupra cărții, nu neapărat aceeași chestie.
Îmi vin în minte acum încă 3 care respectă enorm de bine cărțile:
War Horse (2011) - din punctul meu de vedere cea mai bună selecție de actori. Se potrivesc extrem de bine personajelor din carte.
A boy in striped pyjamas (2008)
Midnight sun (2018)

Altele filme care se adaptează după cărți și e plăcut să te uiți la ele, dar care nu le respectă așa bine:
Lord of the Rings
Charlie and the Chocolate Factory 2005
Peter Pan 2003
Murder on the Orient Express 2017
Christmas Carol 2009
The Princess Bride 1987
The Martian 2015
Lord of Flies 1963