| crTy a întrebat:

Heeei.
Am decis sa scriu despre Universul Marvel la atestat si am nevoie de cat mai multe idei interesante pe care sa le abordez. Daca stiti site-uri bune cu interesting facts, despre actori, recuzita, originile filmelor, povesti din spatele scenei, orice, va rog impartiti-le. Indiferet cat de mica si nesemnificativa este ideea, n-o pastrati.
Multumesc!

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din putinele mele cunostinte despre acest subiect eu stiu ca atunci cand spui Marvel spui benzi desenate deci de aici trebuie sa pleci de la inceputuri, ca acum Marvel sunt si studiori e altceva.
Incearca sa te legi de chestia asta Marvel ca studio si ca benzi desenate.
Personaje sunt berechet, selecteaza-le pe cele mai cunoscute: superman, batman, spider-man.
Altceva nu stiu ce sa-ti zic, in materie de filme ei fac tocanita atat benzile desenate cat mai ales mitologiile straine...gen thor, hercule etc
Poti sa te legi si de faptul ca pe langa filmele cu si despre super eroi ei fac filme si cu personaje din mitologie, unele personaje regasindu-se in benzi desenate altele inspirate doar din mitologie.
Sunt al naibii de multe filme si mai ales multe personaje...

| crTy explică (pentru Simpatic):

M-am gandit si eu sa selectez cele mai importante personaje si sa le fac o mica descriere, dar fara sa ma leg de filme deoarece sunt prea multe. M-am interesat si de comics dar sincera sa fiu subienctul nu ma pasioneaza si m-am plictisit repede. am gasit cateva linkuri bune despre acest domeniu (chiar si despre o carte stil comic care cuprinde tot ce e de stiut despre toate comicurile aparute) in afara de asta nimic interesant

| Simpatic a răspuns (pentru crTy):

Eu as fi merg pe animatiile japoneze, anime-uri cred ca sunt la fel de cunoscute la momentul acesta precum Marvel dar asta e doar parerea mea.
Oricum la Marvel ai intr-adevar multe personaje foarte cunoscute dar la fel ai si la DC comics.
Te poti si lega de filme, de ex. Superman a avut multe ecranizari cu diferiti actori cunoscuti, a avut si serial Lois & Clark (1993) etc
Batman apare atat in benzi desenate cat si in serialul din 1943, personajul in sine este creat in benzi desenate in 1939, o multime de ecranizari, animatii etc
Ai seriile de animatii si filme X-MEN...
Ai o infinitate de baze de la care sa pornesti, iti trebuie doar factorul creativitate.
Eu am adaugat atat personaje din Marvel cat mai ales din DC COMICS, atentie nu este acelasi lucru.
Uite o idee poti face o sinteza sa contina personaje Marvel cat si DC ...si ei le mai imbina in anumite jocuri video si filme.

| crTy explică (pentru Simpatic):

Mersi mi-ai dat o idee super buna si stiu si cum s-o valorific

| Raven a răspuns (pentru crTy):

Mare păcat, am văzut pe History un documentar excelent despre comics-uri, Superheroes Decoded, autorii lor au fost adevărați deschizători de drumuri în unele privințe, așa cum s-a întâmplat în 1966 când Stan Lee și Jack Kirby l-au creat pe Black Panther, un erou de culoare într-o vreme în care segregarea rasială era încă în toi; în multe privințe comics-urile au fost un barometru al timpurilor în care au fost create. Se poate vorbi mult și bine pe tema asta.
Mie tot mi se pare că muști mai mult decât poți mesteca, la fel ca la prima întrebare. Dacă stai să te gândești, din universul Marvel nu fac parte doar Avengers-ii, și X-men sunt parte din Marvel chiar dacă cedaseră drepturile companiei Fox, la fel Deadpool, The Punisher, Fantastic Four, Blade, Ghost Rider, iar sunt multe filme și seriale.
Poate ar trebui să alegi franciza Star Wars, ori Aliens ori Predator sunt mai puține filme. Și despre Star Wars am văzut un documentar interesant, Star Wars: The Legacy Revealed, unde se vorbește despre originile filmului, simbolistica, clasica bătălie dintre bine și rău, paralela cu mitologia etc.

| Simpatic a răspuns (pentru crTy):

Ma bucur daca pot pune un mic ajutor in viitorul cuiva laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search
Daca te referi la filme, scrie marvel cinematic universe.

| Bizon95 a răspuns:

Universul marvel NU EXISTA
franciza Marvel in schimb... DAAAAAAA, AIA EXISTA!

explicatie simpla si logica la ultimul film: s-au dus in trecut si au luat O SINGURA piatra a infinitului, NUMAI UNA, NU TOATE 6
se intorc "inapoi" intr-o linie temporala CARE NU MAI EXISTA
Thanos nu a omorat juma' de univers PENTRU CA NU AVEA TOATE 6 PIETRE

rezultat: toata ideea se rupe in bucati si e data de DECIZII *****PUR***** ARBITRARE DIN PARTEA SCENARISTILOR, FARA NICI O BAZA... NUUUUUUUUUUUUUUUUU, NU REALISTA, CI PUR LOGICA!

succes la scris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as scrie despre ceva, un subiect pe care il cunoaste toata lumea.
Ca sa inteleaga toti, ce spui tu acolo.
Eu spre exemplu, pe mine nu ma pasioneaza franciza marvel si nici nu am urmarit vreun film, ca nu ma atrage.
Roboti, ciocane grele, altii zboara, unu are costum invincibil.
Desene animate happy

| crTy explică (pentru anonim_4396):

Inainte voiam sa scriu despre carti filme si seriale SF happy Pe mine ma pasioneaza SF-ul deoarece dovedeste cat de departe poate ajunge mintea umana pornind de la o baza. Plus ca in aceasta lume a SF-ului orice e posibil. Trebuie sa ai doar creativitate. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru crTy):

Mintea umana nu ajunge nicaieri, cand o "hranesti " cu lucruri inchipuite.
Mintea ta ajunge in functie de ce-i dai tu sa proceseze.
Daca-i dai dinozauri zburatori si unicorni, atata o sa poata.
Fictiuni, si povesti.
E ca si cum tu citesti o carte care ti se pare super mega marfa, si incepi si le povestesti si altora, dar ei nici macar nu au citit-o. Si o sa pari ca si cum dai din gura, dar ceilalti habar nu vor avea despre ce vorbesti.
La fel si cu marvel, e doar o nisa, copii se uita la de-astea cu super eroi.
Super eroii nostri ar trebui sa vina din mediul real.
Ca un copil sa isi ia drept model, o persoana in viata, fie el tata, instructor de inot, antrenor de football.
Ca mickey mouse si thor, nu sunt reali.
happy
Un copil sau un om, nu poate avea un erou, inchipuit, ca nu il va ajuta la nimic in viata.
Superman zboara, cum sa-l ai pe superman model, cand tu nu poti sa zbori?
sau pe doctor **** sau ce personaje mai sunt prin marvel.
Sunt niste personaje inchipuite.

Ai mai multe sanse de succes, daca abordezi un subiect mai comun, ca sa te inteleaga si lumea, si sa inteleaga despre ce vorbesti, ca daca incepi si povestesti cum iron man zboara pana la capatu planetei in 20 de secunde, si hulk cand se enerveaza se face verde, deja e ceva dubios.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca multa lumea si-ar dori (printre care si eu si am sa vorbesc in nume propriu acum) sa fie Punisher de exemplu, chiar daca la inceput el este un razbunator, el devine un promotor al corectitudinii adica pedepseste reufacatorii facand lumea mai buna, dar pentru cei carcotasi el este in sine un ucigas. Pentru mine Punisher daca ar fi un personaj real l-as sustine, unii ar spune ca sustin un criminal altii ca el este un erou, deci depinde de care parte a baricadei esti.Ce este binele si ce este raul? Cand faci bine cui si cand faci rau cui? Vezi totul este subiectiv in viata reala.
Acum si daca Batman ar fi real iar ar aparea discutii.
In viata reala pe cine pot avea adolescentii ca model dupa parerea ta pe Doarian Popa? pe yotuberii cu ideile lor, pe influenceri? traim in era tehnologiei inteleg dar toata lumea se prostitueaza pentru bani!
Daca fata vrea sa faca despre super-eroi sa faca despre ei, chiar daca sunt inchipuiti. Fa tu despre Fuego!
Poate ca si cei care au creat anumite benzi desenate au avut in permanenta in cap ideea de bine si de rau, de aceea au fost create si ca laitmotive super-eroii si rafacatorii (villains), un fel de hiperbola intre bine si rau.
Care modele asemanatoare in viata reala se apropie cel mai bine de aceste laitmotive Papa vs Satan sau politia vs.infractori ca eu cred ca doar personajele animate pot fi pure in esenta lor.
Poate sa faca si despre cazuri complicate, mie unul mi-a placut mereu ideea filmului Dr Jekyll and Mr Hyde dar nu sunt nici pe aproape la fel de cunoscute precum universul marvel sau hollywood in general pentru ca promovarea vinde si nu ideile bune in sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Asta e veche, biblia avea de cand, luptele astea, intre bine si rau.
Se numeau fabule. ca ni le tot bagau pe gat profesorii de religie si parintii.
In desene sau in filme, le-au mai adaugat si puteri eroilor.
Dar unde tragi linia intre fantastic, si real?
happy
ca n-are nimeni pene pe spate, sau sa zboare sau sa manance si sa scuipe fochappy
vad ca scrii despre multe "personaje" inventate, carora li s-au atribuit puteri gen.
Iti dau eu exemplu de superputeri.
Potcovaru satului batea o potcoava in juma de ora,. si vine marvel cu un super erou care batea potcoava in 5 min happy
mai taie din ele happy
Super eroii sunt oamenii care te inconjoara, nu desene animate si tom si jerry.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevaratii eroi si modele in viata sunt oamenii care te-au inspirat de-a lungul vietii, ei sunt cei reali.
Fa atestatul despre oameni reali, nu despre mickey mouse si personaje inchipuite.
uite ce se intamla cu eroii inchipuiti ai copilariei mele
Unul dintre ei, era transexual happy
habar n-aveam eu ce insemna pe vremea aia.
https://youtu.be/pDR9_pMWDIw?t=25
Si asta e doar un exemplu.