| DralyaDary a întrebat:

Hei, acum cativa ani am vazut un serial chinezesc, dar am uitat cum se numeste. Era vorba despre doua printese gemene, dar acolo era o lege care zicea ca daca se naste doua/doi gemene/gemeni una/unul trebuie omorata/omorat ca sa domneasca doar unua/unul. Dar stiu ca una a fost dusa in alta parte, pe ascuns cand era mica, de o slujitoare ca sa traiasca. Cand creste mare se reintalneste cu sora ei, se indragosteste de verisorul ei si pana la urma ajunge regina, iar la sfarsit se imbolnaveste de o boala grava si moare. Aveti vreo idee cum se numeste filmul?
Imi amintesc ca a fost pe TVR3.

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Sunt mai multe versiuni, toate bazate pe nuvela ''Juedai Shuangjiao'' scrisa de Gu Long.
Probabil te referi la:
Jue dai shuang jiao (1979) (The Twins)

| NeverForge a răspuns:

Nu era Mi Jung și era ceva japonez parcă cu 2 gemene care s-au născut de la 2 mame și pe una au ținuți iar pe cealaltă o servitoare și-a pus băiatul sa aibă grijă de ea într-o altă parte
stiu că era ceva de genu