| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am facut un card la BRD si doar l-am validat dar nu am pus bani pe el.Am vrut sa imi fac cont de Netflix pe el si mi-a zis ceva ca conturile sunt insuficiente si ca banca refuză nu stiu ce.
Ce inseamna asta?
Trebuie să am neaparat banii pentru abonamentul respectiv?
Prima luna e gratuit.De ce mi-ar trebui bani pe el?
Cum sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Raduivn a răspuns:

Alimenteaza cardul cu suma aferenta abonamentului si apoi incearca din nou. Nu iti vor retrage banii din cont ci doar se face un fel de interogare de solvabilitate. Mai pe scurt, vor sa stie daca ai banii necesari in cont pentru abonamentul lunar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca este card de debit sau de credit.
De pe cardul de debit poti efectua plati doar daca ai suma necesara pe el, nu poti plati cu el neavand nici un ban.
Doar de pe cardul de credit poti plati in limita creditului acordat de banca.

| WhOo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu siguranta este un card de debit, daca nu esti angajat n-ai cum sa-ti faci un card de credit.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

E card de debit!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuie sa-l alimentezi prima data si abia apoi poti plati.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ce sa plătesc?
Eu vreau sa imi fac abonament gratis pe Netflix adica luna aia gratuit si eu stiam ca nu am nevoie de bani pe card ca sa fac abonamentul.

| PowerOfReich a răspuns:

Se extrage o suma de proba pentru o perioada scurta de timp pentru a verifica daca esti apt sa platesti abonamentul luna urmatoare.