| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, la engleza ne-a dat tema de vacanta ~x(, sa vedem 2-3 filme din care sa scoatem expresii (decente) si nu am nici o idee. deci cine stie vreun film care sa contina expresii? si daca puteti sa imi dati si expresiile ar fi super[funda]

Răspuns Câştigător
| MsJoker a răspuns:

Pai de ce fel de expresii? Cauta si tu pe net... de exemplu expresiile care cer verb la gerunziu: to feel like (a avea chef sa); can't help (nu ma pot abtine); can't stand (nu pot sa suport)... si altele

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Ceva expresii sunt prin The Vampire Diaries. Oricum, mi se pare foarte ok din partea profei să vă dea tema asta! Mi se pare foarte practică, felicitări ei pentru idee! big grin

| MsJoker a răspuns (pentru Adry05):

M-am uitat la The Vamipre Diaries si da, sunt cateva expresii dar e serial... nu film

| Adry05 a răspuns (pentru MsJoker):

Eh, pai zici si tu ca ai luat din 2-3 episoade si 2-3 episoade fac cat un film big grin. Sau poate profa ta nu stie si poti s-o minti ca e film (asta daca n-o sa te tradeze colegii )

| MLorand78 a răspuns:

Foarte tampita aceasta tema.

| AnkaAncuta a răspuns:

Asta e replica mea preferata din "In Bruges '' :If I'd grown up on a farm and was
retarded, Bruges might impress me. (Dacã cresteam la o fermã si eram retardat,
Bruges m-ar fi putut impresiona.) laughing Urmareste filmu' banuiesc ca si tie o sa-ti placa.

| Tataru69 a răspuns:

Baii...laughing " I'll be back ", " why so sirious!? ", " asta la' vista baby ", astea ma. Din filmele Batman si The Terminator. Celebre. Acuma' nu stau eu sa iti caut toate expresiile. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Tataru69):

Astea nu sunt expresii... Adica cand spui "Ma voi intoarce" nu e expresie, e replica care a ramas celebrawinking Sunt citate ce spui tu.