| HpqLoveYou a întrebat:

Imi puteti spune ceva filme? (de preferat sa fie de dragoste ca si " A walk to remember)

Răspuns Câştigător
| 00SweetTweety00 a răspuns:

Hey love struck
Uite ce iti recomand love struck :
Dirty Dancing (1987)
Dirty Dancing
Regia: Emile Ardolino
Cu: Patrick Swayze, Jennifer Grey
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Baby Houseman (Jennifer Grey) este o adolescenta de 17 ani, care in fiecare an isi petrece vacanta intr-o tabara de vara la Catskills, alaturi de familia sa. Vacanta pare a fi una obisnuita, pana cand atentia lui Baby este atrasa de instructorul de dans, Johnny Castle (Patrick Swayze). Spionandu-l, Baby afla ca Johnny si Penny, prietena si partenera lui de dans, sunt intr-o situatie delicata. Penny este total bulversata in momentul in care-si da seama ca este insarcinata, iar dupa indelun

NOTA
(IMDB: 7.20) 8.6
A Walk to Remember (2002)
O iubire de neuitat
Regia: Adam Shankman
Cu: Mandy Moore, Shane West
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Un baiat rebel se indragosteste de cea mai ingenua creatura a liceului iar dragostea lor ii va transfigura pe amandoi.

Landon Carter si prietenii sai sunt cei mai cool pusti dintr-un liceu din Beaufort. Poarta hainele adecvate, conduc masinile potrivite si intra in bucluc atat cat sa-si asigure o reputatie de rebeli. Jamie Sullivan e opusul lor – nimic nu pare cool la ea. E fiica predicatorului si poarta haine care-i ascund formele si acelasi pulover in fiecare zi. Indura zefl

NOTA
(IMDB: 7.60) 8.8
Titanic (1997)
Titanic
Regia: James Cameron
Cu: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Acum, intr-o editie epeciala pe DVD, capodopera epica apartinand lui James Cameron iti taie respiratia, cuprinzand secvente care nu au mai fost vazute pana acum, oferind fanilor o perspectiva cu totul noua si mult mai profunda despre cum a fost creat acest film premiat cu Oscar

NOTA
(IMDB: 7.90) 9.0
The Notebook (2004)
Jurnalul
Regia: Nick Cassavetes
Cu: Ryan Gosling, Rachel McAdams
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Allie Hamilton şi Noah Calhoun s-au întâlnit într-o seară la carnaval şi se îndrăgostesc. Părinţii ei nu consimt legătura fiicei lor, deoarece familia lui Noah nu este suficient de bogată şi cunoscută, şi hotărăsc să se mute departe, cât mai departe de Noah

NOTA
(IMDB: 6.70) 8.6
Love Story (1970)
Love Story
Regia: Arthur Hiller
Cu: Ryan O'Neal, Ali MacGraw, Tommy Lee Jones
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Dragostea înseamnă să nu spui niciodată că îţi pare rău.

Toată lumea iubeşte Love Story! Unul dintre cele mai romantice filme realizate vreodată rămâne în acelaşi timp şi printre cele mai populare. Această poveste a anului 1970 despre o dragoste de-o viaţă - cel mai mare succes Paramount la vremea sa - a primit şapte nominalizări la Oscar (între care şi nominalizarea pentru cel mai bun film), câştigând un premiu pentru coloana sonoră excepţională, semnată de Francis Lai.

Încă din timpul filmărilor la Love Story, realizatorii au ştiut că vor reuşi ceva special - atât de special încât Erich Segal a dat imediat formă celei mai bine vândute cărţi a sa, din scenariul ce îi aparţinea.

Cei doi actori, Ryan O'Neal şi Ali MacGraw, au primit fiecare nominalizări la Oscar şi au ajuns peste noapte senzaţii în lumea cinematografiei, pentru portretizarea deosebită a celor doi tineri care trec peste barierele sociale, se căsătoresc şi, în final, se confruntă cu criza vieţii lor.

NOTA
(IMDB: 6.40) 7.7
Sweet November (2001)
Idilă de noiembrie
Regia: Pat O'Connor
Cu: Keanu Reeves, Charlize Theron
Gen film: Dramă, Romantic
In fiecare luna, Sara (Charlize Theron) alege mai mult sau mai putin la intamplare cate un barbat caruia ii propune un pact: sa stea impreuna o luna si sa traiasca dupa regulile ei, ideile ei, visurile ei. Apoi sa se desparta si sa-si vada fiecare de drumul lui, fara nici o obligatie si, mai ales, fara perspectiva unui viitor impreuna. Idila trebuie sa dureze exact o luna – aceasta e singura regula pe care Sara o respecta cu sfintenie. Si cum este o femeie superba, putini sunt cei care refuza ac

NOTA
(IMDB: 7.00) 8.5
If Only (2004)
Taxiul destinului
Regia: Gil Junger
Cu: Jennifer Love Hewitt, Paul Nicholls
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic, Dragoste
Dupa ce prietena sa, Samantha, moare intr-un accident la scurt timp dupa ce ei se cearta si aproape se despart, o alta lovitura dureroasa pentru omul de afaceri englez, Ian Wyndham (Nicholls) care locuieste la Londra si care incearca sa reinvie ziua in speranta de a schimba cursul evenimentelor care au dus la moartea iubitei lui.

NOTA
(IMDB: 6.70) 7.8
The Lake House (2006)
Casa de lângă lac
Regia: Alejandro Agresti
Cu: Keanu Reeves, Sandra Bullock
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
O doctorita singuratica (Sandra Bullock) care a locuit o data intr-o casa de langa un lac incepe o corespondenta romantica cu primul proprietar al casei, un arhitect frustrat (Keanu Reeves). Cand insa ei descopera ca traiesc in doi ani diferiti (2004 si 2006), pornesc intr-o cautare pentru a dezlega misterul din spatele legaturii romantice a lor, si bineinteles de a se intalni in cele din urma. Dar totul nu e asa simplu precum pare...

NOTA
(IMDB: 7.10) 8.4
Remember Me (2010)
Aminteşte-ţi de mine
Regia: Allen Coulter
Cu: Robert Pattinson, Emilie de Ravin
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Robert Pattinson este Tyler, un tânăr care trebuie să treacă peste moartea prematură a mamei sale. Lucrurile se schimbă în momentul în care tânărul o întâlneşte pe Ally, şi ea marcată, dar cu totul altfel, de o tragedie. Când mama i-a fost ucisă în faţă într-un accident, Ally a decis că trebuie să muşte cu putere din viaţă. Cât de mare e puterea vindecătoare a dragostei?

NOTA
(IMDB: 7.40) 8.4
Keith (2008)
Keith
Regia: Todd Kessler
Cu: Elisabeth Harnois, Jesse McCartney
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Natalie, o populara eleva de 17 ani, traieste ca si cand viata nu ar mai avea taine pentru ea. Cel putin pana ce in peisaj apare Keith Zetterstrom, un baiat de care tanara se indragosteste nebuneste.
Disperata ca nu primeste din partea lui Keith atentia cu care a fost obisnuita, Natalie se apropie de el si afla ca ascunde un secret intunecat, ce anunta un sfarsit tragic...

NOTA
(IMDB: 6.10) 8.2
Dear John (2010)
Dragul meu John
Regia: Lasse Hallstrom
Cu: Amanda Seyfried, Channing Tatum, Richard Jenkins
Gen film: Dramă, Război, Romantic, Dragoste
Inspirat de un roman al lui Nicholas Sparks (care a mai scris şi The Notebook sau A Walk to Remember), Dear John îl are ca protagonist pe John Tyree (Channing Tatum), un soldat care se îndrăgosteşte într-o permisie de frumoasa, dar şi conservatoarea studentă Savannah (Amanda Seyfried). Titlul filmului vine de la începutul scrisorilor pe care i le trimite Savannah soldatului.

NOTA
(IMDB: 4.80) 8.0
Tre metri sopra il cielo (2004)
Three Steps Over Heaven
Regia: Luca Lucini
Cu: Riccardo Scamarcio, Katy Louise Saunders
Gen film: Romantic, Dragoste

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.2
Jane Eyre (2011)
Jane Eyre
Regia: Cary Fukunaga
Cu: Jamie Bell, Mia Wasikowska, Michael Fassbender
Gen film: Dramă, Romantic
Drama romantică ne-o înfăţişează pe Jane Eyre, care se refugiază la Casa Thornfield, unde se angajează ca guvernatoare pentru bogatul Edward Rochester. Izolata şi impunătoarea locuinţă a domnului Rochester, la un loc cu răceala acestuia, pun la grea încercare rezistenţa tinerei, călită în anii săi de orfelinat. Reflectând la trecutul ei, Jane se deschide faţă de domnul Rochester, de care ajunge să se îndrăgostească, dar care ascunde însă un secret teribil

NOTA
(IMDB: 6.90) 8.6
Ghost (1990)
Fantoma mea iubită
Regia: Jerry Zucker
Cu: Patrick Swayze, Demi Moore
Gen film: Comedie, Dramă
Ganditi-va la cea mai emotionanta povete de dragoste. Mai ganditi-va si la cea mai sclipitoare comedie, la cea mai uimitoare poveste supranaturala si la cel mai tensionat thriller de mister. V-au venit in minte patru filme diferite. Sau va numarati printre milioanele de oameni si critici care au descoperit ca filmul numarul 1 al anului 1990 este Fantoma mea iubita.

Veti fi surprinsi, incantati si veti incepe sa credeti. Patrick Swayze este o fantoma care face echipa cu un medium (Whoop

NOTA
(IMDB: 6.10) 8.2
My Sassy Girl (2008)
Trăieşte clipa
Regia: Yann Samuell
Cu: Jesse Bradford, Elisha Cuthbert
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic, Dragoste
Povestea primei si ultimei dati cand Charlie Bello se indragosteste cu adevarat. Inca de la prima intalnire cu frumoasa Jordan, buclucul este principala "regula" a jocului. Imagineaza-ti o masa amorfa de dezastre la fiecare intalnire si iti poti da seama cam care-i aspectul relatiei lor. O forta comparabila cu gravitatia dintre doua corpuri ceresti pare sa-i tina impreuna, caci relatia lor tradeaza niciun pic de simt logic...

NOTA
(IMDB: 6.70) 7.8
Serendipity (2001)
Noroc în dragoste
Regia: Peter Chelsom
Cu: Kate Beckinsale, John Cusack
Gen film: Comedie, Fantastic, Romantic, Dragoste
Serendipity = aptitudinea de a face descoperiri norocoase din întâmplare
Dicţionarul Webster

NOTA
(IMDB: 6.20) 7.9
The Lucky One (2012)
The Lucky One
Regia: Scott Hicks
Cu: Taylor Schilling, Zac Efron
Gen film: Dramă

NOTA
(IMDB: 6.60) 7.9
Australia (2008)
Australia
Regia: Baz Luhrmann
Cu: Hugh Jackman, Nicole Kidman
Gen film: Aventuri, Dramă, Istoric, Război, Romantic, Western, Dragoste
In Australia dinaintea celui de-al doilea razboi mondial, aristocrata Sarah mosteneste o ferma de vite. Atunci cand localnicii comploteaza pentru a-i lua pamantul, mostenitoarea se aliaza cu un fermier scapatat pentru a-si duce imensa cireada la loc sigur, prin cel mai aspru tinut australian. Cei doi, intre care se naste o poveste de dragoste, vor fi si martorii bombardamentului orasului Darwin.

NOTA
(IMDB: 6.30) 7.5
A Walk in the Clouds (1995)
Atât de aproape de cer
Regia: Alfonso Arau
Cu: Keanu Reeves, Aitana Sánchez-Gijón
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Întors din al doilea razboi mondial, un tanar soldat (Keanu Reeves) descopera ca mai are prea putine în comun cu tot ce a lasat în urma sa. Deziluzionat, porneste spre nord, calatorind si lucrand pe post de comis-voiajor.

În drumul sau o întalneste pe fiica ( Aitana Sanchez-Gijon) proprietarului bogat al unei podgorii (Giancarlo Giannini). Aflata în drum spre casa, fata este îngrozita de cum va reactiona tatal sau tiranic cand va afla ca este însarcinata, dar necasatorita.

NOTA
(IMDB: 5.70) 8.6
Kites (2010)
Zmeie
Regia: Anurag Basu
Cu: Hrithik Roshan, Barbara Mori
Gen film: Acţiune, Romantic, Thriller, Dragoste

NOTA
(IMDB: 7.00) 8.4
Meet Joe Black (1998)
Întâlnire cu Joe Black
Regia: Martin Brest
Cu: Brad Pitt, Anthony Hopkins, Claire Forlani
Gen film: Dramă, Fantastic, Mister, Romantic, Dragoste
Ciclul vieţii umane este serios bulversat când Moartea se hotărăşte să vină în vizită pe Pământ. Prinţul întunericului nu se va obosi el însuşi să întreprindă antrenanta, dar obositoarea călătorie, ci va trimite un sol, în persoana lui Joe Black, un chipeş Înger al Morţii, interpretat de Brad Pitt

NOTA
(IMDB: 6.90) 8.3
P.S. I Love You (2007)
P.S. Te iubesc
Regia: Richard LaGravenese
Cu: Hilary Swank, Gerard Butler
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic, Dragoste
Povestea se centreaza pe destinul unei tinere vaduve care descopera ca raposatul ei sot i-a lasat o lista de zece mesaje care ii sunt livrate anonim si sunt menite sa-i usureze trecerea peste perioada de doliu. Cu ajutorul lor, ea va invata ca nu totul este pierdut si ca viitorul nu este deloc negru. Film inspirat din bestsellerul cu acelasi nume al britanicei Cecilia Ahern.

NOTA
(IMDB: 8.00) 8.4
Before Sunrise (1995)
Înainte de răsărit
Regia: Richard Linklater
Cu: Ethan Hawke, Julie Delpy
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
O studentă franţuzoaică, aflată în ultimul an, Celine, interpretată de Julie Deply, întâlneşte un băiat American pe nume Jesse (Ethan Hawke) în trenul pe ruta Budapesta - Viena. În Viena coboară amândoi şi ies împreună. Idila lor de 14 ore este foarte impresionantă, doar că la sfârşitul călătoriei, vor trebui să se despartă. Sau nu?

NOTA
(IMDB: 8.00) 8.1
Before Sunset (2004)
Înainte de apus
Regia: Richard Linklater
Cu: Ethan Hawke, Julie Delpy
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Jesse, un scriitor din Statele Unite şi Celine, o franţuzoaică angajată a unei companii de protecţie a mediului, s-au întâlnit acum 9 ani în trenul Budapesta - Viena şi au trăit o mică poveste de dragoste

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.5
Legends of the Fall (1994)
Legendele toamnei
Regia: Edward Zwick
Cu: Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn
Gen film: Dramă, Război, Romantic, Western, Dragoste
O incursiune pasională în cele mai ascunse secrete ale iubirii, trădării şi legăturilor de sânge, imposibil de desfăcut, "Legendele toamnei" spune o poveste plină de forţă despre trei fraţi care fac eforturi să rămână împreună, dar şi despre femeia care intervine între ei

NOTA
(IMDB: 7.80) 8.2
Atonement (2007)
Remuşcare
Regia: Joe Wright
Cu: James McAvoy, Keira Knightley
Gen film: Dramă, Mister, Război, Romantic, Dragoste
Poveste de dragoste ce se desfăşoară pe parcursul a zeci de ani, ecranizarea după cunoscutul roman al lui Ian McEwan se învârte în jurul micuţei Brionny, o fetiţă de 13 ani care schimbă vieţile tuturor din jurul ei când ia neinspirata decizie de a-l acuza pe Robbie, iubitul sorei ei, de o crimă pe care acesta nu a comis-o. Închis ca urmare a declaraţiei lui Brionny, Robbie iese după ani de zile din închisoare şi face tot posibilul să-şi ia viaţa de la capăt. În film apar Keira Knightley şi James McAvoy.

NOTA
(IMDB: 7.70) 7.9
Boy A (2007)
Boy A
Regia: John Crowley
Cu: Peter Mullan, Andrew Garfield
Gen film: Crimă, Dramă, Romantic, Dragoste
Adolescent fiind, Jack săvârşeşte o crimă teribilă asupra altui copil, petrecându-şi cea mai mare parte din viaţă în închisori şi centre de reabilitare pentru minori. Eliberat la vârsta de 24 de ani, tânărul se trezeşte aruncat într-o lume pe care nu o înţelege şi nu o cunoaşte. Are şansa de a o lua de la capăt într-o nouă casă şi cu o nouă slujbă, unde se împrieteneşte cu Chris şi începe o frumoasă legătură cu atrăgătoarea Michelle

NOTA
(IMDB: 7.40) 8.7
August Rush (2007)
August Rush
Regia: Kirsten Sheridan
Cu: Freddie Highmore, Keri Russell
Gen film: Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste
Tanarul chitarist irlandez Louis si frumoasa violoncelista Lyla se intalnesc intr-o noapte magica in Washington Square. Obligati sa se desparta, cei doi lasa in urma un copil, August Rush. Adevarata minune a muzicii, August ajunge la zece ani sa-si castige painea cantand pe strazile New-Yorkului. De el are grija un strain misterios, care-l ajuta sa-si indeplineasca cea mai arzatoare dorinta: gasirea parintilor sai.

NOTA
(IMDB: 5.90) 8.3
Scusa ma ti chiamo amore (2008)
Iartă-mă, dacă-ţi spun, te iubesc!
Regia: Federico Moccia
Cu: Raoul Bova, Cecilia Dazzi
Gen film: Romantic, Dragoste

NOTA
(IMDB: 5.10) 7.6
Scusa ma ti voglio sposare (2010)
Iarta-ma,vreau sa ma casatoresc cu tine
Regia: Federico Moccia
Cu: Francesco Apolloni, Michela Quattrociocche, Raoul Bova
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic

NOTA
(IMDB: 6.50) 8.0
Anna and the King (1999)
Anna şi Regele
Regia: Andy Tennant
Cu: Jodie Foster, Yun-Fat Chow
Gen film: Dramă
Laureata a premiului Oscar® Jodie Foster si Chow Yun-Fat stralucesc in aceasta poveste clasica inspirata din fapte reale.

Cand profesoara englezoaica Anna Leonowens ajunge in tinutul exotic al Siamului sa le predea copiilor regelui Mongkut, obiceiurile ei vestice intra in contradictie puternica cu cele orientale.

Tensiunea se acumuleaza pe masura ce Mongkut invata despre fortele exterioare care conspira impotriva regimului sau. Intriga polit

NOTA
(IMDB: 6.10) 7.8
Der Rote Baron (2008)
Baronul roşu
Regia: Nikolai Mullerschon
Cu: Matthias Schweighöfer, Joseph Fiennes
Gen film: Acţiune, Aventuri, Biografic, Dramă, Război, Romantic, Dragoste
Baronul Manfred von Richthofen este cel mai temut si respectat pilot al fortelor aeriene germane. Pentru el si camarazii lui, luptele in aer sunt privite ca evenimente sportive si provocari tehnice. Dupa ce se indragosteste de Kate, o superba asistenta medicala, Manfred realizeaza ca este folosit de mai marii armatei pentru scopuri propagandiste. Prins intre dezgustul pentru razboi si responsabilitatea fata de subalternii lui, von Richthofen decide sa zboare din nou

NOTA
(IMDB: 7.20) 8.1
Shakespeare in Love (1998)
Shakespeare îndrăgostit
Regia: John Madden
Cu: Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes
Gen film: Romantic, Dragoste
Extraordinara productie cinematografica distinsa cu 7 premii Oscar - intre care premiul pentru cel mai bun film, o are in rolul principal pe castigatoarea premiului Oscar pentru cea mai buna actrita, Gwyneth Paltrow (Dincolo de usi, O crima perfecta), in compania unei distributii de exceptie, ce ii include pe laureatii cu Oscar, Judi Dench (cel mai bun rol secundar feminin), Geoffrey Rush* si Ben Affleck** (Armageddon). Cand chinuitoarele crize de inspiratie ale lui Will Shakespeare (Joseph Fie

NOTA
(IMDB: 6.40) 7.6
Casanova (2005)
Casanova
Regia: Lasse Hallstrom
Cu: Heath Ledger, Sienna Miller
Gen film: Comedie, Dramă, Romantic, Dragoste
Este cel mai cunoscut seducator al lumii. Se spune ca nici o femeie nu poate rezista farmecului sau. Pana acum. Pentru prima oara in viata, Casanova (Heath Ledger) se vede refuzat, de o frumoasa venetianca, pe nume Francesca (Siena Miller). Printr-o serie de deghizari istete si planuri complicate, Casanova incearca din rasputeri sa se apropie de Francesca...

NOTA
(IMDB: 7.20) 8.2
Chocolat (2000)
Ciocolata cu dragoste
Regia: Lasse Hallstrom
Cu: Juliette Binoche, Johnny Depp
Gen film: Comedie, Dramă
CIOCOLATA CU DRAGOSTE este o fabula comica despre modul in care degustarea placerilor vietii poate schimba o persoana, o relatie, un oras. Este o poveste amuzanta despre tentatie, represie si puterea eliberatoare a simturilor, despre ‘razboiul’ izbucnit intr-un orasel datorita pasiunilor si temerilor provocate de infiintarea unei misterioase cofetarii.
Totul incepe in traditionalistul orasel francez Lansquenet, unde viata a ramas neschimbata in ultimii 100 de ani. Odata cu vantul nordic, apa

NOTA
(IMDB: 6.20) 7.5
Love in the Time of Cholera (2007)
Dragostea în vremea holerei
Regia: Mike Newell
Cu: Giovanna Mezzogiorno, Javier Bardem
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
Timidul Florentino, un tânăr telegrafist, se îndrăgosteşte de frumoasa Fermina, o şcolăriţă. Destinul li se împotriveşte, iar fata se mărită cu popularul doctor Juvenal Urbino, alături de care trăieşte o viaţă liniştită, dar lipsită de dragoste. Devenit un adevărat don juan, Florentino nu o poate uita pe Fermina. Vor mai reuşi ei să se reîntâlnească?

NOTA
(IMDB: 7.70) 7.8
Match Point (2005)
Match Point
Regia: Woody Allen
Cu: Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers
Gen film: Dramă, Thriller
Un tanar instructor de tenis provenit dinte-un mediu modest, Chris Wilton (Jonathan Rhys-Meyers) se angajeaza intr-un club frecventat de inalta societate londoneza.

Se imprieteneste rapid cu Tom Hewett (Matthew Goode), cu care imparte pasiunea pentru opera. Wilton incepe sa frecventeze familia Hewitt si o seduce pe Chloe (Emily Mortimer), sora lui Tom.

Este pe cale sa se casatoreasca cu Chloe si sa-si schimbe statutul social, dar face cunostinta cu fermecatoarea logodnica a pr

NOTA
(IMDB: 7.30) 8.3
An Education (2009)
O lecţie de viaţă
Regia: Lone Scherfig
Cu: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard
Gen film: Dramă
În peisajul Angliei anilor 1960, Jenny, o elevă de 16 ani cu un viitor strălucit în faţă, este bulversată de apariţia unui bărbat rafinat şi misterios. Deşi noul ei pretendent, David (Peter Sarsgaard), este cu mult mai în vârstă, acesta se face repede plăcut de către părinţii ei rigizi şi îi dezvăluie tinerei o lume a distracţiei şi a plăcerilor

NOTA
(IMDB: 7.60) 8.5
Jeux d'enfants (2003)
Iubeşte-mă dacă poţi!
Regia: Yann Samuell
Cu: Marion Cotillard, Guillaume Canet
Gen film: Dramă, Romantic, Dragoste
O viata intreaga pentru a spune „Te iubesc"
Optzeci de ani pentru derularea unei povesti de dragoste...

Si totul din cauza unui joc.

Poate mai bine spus gratie unui joc.

Dophie si Julien au trasat regulile jocului. Ei sunt, pentru tot restul vietii, jucatorii, arbitrii... si deseori sunt chiar victimele.
Desfiintand orice tabu, sfidand orice autoritate, batandu-si joc de orice si de oricine, razand, facandu-si singuri rau... Poate ca un singur lucru ii salveaza

NOTA
(IMDB: 6.70) 8.9
Tres metros sobre el cielo (2010)
Trei metri deasupra cerului
Regia: Fernando González Molina
Cu: María Valverde, Mario Casas, Nerea Camacho
Gen film: Dramă

NOTA
(IMDB: 6.70) 8.3
The Proposal (2009)
Vrei să te însori cu mine?
Regia: Anne Fletcher
Cu: Ryan Reynolds, Sandra Bullock
Gen film: Comedie, Romantic, Dragoste
Margaret şi Andrew lucrează în aceaşi companie, Margaret este şefa strictă şi severă iar Andrew e genul de angajat neîndemânatic. Lucrurile sunt pe cale să se schimbe între cei doi în momentul în care Margaret află că aplicaţia pentru viza SUA îi este respinsă şi urmează să fie deportată în Canada

NOTA
(IMDB: 6.00) 7.5
What Happens in Vegas (2008)
Mariaj de Vegas
Regia: Tom Vaughan
Cu: Cameron Diaz, Ashton Kutcher
Gen film: Comedie, Romantic, Dragoste

NOTA
(IMDB: 7.10) 7.5
Easy A (2010)
Păcătoasa
Regia: Will Gluck
Cu: Amanda Bynes, Cam Gigandet, Emma Stone
Gen film: Comedie, Romantic
Dupa ce se preface ca face sex cu un coleg si devine "tarfa" liceului, Olive Penderghast este ostracizata de catre colegii si profesorii puritani pentru existenta ei "promiscua". Inteligenta si vicleana, Olive decide sa manipuleze aceasta morisca a zvonurilor nefondate in avantajul ei. Pe masura ce viata ei cotidiana incepe sa semene cu viata eroinei Hester Prynne din romanul "The Scarlet Letter", Olive ii asmute pe colegii si profesorii conservatori si bigoti unii impotriva celorlalti.

NOTA
(IMDB: 6.60) 7.7
Friends with Benefits (2011)
Prietenie cu folos
Regia: Will Gluck
Cu: Justin Timberlake, Mila Kunis
Gen film: Comedie, Romantic
Dylan şi Jamie sunt atât de ocupaţi, încât sinuosul protocol al întâlnirilor romantice li se pare extenuant. Tot ce-şi doresc este să-şi găsească un partener de sex ca să se mai destindă din când în când, dar fără complicaţiile de rigoare! Cei doi devin astfel "prieteni cu beneficii", dar ce se întâmplă când unul începe să simtă mai mult decât şi-a propus iniţial?

NOTA
(IMDB: 6.10) 7.5
No Strings Attached (2011)
Fără obligaţii
Regia: Ivan Reitman
Cu: Ashton Kutcher, Natalie Portman
Gen film: Comedie, Romantic, Dragoste
Emma (Natalie Portman) şi Adam (Ashton Kutcher) sunt prieteni de-o viaţă. E suficientă o noapte de sex pentru ca totul să rişte să se ducă pe apa sâmbetei. Pentru a-şi proteja relaţia de prietenie, cei doi fac un pact şi decid să aibă o relaţie strict "fără obligaţii." "Fără obligaţii" înseamnă fără gelozie, fără aşteptări, fără certuri, fără flori, fără alinturi. Înseamnă că fiecare are voie să facă orice vrea, cu cine vrea, în orice loc public vrea, atâta timp cât niciunul nu se va îndrăgosti. Acum se pune întrebarea: poţi face sex cu cineva fără să cazi în mrejele iubirii? Oare va supravieţui prietenia lor?

NOTA
(IMDB: 5.30) 7.3
The Bounty Hunter (2010)
Recompensă cu bucluc
Regia: Andy Tennant
Cu: Gerard Butler, Jennifer Aniston
Gen film: Acţiune, Comedie, Romantic, Dragoste
Milo (Gerard Butler), un neîntrecut vânător de recompense, află că următoarea sa ţintă este nimeni alta decât fosta sa soţie, Cassidy (Jennifer Aniston). Aceasta s-a făcut vinovată de o infracţiune măruntă, a ieşit pe cauţiune şi apoi a "uitat" să apară la proces. Milo se va arunca în noua misiune cu şi mai mult zel decât de obicei, iar faptul că între el şi fosta soţie există multe probleme nerezolvate este doar unul dintre motive.

NOTA
(IMDB: 7.20) 8.2
The Phantom of the Opera (2004)
Fantoma de la Opera
Regia: Joel Schumacher
Cu: Gerard Butler, Emmy Rossum
Gen film: Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste
Vocea lui o cheama, sustinandu-i talentul extraordinar din ungherele intunecoase ale Operei, unde corista inocenta Christine Daae (EMMY ROSSUM) si-a gasit un camin. Numai profesoara de balet, Madame Giry (MIRANDA RICHARDSON), stie ca misteriosul 'Inger al Muzicii' despre care vorbeste Christina este, de fapt, Fantoma (GERARD BUTLER), un geniu muzical desfigurat, care bantuie prin catacombele cladirii, ingrozind grupul de artisti care traiesc si lucreaza aici.
love struck Sper sa iti placa love struck
te pup

14 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Uita-te ma femeie si tu la altceva.Numai dragoste aveti in cap in plm.Generatia asta a invatat ce vede la TV.Numai la sex si la dragoste se gandeste si la felul in care arata.Din ce in ce mai des vad fete de 8-13 ani care nu au alte interese decat acelea de a avea cat mai multi prieteni/sa fie populare/sa arate bine.Toate se macheaza 24/7 visand la baiatul visurilor lor.Toate sunt in limba dupa justin bieber si one erection. Unde o sa ajungem? Pe voi chiar altceva nu va mai intereseaza? Eu tin minte, ca atunci cand eram copil, fetele inca se mai stiau sa se joace.Acum tot ce se vorbeste cand se iese afara este, despre lala band si justin bieber.Vai de capu' vostru! Generatie de ***.Mi'e mila de voi.

| HpqLoveYou explică (pentru Nucreeed):

Auzi am 16 ani si ma uit la filme cand nu am ce face afara si acum sincer e foarte cald si nu am chef sa fac insolatie. Si in pare rau sa te anunt nu ma machiez si inca ceva "destepul lumi" nu-mi place nici 1 direction (1 erection pe limba ta) nici Justin Bieber si nici Lala Band. Da ies afara foarte des si cand ies ma plimb si ma distrez nu vorbesc cacaturi. Si daca nu esti in cunostinta de cauza nu mai comenta atata. Ca nu ma cunosti si nici nu o vei face. Degeaba zici tu ca e o degenatie de ****. Da cum vrei sa fim atata timp cat voi batranii nu sunte-ti mai buni decat noi. Ne aratatati cum sa fim noi mai tembeli. Si nu comenta pentru ca tot ne vorbiti noua de vremurile voastre. Guess what! Nu mai suntem pe vremea lu' Pazvante Chioruwinking. Get a Life si lasa-ma pe mine cu faza cu "mi-e mila de voi" si mie imi e mila de viitorii tai copiiwinking.

| Nucreeed a răspuns (pentru HpqLoveYou):

Eu am vorbit in general...de generatia asta. Daca tu nu te indetifici cu ea, ok.

| HpqLoveYou explică (pentru Nucreeed):

Si mai nou nu-mi spune mie un necunoscut la ce sa ma uit si la ce nu. Dupa cate imi amintesc "Am dreptul sa ma uit la orice vreau ". Si inca ceva. Nu am ce sa invat de la televizorwinking. Si nu-mi pasa popularitatea. Nu ma gandesc la sex sau la dragoste. Si ce crezi ca o sa ma ajute la ceva raspunsul tau "mirific"? NU. de fapt nu o sa ma ajute pentru ca " I don't care what do you think"

| HpqLoveYou explică (pentru Nucreeed):

Da. Si totusi crede-ma nimanui nu-i pasa ce ai scriswinking Deci sorry ma friend ti-ai scris parerea DEGEABA!

| Nucreeed a răspuns (pentru HpqLoveYou):

Uita'te la tine...ce ingamfata esti. Poate daca mai cresti o sa-ti dai seama cat de penibila esti.

| HpqLoveYou explică (pentru Nucreeed):

Multumesc pentru complimentwinking. Tu te-ai luat primul de minewinking si in plus tu esti mult mai penibil pentru ca iti pui acea chestie pe care noi o numim "minte" cu cineva de 16 aniwinking.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut

Water for elephants
When Harry met Sally
Someone like you
Notting Hill
A Good Year
Dirty Dancing
What happens in Vegas...
The Edge of love
Music and Lyrics
One day
Three Steps Above Heaven

| faramatania a răspuns:

Now Is Good
Beautiful Creatures
Upside Down
Sweet November
Dear John
If Only
One Day
Never Let Me Go
The Notebook
Remember Me
The Last Song
P.S.I Love You
Three Steps Above Heaven
Safe Haven
The First Time
Serendipity
Waiting For Forever
Keith

| val31989 a răspuns:

The notebook e genial, la fel si remmember me.

| Dєєa a răspuns:

Remember me
The Last Song
Letters to Juliet
Ghost
Dear John
Water for elephants
When Harry met Sally
Someone like you
Notting Hill
A Good Year
Dirty Dancing
P. s I love You
Love and other drugs
Chloe
It's Kind of a Funny Story
I am number four
The Notebook
A little bit of heaven
When in Rome
The Back-up Plan
What happens in Vegas...
The Edge of love
Music and Lyrics
One day
Three Steps Above Heaven

Sau un site:
http://www.cinemagia.ro/filme-dragoste/

funda?

| Athée a răspuns:

Iti recomand:
Leon ( in primul rand! )
Eternal sunshine of the spotless mind
Armagedone
Ghost
Titanic
Fisherman King ( cu Robin Williams )
10 Thing I hate about you ( cu adolescenti )

Preferatul meu: What Dreams May Come ( cu Robin Williams )

Bafta.

| Dippa a răspuns:

Titanic
The last song
Dear John
Remember me
One day
Inkheart
Stardust
Restless
In time
Friends and benefits
The lost valentine
A cinderella story
Monte carlo
The Vow
Music and Lyrics
Big miracle
Greta
The perfect man
Letters to Julliet
Waiting for Forever
The Girl with the Dragon Tattoo
It's Kind of a Funny Story
Step Up
StreetDance 2
10 Things I Hate About You

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Fireproof,merita vazut