| Andreii14M22 a întrebat:

Imi puteti spune un serial asemanator cu Riverdale/13 reasons why, gen sa fie drama, cu adolescenti si mister...si sa nu fie cu super eroi sau vampiri/vrajitori, sa fie tot real? Dau funda?❤️

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Pretty Little Liars urmărește viețile a patru fete a căror gașcă se destramă după ce liderul lor și cea care a format grupul este dată dispărută. Un an mai târziu, fetele încep să primescă mesaje de la o figură misterioasă numită „A" care amenință să le expună secretele.
Veronica Mars este o adolescentă detectiv care încearcă să descifreze, printre altele, misterul morții prietenei ei.
El Internado: Niște elevi aflați la o școală cu internat încep să descopere trecutul misterios al clădirii respective și al oamenilor care lucrează acolo.
House of Anubis: tot o școală cu internat, sosește o fată nouă acolo, o alta dispare și personalul școlii depune eforturi în a-i șterge orice urmă a existenței. Fata cea nouă, Nina, descoperă un jurnal înregistrat din care află că internatul are (și ăsta) un trecut misterios și niște secrete pe care se decide să le investigheze alături de prietenii pe care și-i face acolo.

8 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Pretty Little Liars, Veronica Mars, The Lying Game, Twisted, El Internado (The Black Lagoon Boarding School), Élite, House of Anubis

| Andreii14M22 explică (pentru Raven):

Imi poti spune care sunt preferatele tale, si spune-mi despre ce sunt, fara spoilere plz?❤️

| Raven a răspuns (pentru Andreii14M22):

Pretty Little Liars și Veronica Mars sunt cele mai tari. Și El Internado e super, a fost pe AXN, nu știu dacă pe net găsești cu subtitrare. Și House of Anubis, a fost pe Nickelodeon și mi s-a părut interesant. The Lying Game și Twisted, deși mișto, au fost anulate după 2, respectiv un sezon. Élite e nou-nouț, n-are decât un sezon, îl găsești pe Netflix, mi-a plăcut, abia aștept sezonul 2, am o slăbiciune pentru serialele spaniole de genul ăsta (El Internado, El Barco). Uitam de El Barco, e tot cu adolescenți dar e mai mult SF mystery.

| Andreii14M22 explică (pentru Raven):

Mersii mult pentru tot, ai funda?

| Raven a răspuns (pentru Andreii14M22):

Cu plăcere, vizionare plăcută!

| Raven a răspuns (pentru Andreii14M22):

Pretty Little Liars urmărește viețile a patru fete a căror gașcă se destramă după ce liderul lor și cea care a format grupul este dată dispărută. Un an mai târziu, fetele încep să primescă mesaje de la o figură misterioasă numită „A" care amenință să le expună secretele.
Veronica Mars este o adolescentă detectiv care încearcă să descifreze, printre altele, misterul morții prietenei ei.
El Internado: Niște elevi aflați la o școală cu internat încep să descopere trecutul misterios al clădirii respective și al oamenilor care lucrează acolo.
House of Anubis: tot o școală cu internat, sosește o fată nouă acolo, o alta dispare și personalul școlii depune eforturi în a-i șterge orice urmă a existenței. Fata cea nouă, Nina, descoperă un jurnal înregistrat din care află că internatul are (și ăsta) un trecut misterios și niște secrete pe care se decide să le investigheze alături de prietenii pe care și-i face acolo.

| faramatania a răspuns:

Finding Carter, PLL, Raveswood, Eyewitness, Valea Mută, Clique, Harper's Island, The Family/2016, Mad Dogs, Élite, Baby (2018-),The End Of The F***ing World, T@gged, Nowhere Boys, Dark, The Act, Le chalet/mini-serie, Lightfields/mini-serie

PS:detaliat, vezi si tu care te-ar putea atrage
-Élite este așa cum sugerează chiar titlul, despre o școală privată în Spania, școală în care sunt înscriși copiii unora f.bogați,La școala aceasta apar și unii mai modești care sunt marginalizati de ceilalți plini de fițe, dar care până la urma își fac prieteni dintre aceștia și nu numai prieteni.De la început îți dai seama din flashbacks care întrerup povestea, că a avut loc o crimă. Aici ar fi misterul, însă narațiunea este astfel ușor îngreunată și pare pe alocuri plictisitoare din acest motiv.Este gen 13RW.
-Eyewitness și Valea Mută provin ambele din Øyevitne.Deci acest serial norvegian Øyevitne a generat ambele remake-uri.Cel american Eyewitness este cel mai detaliat, amplu, îl recomand.Și cel românesc, Valea Mută este atractiv, iar originalul nu l-am văzut nici eu nefiind tradus.Este vorba de doi băieți care surprind, sunt martorii unei crime în pădure.
-T@gged mi-a plăcut f.mult este cam gen PLL iar aici e vorba de 3 fete amenințate de un monkeyman prin niște videoclipuri dure ce țin de trecutul lor.Și pentru că am amintit asemănarea cu PLL, cred că merită asimilat și Raveswood ca fiind spin-off PLL.
-Clique și Harper's Island sunt asemănătoare oarecum cu Riverdale.
-Mad Dogs iarăși super.Este cu niște tipi (nu-s ei chiar adolescenți, dar pe parcurs vor întâlni și dintre aceștia, pentru că trec prin multe aventuri) care merg într-o vacanță la vila unui prieten, care este omorât din prima noapte de un tip mascat.M-a atras acest serial pentru că are cowriter comun cu The Shield, chiar și actori din The Shield.
-The Act îl recomand în mod deosebit.Este super bun, are 6 episoade până acum și are ca pers.principal o fetiță, fată, nici ea nu-și cunoaste chiar vârsta reală pentru că este mințită de mama ei care o crește cu devotament pentru a obtine un ajutor, o alocație de boală, boală pe care i-o provoacă/induce chiar ea.
-Nowhere Boys și Dark seamănă între ele.Primul este cu niște elevi ai unei școli care merg într-o excursie la Bremin Ranges National Park.Se pierd pe drum (câțiva dintre ei) iar când se întorc vor avea surprize mari și din acest moment începe aventura.
-The End Of The F***ing World este super atractiv și captivant.Doi puști supărați pe viață pleacă de acasă în ideea de a-și găsi Alyssa pe tatăl ei adevărat.E foarte dulce această fată, îți recomand cu ea (actriță Jessica Barden) și filmul The New Romantic (2018)
-Le chalet este o mini-serie franceză, acțiunea se desfășoară la o cabană din Alpi unde au loc f.multe crime.
-Finding Carter:această Carter a fost răpită de mică și crescută de cea care a răpit-o ca fiind mama ei, dar acest lucru se descoperă și Carter se întoarce la familia ei.

| Andreii14M22 explică (pentru faramatania):

Multumesc, apreciez mult, din pacate, nu pot da 2 funde, vad ca tu si raven, v-a straduiti, dsr i-am dat funda deja lui raven, multumesc f mult.

| faramatania a răspuns (pentru Andreii14M22):

Cu multă plăcere, Andrei.Îți doresc vizionare plăcută la toate cele alese de tine din listele respective.