| madalinbb19 a întrebat:

Imi spuneti cateva filme de groaza?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Doar cateva happy
Paranormal activity(1-4)
REC(doar unu si doi)
El orfanto
Silent hill
The Messengers
The Tunnel
Blair witch project(doar prima parte)
The Others
28 days later
28 months later
The Exorcism of Emily Rose
Ju-on( The Grudge in varianta americana)
Ringu( originalul variantei americane The Ring)
The omen(originalul)
The Exorcist(originalul)
The Haunting in Connecticut
The Awakening
The Woman in black
Insidious
Devil
(Room) 1408
The Uninvited
Suspiria
The Shining
Nosferatu
Dawn of the Dead
The Strangers
Dead Birds
Tale of two sisters
The Ward
Intruder
The Hills Have Eyes
The Strangers
The Ruins
(The)Last House on the Left
Grave encounters
The Innkeepers
Dead Birds
The Unborn
The Ward
The Possesion
The Amytiville Horror
The Descent(doar prima parte)
I spit on your grave(asta este mai slasher deci sunt scene explicite)
V/H/S
The Possession
30 Days of night
Identity
Sinister
I saw the devil
Tale of two sisters
Ils
Haute Tension
Case 39
Dark Water
Session 9
Darkness Falls
Calvaire (slasher)
The Abandoned
28 weeks later( zombi)
28 months later(continuare 28 weeks later)
Dawn of the dead(zombi)
Eden Lake (thriller)
Amusement
Shutter(originalul asiatic 2004)

P.S. Pentru cei care vor sari zicand ca au mai vazut aceasta lista la alti utilizatori, aceasta este lista mea (care intr-adevar mai este folosita si de altii) pe care o completez doar cu filmele pe care eu le consider demne de vizionat ale acestui gen. Deci nu vanez funde nu sunt disperat dupa funde, am destule, asadar nu "fur" lista nimanui. Fac aceasta precizare pentru a nu repeta acelasi lucru de mai multe ori

9 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

The Grudge

Karen (Sarah Michelle Gellar) este o studenta sosita in Japonia in cadrul unui schimb de experienta pentru un proiect social. Fara sa banuiasca nimic, ea accepta sa ii tina locul unei asistente medicale care nu venise la lucru. Cand intra in casa unde fusese trimisa, descopera aici o femeie in varsta, de origine americana, Emma (Grace Zabriskie), pierduta intr-o stare catatonica, intr-o locuinta care pare pustie si in mare dezordine.

In timp ce ii acorda ingrijiri batranei, Karen aude de la etaj niste zgomote care seamana cu scrasnetul unor gheare. Se duce sa vada despre ce este vorba si se trezeste in fata unei privelisti mai cumplite decat si-ar fi putut imagina vreodata.

In aceasta casa, un lant de orori a fost declansat de o forta malefica, aparute aici cu ani in urma. Tot mai multi oameni mor, iar Karen se trezeste atrasa in acest ciclu al groazei si afla secretul blestemului razbunator care a prins radacini in casa respectiva.Filmul are trei parti.

The Others

Insula Jersey, 1945. Razboiul s-a sfarsit, dar sotul lui Grace (Nicole Kidman) nu s-a mai intors de pe front. Singura într-o casa victoriana masiva si izolata, isi creste copiii in spirit sever religios. Ambii copii sufera de o boala ciudata: sensibilitate la lumina, asa ca noii servitori sunt obligati sa se supuna unei reguli stricte: casa trebuie sa stea in semiintuneric; nici o usa nu se va deschide inainte ca cealalta sa fie inchisa. Insa in curind aceasta regula va fi incalcata. Grace, copiii, toti ceilalti dimprejur vor avea de infruntat ceva teribil si fatal.

Orphan

Tragica pierdere a unei sarcini ii devasteaza pe sotii Kate (Vera Farmiga) si John Coleman (Peter Sarsgaard), lasand urme adanci atat asupra casniciei lor cat si asupra psihicului fragil al lui Kate, chinuit de cosmaruri si urmarit de demoni ai trecutului. Incercand sa mentina o doza de normalitate in viata lor, cei doi se hotarasc sa adopte un copil. La orfelinatul din localitate, John si Kate se simt atrasi in mod inexplicabil de o fetita pe nume Esther (Isabelle Fuhrman)…dar Esther nu este ceea ce pare a fi, iar Kate, ingrijorata de siguranta familiei sale, incearca sa-i determine pe John si pe ceilalti sa investigheze dincolo de aparentele dulci ale acestei fetite. Semnalele ei de alarma un sunt insă bagate in seama decat cand e prea tarziu…pentru toata lumea.

Case 39

Emily Jenkins (Renee Zellweger, actrita distinsa cu premiul Oscar) este o asistenta sociala foarte devotata si cu experienta, care isi inchipuie ca le-a văzut pe toate – minciuni, neglijenta nepasare, abuzuri de tot felul. Vine ziua in care trebuie sa preia Cazul 39: o fetita de 10 ani, Lilith Sullivan (Jodelle Ferland), abandonata de familie, tulburata si in stare de soc. Intervine Emily. Zguduita de singuratatea si inocenta fetitei, femeia decide sa faca ceea ce nu si-a mai ingaduit niciodata in trecut: sa se implice personal. Cu speranta in inima ca face ceea ce e corect, Emily ii ofera lui Lilith un camin fericit pina sa ii poata gasi o familie adoptiva.
Dar abia acum incepe adevarata teroare.

Filmul Camera 1408 este adaptat dupa o nuvela inspaimantatoare scrisa de maestrul suspansului, Stephen King. Renumitul romancier de horror-uri Mike Enslin (John Cusack) crede numai in ceea ce vede. Dar, dupa o serie de bestseller-uri care au discreditat evenimentele paranormale ce avusesera loc in cele mai bantuite case si in cimitirele din intreaga lume, el nu are nicio dovada a vietii de dupa moarte. Numai ca ratacirile dupa fantome ale lui Enslin din noptile lungi si singuratice sunt pe cale sa se schimbe in momentul in care se cazeaza in Camera 1408 a renumitului hotel Dolphin, pentru ultimul lui proiect, "Zece nopti in camerele de hotel bantuite". Fara sa tina seama de avertizarile directorului hotelului (Samuel L. Jackson), autorul este prima persoana care se cazeaza in camera care se zice ca e bantuita, dupa ani intregi. Un alt bestseller pare a fi iminent, dar ca multe alte personaje ale lui Stephen King, mai intai trebuie sa treaca de la scepticism la credinta adevarata si sa infrunte demonii pentru a supravietui acelei nopti.

| madalinbb19 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!

| Cybertron99 a răspuns:

Drag me to hell happy este bun.

| Georgian_Alex_1995_LQXO a răspuns:

The Dorm (2012)
Hellraiser (2012)
Underworld: Awakening (2012)
The Cabin in the Woods (2012)

| criiele a răspuns:

Hostel

| Metallica4ever a răspuns:

Intra pe site-ul cinemagia si gasesti mai multe decat a scris mihaita(stiu, pare imposibil). Trebuie sa descarci aplicatia, dar eu stiu ca e gratis, acolo gasesti orice fel de filme vrei happy

| WhiteChocolateTEO a răspuns:

Destinatie finala 1, 2, 3, 4, 5 dar mai de groaza sunt 4 si 5

| Daria461 a răspuns:

Eu îţi recomand Grave Encouners 1şi 2