| Alexx234qw a întrebat:

Legat de seria de filme Star Wars.
Recunosc: țin și mereu am ținut cu partea întunecată. Însă în ultimele filme Star Wars (episodul 7 si 8) scenariștii si toți ceilalți care au creat acest film au ținut în mod intenționat cu partea bună.
Nu înțeleg de ce. Mi se pare că îți bat joc și că tratează acest film fără interes.
Voi ce credeți?

6 răspunsuri:
| Henrypericolpublic a răspuns:

E chestia aia ca sa se termine mereu cu binele, cu Jedi.
De curiozitate care e personajul tau preferat din forta intunecata?

| Alexx234qw explică (pentru Henrypericolpublic):

Pai din filmele vechi Darth Vader (logic) și din cele noi Kylo Ren si mi-ar placea sa se termine: - fie cu cei doi (Kylo Ren si fata aceea ) impreuna, fie sa castige raul.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru Alexx234qw):

Ar fi interesant sa se termine cu cei doi. Si ar fi interesant sa vedem si cum castiga raul.
In episodul 3 castiga raul. Si parca si in 5.
De imperatorul palpatine din partea a sasea ce parere ai?
Elecrocuta si era sef

| Alexx234qw explică (pentru Henrypericolpublic):

Nu mai imi amintesc asa bine filmele, le-am vazut acum mult prea mult timp.

| Mihai1499 a răspuns:

Oh, cu siguranță. Dacă te uiți și la analize ale filmelor pe net și pe ce discuții au cauzat, o să vezi că e o mare controversă pe tema asta.

Foarte pe scurt, au pus mult mai mult accent pe efecte speciale și pe idea "hai să se simtă cine sunt cei buni și să le facem viața ușoară" decât pe poveste și provocări. Și dacă sunt găuri logice în scenariu, au avut o altitudine de "e magie, de ce îți pasă?".

Multi fani sunt foarte supărați de asta.

| Alexx234qw explică (pentru Mihai1499):

Exact! Filmele vechi aveau poveste, provocari, logica in scenariu. Acum doar efecte speciale (ca doar suntem in 2019 nu in 1977) fara sens. Adica sunt parti in film in care chiar nu exista sens si mi se pare ca personajele (cel putin cele din partea intunecata) mor prea repede si patetic...