| adema a întrebat:

Mi-am adus aminte de curand de un film vazut acum cativa ani, incerc sa-l regasesc dar nu stiu cum se numeste. Am doar descrierea actiunii: filmul incepe cu imagini de la aniversarea de 16 ani ai unei fete careia i se ghiceste, cu aceasta ocazie, in palma si i se spune ca va muri la varsa de 36 de ani. Ce urmeaza e viata ei din timpul celui de-al doilea razboi mondial, ani pe care-i traieste la maxim fiind convinsa ca intr-adevar va muri la 36 de ani. Devine membra a gruparii de rezistenta franceze in timpul razboiului, dar vecinii si nazistii o cunosteau ca dama de companie pentru ofiterii germani. Prin intermediul acestei "ocupatii" reuseste sa obtina informatii valoroase pentru Rezistenta, dar cum de existenta ei stia doar ofiterul de legatura care moare in ultimele zile ale razboiului, un vecin care o ura, o omoara odata cu eliberarea Parisului...indeplinindu-se astfel profetia ghicitoarei...
Imi aduc aminte ca actrita era blonda si foarte frumoasa, dar nu retin cine a jucat rolul. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
| ReiVaN a răspuns:

'Lucie Aubrac' în care rolul principal i-a revenit lui Carole Bouquet.
Alte două filme, ''The Army of Shadows'' (1969) de Jean-Pierre
Melville şi 'Boulevard of the Swallows' (1991) dupa viata acestei eroine a rezistentei franceze.
unul trebuie sa fie...