| anonim_4396 a întrebat:

Oameni buni stiti vreun film horror care sa fi castigat vreodata oscarul pentru cel mai bun film? sau macar un oscar de orice fel. Ca eu vad numai si numai drame la categoria asta
A si care e primul film din lume care a luat vreun oscar?
Orice informatii de acest gen ma intereseaza (am nevoie la ceva) asa ca va rog mult nu va bateti joc
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Da, primul (și singurul) film horror care a câștigat premiul pentru cel mai bun film din anul respectiv (Best Picture) a fost „The Silence of the Lambs" (1991). Filmul „a plecat acasă" în acea seară cu 5 premii Oscar: Cel mai bun actor în rol principal (Anthony Hopkins), Cea mai bună actriță în rol principal (Jodie Foster), Cel mai bun regizor (Jonathan Demme), Cel mai bun film și Cel mai bun scenariu.
De asemena, „The Exorcist" (1973) a fost primul film horror din lume nominalizat la presigiosul premiu Oscar pentru cel mai bun film.
Primul film nominalizat vreodată la premiul Oscar a fost „Wings" (1927)
http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award
P.S Mai sunt suficiente filme horror câștigătoare ale premiului, însă nu au reușit să se afirme câștigând la categoria Cel mai bun film.
De exemplu, „An American Werewolf in London" (1981) - Cel mai bun machiaj, „Dr. Jekyll and Mr. Hyde" (1931) - Cel mai bun actor (Fredric March), „Rosemary's Baby" (1968) - Cea mai bună actriță în rol secundar (Ruth Gordon), „The Exorcist" (1973) - Cel mai bun scenariu și Cea mai bună coloană sonoră.
Numai bine!

1 răspuns: