| catanoxter a întrebat:

Poate cineva sa-mi povesteasca in amanunt, sa faca un rezumat trilogiei Batman (begins, dark night, dark night rises)? dau funda garantat.

Răspuns Câştigător
| BogdanS a răspuns:

O Doamne ce intrebare absolut perfecta pentru a-mi arata adevarata pasiune pentru acest film.O sa scriu cu cifre 1 insemnand primul film continuand tot asa.
1.Bruce Wayne (Batman) este undeva intr-o tara asiatica (China, Thailanda, Mongolia) parca intr-o inchisoare de unde iese si il intalneste pe Ra's Al Ghul ce-i va deveni profesor invatandu-l sa isi invinga temerile.Pe parcurs ce el invata filmul face niste flash-back-uri aratand cum el are o frica enorma de lilieci.Pana la urma Bruce isi depaseste rofesorul si devine un adevarat luptator.Insa Ra's Al Ghul il pune sa omoare pe cineva pentru a arata ca si-a invins toate temerile insa Bruce refuza si da foc la acel loc si ducandu-l pe Ra's intr-un loc sigur. Apoi se intoarce acasa (filmul arata si cum au fost ucisi parintii sai) la Alfred la care tine la el ca la un tata. Apoi isi face rost de echipament dandu-si seama ca Gotham are nevoie de cineva sa il duca pe un drum mai bun.Un echipament de cea mai buna calitate, isi schimba vocea dar are de infruntat un ticalos la fel de bun ca el ScareCrow. Dupa multe lupte pana si cu politia ce il cred un bad guy el, isi face un nume si oamenii se bazeaza pe el.O imagine de final foarte buna arata cum el primeste de la seful politiei o asa zisa carte de vizita de la un nou raufacator, si anume o carte de joc, Jokerul.
2.Mi s-a parut genial filmul.Mai ales Joker interpretat de regretatul Heath Ledger care sustin cu tarie ca a facut din Joker un "erou" nu un ticalos.Filmul pe asta se bazeaza.Joker este cel mai crud dusman al lui Batman care ucide fara mila, ba chiar cu zambetul pe buze. Explica si de ce s-a machiat asa (fii atent la inceput).Pe asta se bazeaza filmul Batman si Joker infruntandu-se mai mult pe nevazu-te-lea.Joker de-asemena, transforma un prieten de-al lui Bruce intr-un alt reaufacator Two Face.In incercarea de a-l prinde pe Joker, Batman este din nou urmarit de politie insa ajunge sa-l prinda pana la urma.Insa isi ia asupra lui toate crimele lui Two face si se face disparut.
3.Filmul continua povestea si Batman trebuie sa iasa din nou la iveala sa-l infrunte pe nemilosul Bane.Aici nu stiu prea multe pentru ca nu am vazut inca filmul.Dar daca vezi primele doua parti vei fi asa de curios daca Batman moare sau nu incat te vei uita la film din curiozitate incat nici nu o sa te mai intereseze povestea.
In final vreau sa spun ca nu era nevoie ca eu sa insir atatea randuri pentru un film genial.Tot ce am scris eu aici nici macar nu se compara cu ceea ce este filmul:UNIC.Te rog mult sa te uiti pentru ca nu vei regreta.Mai ales ca sunt sigur ca de Joker iti va placea la nebunie pentru ca nu am vazut pana acum pe cineva caruia sa nu-i placa.