| DianaLavi1 a întrebat:

Recent am vizionat serialul Chernobyl si am observat ca personajul lui Toptunov a fost tare nepotrivit. Toptunov a fost mult mai chipes in viata reala, avusese o reputatie de rebel care practica niste chestii interzise de URSS. Avea mare succes, dar oarecum si slabiciune la femeile frumoase si avea o gandire destul de independenta. De asemenea se luase la bataie cu cineva cand era beat. In serial mi se pare ca l-au portretizat prea "papa lapte".

Ce parere aveti despre asta?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E rușinos din partea responsabililor cu castingul că n-au găsit o clonă a lu' Toptunov astfel incât ți-au provocat ție o profundă dezamăgire, chiar traumatizantă aș zice

| johnnny123 a răspuns:

Parerea mea este ca daca intrebi 1000 de oameni pe strada "cine este Toptunov", aproximativ zero dintre ei vor sti raspunsul.

Cine crezi ca este pasionat de viata personala a unui oarecare inginer rus care a murit acum 35 de ani si a fost portretizat intr-un serial?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru johnnny123):

Cel mai frumos raspuns. laughing)

| DianaLavi1 explică (pentru johnnny123):

Tocmai de aceea am intrebat pe cei care au vazut serialul si nu in categoria "Conversatii". Si da, cred ca a fost o greseala sa consider ca poate, doar poate, cineva mai si citeste carti, nu doar se uita la filme si seriale

| johnnny123 a răspuns (pentru DianaLavi1):

"cred ca a fost o greseala sa consider ca poate, doar poate, cineva mai si citeste carti"

Nu, nu a fost o greseala sa consideri ca oamenii mai citesc carti. Unii oameni chiar mai citesc carti. Dar nu toti oamenii care citesc carti trebuie sa fie obligatoriu interesati de un amanunt atat de nesemnificativ precum diferenta dintre un personaj obscur in realitate si modul in care acel personaj obscur a fost portretizat ca personaj secundar intr-un serial.

Sau poate ai impresia ca daca cineva nu a auzit (sau nu este interesat de Toptunov) asta inseamna ca nu a citit niciodata o carte? Nu ti se pare ca adopti o atitudine de superioritate nejustificata fata de cei care chiar citesc, dar care nu au avut niciodata contact cu acest subiect?

| DianaLavi1 explică (pentru johnnny123):

Nu. Am pus o intrebare si raspunsul a fost semi mistocar, de aceea am reactionat. A fost doar o intrebare. Exista numeroase discutii despre diferentele dintre diferite filme si cartile pe care sunt bazate. Asta a fost o intrebare despre un personaj oarecum fictiv si persoana reala pe care s-a bazat. A fost o simpla coincidenta ca am citit doua carti despre eveniment si apoi am inceput sa ma uit si la serial. Acesta a fost un amanunt care mi-a sarit in ochi. Si am intrebat daca mai simte cineva acelasi lucru. Discutii de genul acesta sunt peste tot

| johnnny123 a răspuns (pentru DianaLavi1):

In cazul asta, afirmatia ar fi trebuit sa fie "cred ca a fost o greseala sa consider ca poate, doar poate, cineva mai si citeste carti DESPRE SUBIECTUL CHERNOBYL".

| DianaLavi1 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu cine m-a pus sa intreb asta pe un site din Romania... Dar asa este. Aveti dreptate in absolut tot ce spuneti sau nu spuneti

| johnnny123 a răspuns (pentru DianaLavi1):

Spun doar atat: Este o greseala sa consideri ca subiectele de nisa care te intereseaza pe tine sunt interesante si pentru publicul larg, si este o greseala si mai mare sa consideri ca cei care nu sunt interesati de subiectul punctual care te intereseaza pe tine sunt "necititi".

Eu, de exemplu, sunt destul de interesat de ceasuri. Dar sunt in acelasi timp perfect constient ca subiectul nu intereseaza pe toata lumea, si drept urmare nu-i consider "necititi" pe oamenii care nu stiu ce este acela un tourbillon.

| salieri84 a răspuns:

Nu era mai indicat sa fi dezbatut aceasta tematica pe site-urile dedicate cinefililor, precum IMDB sau Rotten tomatoes? Cel putin acolo ai fi gasit useri preocupati de acest subiect, sau indragostiti de anumite personaje, alaturi de care sa impartasesti aceste sentimente.