| gongsterbeep a întrebat:

As vrea sa ma uit la star wars sau sa citesc ceva dar nu stiu cu ce sa incep laughing). Sunt multe carti si filme si nu stiu care dintre ele este inceputul star wars. Si daca se poate, va rog, sa imi spuneti si unde le gasesc in romana. FUNDA

Răspuns Câştigător
| Lauv a răspuns:

Începi cu cărțile, le poți achiziționa de pe elefant.ro (http://www. elefant.ro/search/carti? query=star+wars
) și le citești în ordinea de pe acest site. http://www.myuselessknowledge.com/sw/
Bine, multe site-uri au ordinea lor, deci nu există o ordine anume doarece sunt o mulțime de cărți, dar aceasta mi s-a părut cea mai decentă. Dacă ai o mică idee despre universul Star Wars nu o să întâmpini probleme dacă le citești după cum îți vine ție chef, deci ești ok oricum ai face.
Dar începe cu cărțile deoarece filmele sunt făcute după cărți.

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Povestea Star Wars începe cu filmele, după aceea au apărut cărțile, universul Star Wars s-a născut din imaginația lui George Lucas, nu din paginile vreunei cărți.
Din punctul meu de vedere, cel mai bine e să începi așa cum au apărut, cu Star Wars din 1977 (chiar dacă mai târziu a fost subintitulat Episode IV–A New Hope), The Empire Strikes Back, Return of the Jedi. Ele formează trilogia inițială și sunt considerate cele mai bune de către fanii adevărați. Următoarele trei care au apărut sunt considerate un prolog (prequel), acțiunea lor se petrece înainte de evenimentele din primele trei, însă filmele sunt considerate mai slabe, deși par mai interesante din punct de vedere vizual (fiindcă evoluase tehnologia): The Phantom Menace, Attack of the Clones, Revenge of the Sith.
Apoi sunt cele două filme care ni-i arată pe eroii din trilogia inițială aflați la vârsta bătrâneții și apariția unei noi amenințări:
The Force Awakens și The Last Jedi. Și mai sunt două flme considerate spin-off (se petrec în același univers iar ceea ce se întâmplă în ele are legătură cu acțiunea celorlalte filme): Rogue One: A Star Wars Story și Solo: A Star Wars Story. Animațiile, dacă ai chef și de ele, le vezi la sfârșit, în ce ordine vrei tu.

| gongsterbeep explică (pentru Raven):

Multumesc mult! Am inteles.

| Raven a răspuns (pentru gongsterbeep):

OK,vizionare plăcută!