| DeeyuAndrei a întrebat:

Care este cea mai bună ordine a vizionării filmelor Star Wars? M-am hotărât să le văd pe toate și nu prea știu de unde să încep laughing.
Mersi!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Logic și simplu: in ordinea apariției

| Celcestietot a răspuns:

Salut!

Începi cu „Amenințarea fantomei", apoi cu „Atacul clonelor", iar după acestea două, cu „Răzbunarea lui Sith". Când ai terminat cu aceste 3 episoade, recomand să te uiți la „Rogue One" (nu este un episod, ci un film care se clasează între episoadele 3 și 4, este o poveste foarte bună dpmdv - practic are legătură cu acțiunea episodului 3, dar totuși nu este obligatoriu de văzut), iar apoi la „O nouă speranță". Restul episoadelor le vizionezi în ordine, adică 5, 6, 7 și 8. Mai este un film numit „Han Solo", acesta ar fi recomandat să fie vizionat de la episodul 4 în sus, deoarece în acest episod (4) își face apariția și ai înțelege mai ușor, nu ai fi confuz. Pot spune, că mie personal filmul „Han Solo" nu mi-a plăcut, chiar mi s-a părut unul destul de slăbuț. La fel ca și „Rogue One", filmul „Han Solo" nu este obligatoriu de văzut.

Vizionare plăcutăwinking!

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.techradar.com/how-to/how-to-watch-the-star-wars-movies-in-order

Star Wars Episode I: The Phantom Menace (set 32 years before A New Hope)
Star Wars Episode II: Attack of the Clones (set 22 years before A New Hope)
Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (set 19 years before A New Hope)
Solo: A Star Wars Story (set about a decade before A New Hope)
Rogue One: A Star Wars Story (ends moments before A New Hope)
Star Wars Episode IV: A New Hope
Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (set three years after A New Hope)
Star Wars Episode VI: Return of the Jedi (set four years after A New Hope)
Star Wars Episode VII: The Force Awakens (set 34 years after A New Hope)
Star Wars Episode VIII: The Last Jedi (set 34 years after A New Hope
Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker (set 35 years after A New Hope)

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

Toate sunt relativ la "A New Hope" din cauza ca ala a fost primul film Star Wars si filmul cel mai tare din toate timpurile, si nu ma refer numai la Star Wars sau la topurile de filme (incasari, etc.) ci EFECTIV fenomenul de la momentul respectiv care a fost CEL MAI EXTREM FENOMEN RELATIV LA UN FILM, DIN TOATE TIMPURILE, oameni in toata firea demisionau de la servici NUMAI CA SA STEA LA COADA LA CINEMA, coada care se intindea DE CATEVA ORI IN JURUL CINEMA-ULUI

nici un alt film nu a mai produs asa un fenomen, NICIODATA!

PS filmul Solo e destul de aiurea, pentru ca s-au pregatit sa faca 4 filme si nu a avut destula popularitate asa ca foarte probabil ca nu vor mai face nici un alt film Solo crying (mie mi-a placut... SERIOS)