| Cristian_Cristian_1969 a întrebat:

Cum pot modifica pe tabletă literele s și ț în subtitrarea unui film. Repet, pe tabletă. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Adica sa modifici?
Daca ai un fisier srt, cauti o aplicatie care sa poata deschide fisierul si editezi manual diacriticile.
Daca nu ai fisier si vorbesti de o platforma de streaming, este imposibil.
Sau, desi nu stiu sigur, unele platforme vin echipate cu optiunea sa aduci tu un fisier srt sa afiseze subtitrarile din el, insa trebuie sa-l editezi cum vrei inainte.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Doar daca gasesti fisierul srt sau adaugi tu altul, pe care il modifici intr-un program de editare, dai la "replace", cauti dupa simbolul pentru "ș" si "ț" si cam aia este big grin

| NLS a răspuns:

Daca actualmente apar niste caractere ciudate,
instalezi si folosesti un player de filme precum VLC,
mergi la
Setari - Subtitrari - Codificarea textului din subtitlu

alegi: Eastern European (Windows-1250)

Toate diacriticele vor fi afisate apoi corect.

| NevverGhost a răspuns:

Scrii cu pixul

| Nandor a răspuns:

Depinde, daca e pe un site nu poti deoarece e de la site si nu de la tine.