| George56 a întrebat:

Salut, daca imi poate recomanda cineva niste animeuri cu mutanti, fantome, demoni,superputeri, etc. gen Attack on Titan, Aijin, Hunter x Hunter, Tokyo Ghoul, Full Metal Alchimist, dau funda celor mai diversificate si multe! Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Blue gender. E un anime destul de vechi, dar are destule monstruozitati. Mai e Yu Yu Hakusho care e cu fantome. Si mai am in minte doua dar nu mai tin minte cum se numesc happy

| Crackman a răspuns:

Maxim the parasite

| Fantastic7 a răspuns:

Death Note, Elfen Lied

| WhatABeautifulDay a răspuns:

-Ao no Exorcist
-Elfen Lied
-Nanatsu no Taizai
-Pandora Hearts
-One Piece
-Deadman Wonderland
-Shiki
-Akame no Kill
-Pupa
-Mirai Nikki
-Soul Eater
-D. Gray-man
-Noragami
-Code Geass
-Fairy Tail
-Magi: The Labyrinth of Magic
-No Game No Life
-Inuyasha
-Fate/Zero
-Black Butler
-Beelzebub
-Blood Lad
-Yondemasu eu, Azazel-san.
-Overlord
-Blood C

| Rosalynne a răspuns:

Salut~

1. Ao no Exorcist
Episoade: 25 (+al doilea sezon: Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou-hen cu 12 episoade)
Etichete: actiune; demoni*; fantezie; shounen; supernatural*
Oamenii si demonii sunt ca cele doua fete pe care le are o moneda, la fel si Assiah si Gehenna, lumile raselor respective. Singura cale de a calatori intre cele doua lumi este prin posedare, ca in povestile de groaza. Cu toate astea, Satana, regele Gehennei nu poate gasi o gazda potrivita pentru a poseda, ramanand astfel inchis in lumea lui. Intr-o incercare disperata de a cuceri Assiah, Satana isi trimite fiul in locul lui, sperand ca acesta sa devina o gazda potrivita pentru regele demon.
Ao no Exorcist urmareste povestea lui Rin Okumura, care pare a fi un adolescent obisnuit care pana nu face o tampenie nu se simte bine - asta pana cand este luat pe sus de demoni. Lumea lui este intoarsa cu susul in jos cand afla ca el este fiul Satanei si ca tatal lui doreste sa cucereasca Assiah impreuna cu el. Nevrand sa ajute regele Gehennei, Rin decide sa inceapa antrenamentul pentru a deveni un exorcist ca sa poata apara Assiah impreuna cu fratele lui, Yukio.

2. Kuroshitsuji
Sezonul 1: 24 de episoade
Sezonul 2: 12 episoade
Kuroshitsuji: Book of Circus: 10 episoade
Kuroshitsuji Book of Murder: 2 episoade (58 de minute fiecare)
Kuroshitsuji: Book of the Atlantic: 1 episod
Etcihete: actiune, comedie, demoni*, fantezie, istoric, shounen, supernatural*
Tanarul Ciel Phantomhive este cunoscut drept "Cainele de Paza al Reginei" si are grija de evenimentele neplacute care au loc in Anglia victoriana pentru Maiestatea Sa. Protejat de majordomul sau loial, Sebastian Michaelis, Ciel face orice e posibil pentru a-si termina treaba. Este insa ceva ciudat la acest majordom?
O tragedie ingropata in trecutul lui Ciel l-a invaluit in intuneric, iar, in timpul unuia dintre cele mai intunecate momente ale sale, Ciel a format un contract cu Sebastian, un demon, oferindu-si sufletul la schimb pentru razbunare. Astazi, nu numai ca Sebastian este un majordom dat naibii, dar este si servitorul model care indeplineste fiecare ordin al stapanului sau - toate in timp ce se gandeste la ce masa delicioasa va face din sufletul lui Ciel. In timp ce cei doi lucreaza la misterul care-l bantuie pe Ciel, o legatura se naste intre ei pe care nici raiul si nici iadul nu o mai poate rupe.

3. Shinmai Maou no Testament
Episoade: 12
Etichete: actiune, harem, demoni*, romance, ecchi, fantezie
Sa dai de noua ta sora vitrega in baie nu este chiar cea mai buna cale de a face o prima impresie buna, Basara Toujou simtind-o pe pielea lui. Cand tatal lui aduce acasa doua fete frumoase si le prezinta ca fiind noile lui surori, el, neavand ce face, le accepta in familia lui pe surorile Naruse: roscata Mio si micuta Maria cu par argintiu.
Insa cand aceste fete la prima vedere normale sunt descoperite a fi demoni - Mio fiind singurul copil al fostului lord Demon si Maria fiind servitoarea ei succubus de incredere - Basara este fortat sa isi dezvaluie si el adevarata identitate ca fost membru al clanului "Eroilor", inamicii jurati ai demonilor. Insa Basara trebuie sa isi protejeze surorile cu puterile sale, asa ca decide sa formeze un contract stapan-servitor cu Mio ca sa n-o scape din vedere.
Cu Eroii observandu-i fiecare miscare si amenintarile constante ale demonilor, Basara trebuie sa faca imposibilul ca sa-si protejeze noii membrii ai familiei.
Insa protectorul trebuie sa-si asunda propriul secret intunecat care il bantuie chiar si in ziua de azi...

4. Anohana
Episoade: 11
Etichete: slice of life; supernatural*; drama
Jinta Yadomi isi traieste viata in pace ca un chiulangiu, petrecandu-si zilele departe de scoala, jucand jocuri video acasa. Intr-o zi calduroasa de vara, prietena lui din copilarie, Meiko "Menma" Honma, apare si il roaga sa ii indeplineasca o dorinta pe care a uitat-o. El nici nu o baga in seama, fapt ce o enerveaza pe Menma, dar lui Jinta nu prea-i pasa.
Pana la urma, Menma a murit acum multi ani.
Prima oara, Jinta crede ca are halucinatii din cauza caldurii, dar se convinge mai tarziu ca el chiar vede fantoma lui Menma. Jinta si grupul lui de prieteni nu s-au mai vazut dupa moartea ei, insa trebuie sa se adune inca o data ca sa ii indeplineasca dorinta lui Menma. Fortati sa retraiasca durerea si vina pe care au simtit-o cand erau copii, vor putea oare sa gaseasca o cale sa o ajute pe Menma, si chiar pe ei insisi, sa treaca peste?

5. Boku Dake ga Inai Machi
Episoade: 12
Etichete: mister, psychological, seinen, supernatural*
Cand o tragedie este pe cale sa se intample, Satoru Fujinuma calatoreste, fara sa vrea, cateva minute in timp inainte ca accidentul sa aiba loc. Detasatul artist manga de 29 de ani profita de acest puternic si totusi misterios fenomen, caruia ii spune "Revival", pentru a salva multe vieti.
Cu toate acestea, cand este acuzat pe nedrept de uciderea unei persoane apropiate lui, Satoru este trimis inapoi in timp inca o data, dar de data asta in 1988, 18 ani in trecut. Curand, el realizeaza ca acea crima poate fi legata de rapirea si uciderea unei colege de clasa, misterioasa Kayo Hinazuki, care a avut loc cand era copil.
El are acum sansa de a face lucrurile cum trebuie.
Boku Dake ga Inai Machi spune povestea lui Satoru, care are misiunea de a descoperi ce s-a intamplat in 1988 cu adevarat si sa preintampine moartea colegei sale in timp ce trebuie sa-i protejeze pe cei la care tine in prezent.

6. Blood-C
Episoade: 12
Etichete: actiune, horror, school, supernatural*
Eleva linistita ziua, vanatoare de monstri noaptea; Saya Kisaragi traieste o viata dubla. Echipata cu sabia ceremoniala data de tatal ei pentru sarcini sacre, ea infrange orice monstru care indrazneste sa ii faca rau satului ei.
Insa realitatea Sayei(?) este pusa la incercare cand monstrii incep sa vorbeasca de un "pact incalcat" - un lucru despre care ea nu stie nimic. Atunci, din senin, apare un caine care o intreaba cui i-a promis sa protejeze satul si ce se va intampla daca incalca promisiunea. Torturata de viziuni inexplicabile si vazand cum lumea ei se destrama putin cate putin, o urmarim pe Saya cum incearca sa afle adevarul despre satul ei, un loc unde nimic nu e ceea ce pare a fi.

7. Soul Eater
Episoade: 51
Etichete: actiune, comedie, aventura, supernatural*, fantezie, shounen
Death City este casa faimoasei scoli Shibusen, o academie care este condusa de Shinigami - insusi lordul Mortii. Rostul acestei scoli este de a creste "Coase ale Mortii" pentru a-l ajuta pe Shinigami sa invinga monstrii din lumea lor fantastica. Aceste Coase ale Mortii, cu toate acestea, nu sunt niste arme fizice, ci niste hibrizi umani care au abilitatea de a se transforma in Arme ale Demonilor, acestia devenind Coase ale Mortii abia dupa ce au consumat 99 de fiinte rele si un suflet de vrajitoare.
Soul Eater Evans, o Coasa a Demonilor caruia pare sa-i pese numai de propria persoana, vrea sa ajunga o Coasa a Mortii cu ajutorul rigidei sale partenere, Maka Albarn. Acest duo lucreaza si studiaza alaturi de impetuosul Black Star si politicoasa lui arma, Tsubaki si impreuna cu fiul lui Shinigami, Death the Kid, detinatorul cu tulburare obsesiv-compulsiva a celor doua pistoale Patty si Liz.
Soul Eater spune povestea acestor studenti la Shibusen care merg in misiunile de colectare a sufletelor si de a proteja orasul de amenintarile lumii in timp ce lucreaza impreuna sub soarele chicotitor pentru a se sincroniza in minte, corp si suflet.

8. Parasyte
Episoade: 24
Etichete: actiune, sci-fi, horror, psychological, drama, seinen
Au aparut din senin: extraterestrii paraziti care au ajuns pe Pamant si care s-au infiltrat repede imprumutand creierele tintelor vulnerabile. Aceste fiinte lacome dobandesc controlul gazdei lor si sunt capabile de a se transforma intr-o varietate de forme pentru a se hrani din prada care nu suspecteaza nimic.
Shinichi Izumi cade victima unui astfel de parazit, dar acesta esueaza in a prelua controlul creierului, sfarsind astfel in mana lui dreapta. Incapabil de a se reloca, parazitul, numit acum Migi, nu are de ales decat sa se bazeze pe Shinichi pentru a ramane in viata. Astfel, perechea este fortata sa coexiste cu greu si sa se apere de alti paraziti ostili.

Lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

| Cthulhu16 a răspuns:

InuYasha - O fata pe nume Kagome e trasa in fantana fermecata a familiei de un demon, intr-o lume plina cu, cred ca ai ghicit, demoni
Devil May Cry - Spune povestea unui vanator de demoni, Dante, care e pe jumatate om, pe jumatate monstru
D. Gray Man - Allen Walker, un vanator de demoni, se alatura unei organizatie de exorcisti, Ordinul Negru, care proteseaza oamenii de fortele intunericului

| Anonimul345 a răspuns:

Naruto/death note/full metal alchimist/One man punch

| ShaarawyFTW a răspuns:

Iti recomand Nanatsu no Taizai (Cele 7 Pacate Capitale), exista 3 rase (demoni, zane si oameni/cavaleri templieri) este unul dintre cele mai frumoase anime-uri pe care le-am vazut vreodata, in Ianuarie 2018 am inteles ca o sa scoata inca un sezon, bafta!