| HanszmR a întrebat:

De ce ai nevoie la un laptop pentru a vedea un film de claritate mare? Am vazut ca sunt filme si de 40 gb si eu sincer nu am downlodat pentru ca m-am gandit ca nu s-ar vedea la laptopul meu acea super claritate. Va rog sa imi explicati cat mai simplu. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să vorbim la obiect: ce laptop ai?

| sierra1 a răspuns (pentru HanszmR):

Corect, cele de 40-60 Gb dacă cumva vor merge, vor merge prost. Cele full-hd sunt suficiente, nici n-ai rezoluție mai mare pe sculă

| HanszmR explică (pentru sierra1):

Deci mai mult de 1080 bluray nu merge? Sau cum se numeste formatul maxim pe care pot rula?

| sierra1 a răspuns (pentru HanszmR):

"mai mult de 1080 bluray nu merge" - cine a zis asta?

| anonimg a răspuns:

Există filme/videoclipuri cu rezoluția de 720p (pixeli), altele de 1080p, altele de 2160p, altele de 4k, și altele de 8k.
Ca un film de 4k să se vadă bine, trebuie ca și laptopul să suporte rezoluția de 4k.
Dacă laptopul tău suportă redarea unui film 4k îl vei afla de la producătorul laptopului; scrie în specificațiile tehnice ale laptopului.
Pentru asta este nevoie de un ecran special, de un procesor și placă video special concepute pentru a reda o astfel de rezoluție.
Altfel îl poți descărca dar nu-l poți deschide; sau îl vei vedea sacadat până când laptopul se va bloca.
De 8k nu vorbesc pentru că este ceva ce doar bogații lumii acesteia își permit să se bucure. happy
Un videoclip 4k încărcat pe YouTube poate fi văzut și descărcat la o rezoluție mai mică.

| Bizon95 a răspuns:

Toate raspunsurile de mai sus sunt "complicate'
raspunsul real e faptul ca un film de 40G este in mod categoric necompresat, si luat direct de pe BluRay, cu procesare minima (facut un singur fisier, scos 50 de limbi dublare audio, etc.)

care e problema la tine cu asa un film?
TREBUIE ca, laptop-ul sa faca fata in a citi in timp real, chestie care de pe un hdd kior nu merge si se vede sacadat

in plus, acum au aparut si filme 4k-2160p care imping limitele mult mai sus

eu am un laptop vechi de vreo 5 ani cu i7, ssd si 8k NU merge, doar 4k

| Ineys a răspuns:

Descarca-le linistit. De obicei se vad mult mai bine decat alea 1080p la 20 de GB. Sigur, nu o sa vezi calitate 4k. Dar un film de 60-70 de GB are o calitate mult mai ridicata. Ideea e asa. Un film full HD ( 1080p, P-ul asta vine de la Progressive scan apropo; mai exista si 1080i care vine de la interlaced scan - o calitate mai proasta, de aia 1080p se mai numeste si true HD sau true full HD ) are o rezolutie de 1920x1080 de pixeli. 4k inseamna 3840 x 2160. Monitorul tau nu suporta rezolutia asta desigur, pentru ca el are doar 1920x1080. Dar, nu este nici o problema, deoarece e suficient de inteligent incat sa poata reda si o rezolutie mai mare. Posibil sa se vada mult mai sharp si mai clar fiind mai multi pixeli ingramaditi acolo. Vorba aia, mai bine mai multi pixeli decat mai putini.

Desigur, exista si minusuri daca descarci variantele astea pentru ca majoritatea sunt blu-ray ( rip-uri desigur ) si au formatul ala de cinema care te va lasa cu niste dungi negre pe ecran. Am vazut ca si alea full hd sunt asa, dar nu toate.

Eu mai descarc din cand in cand si filme 4k sa le vad pe telefon, si le testez si pe laptop. Se vad foarte bine. Mai putina granulatie ca la cele 1080p. Desigur, sincer sa fiu nu merita sa astepti de 4 ori mai mult. Un full HD la 20 de GB e arhisuficient pentru un display de laptop.

Poti rula linistit 4k pe laptop-ul ala. Daca iti apar probleme, sigur o sa fie din cauza codec-urilor. Descarca VLC.