| William1000 a întrebat:

De ce fanii Star Wars sunt atat de divizati de The Last Jedi? Intreb fiindca am vazut ca unii il urasc maxim, dar altii il iubesc foarte mult.

5 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Pentru ca "The Last Jedi" nu are absolut nici un sens ca poveste si Canon, pentru ca baga politica pe gatul fanilor si pentru ca distruge tot canonul. Pentru ca il transforma pe Luke, din cavalerul jedi care e in stare sa se lupte cu taica-su pana la moarte pentru ca binele sa invinga intr-un batran plangacios, las si care se sinucide.

Pentru ca spune ca oricine poate fi orice, fara sa munceasca, dand exemplul lui Rey care fara antrenament se bate cu cel mai puternic ucenic sith in existenta si castiga de 2 ori.

Pentru ca singurul barbat care se lupta cu imperiul direct (Poe) este retrogradat, trecut pe linie moarta pentru ca a indraznit prin faptele sale contra ordinelor sa salveze flota rebela.

Pentru ca rebelii adopta o atitudine pasiva si non-violenta fata de atacatorii lor, fugind in continuu, ascunzandu-se dupa ziduri si scuze.

Probabil de-aia

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Raspuns scris din perspectiva "razboinicului luminii". Ce se intampla cu razboinicii luminii? Ajung pensionari batrani si bolnavi, care-si rad de idealurile lor de la tinerete. Asa ca nu toate categoriile de varsta au aceleasi gusturi.

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

De altfel, din celelalte episoade reiese ca marii Jedi nu avusesera nevoie de o perioada lunga de studiu. Privitorii au facut asocierea intre scoala de Jedi si studiu indelungat, dar asta este un mit. Mesajul seriei este ca filosofia Jedi a dat gres.

| Uvox a răspuns:

Si pentru ca narativ a scazut la nivelul de "Alba ca zapada".
Tehnic peste, ca story-line mult sub.
Heil Disney!

| William1000 explică:

Ok! Mai repet intrebarea odata ca vad ca nu ati inteles: De ce este impartita audienta? Adica de ce unora la place? Pana acum mi-ati spus de ce urati voi filmul.