| Pigmalyon a întrebat:

E posibil să înveți o limbă străină într-o vară uitându-te la filme fără subtitrări, cu toate că știi doar câteva cuvinte în acea limbă? Dacă da, va avea efect dacă încerci să înveți prin această metodă mai multe limbi concomitent?
Mulțumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, atâta timp cât ai ambiție o poți învăța, dar nu la perfecție. Într-o vară e prea puțin să înveți o întreagă limbă.

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de tine, eu asa am invatat engleza. Daca inveti usor limbi straine, da, daca nu, doar daca te stradui si mai faci si altceva pe langa vizionatul filmelor, cum ar fi traducerea textelor, cauti traducerea unor noi cuvinte (google translate ) in fiecare zi, poate faci si cursuri. Mai este si un site bun, duolingo. Cu invatatul limbilor concomitent, nu prea cred, e prea mult si o sa te incurci, dar din nou, depinde de tine.

| J0B0MAT a răspuns:

Poţi învăţa, dar nu în întregime.Trebuie să faci şi exerciţii, să ai cărţi de gramatică.Şi mai bine vezi filmele în acea limbă cu subtitrări.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Daca ai un talent ca la unele persoane sa poata inteleaga o limba fara sa o cunoasca. o vei putea invata, dar va trebui sa si faci exercitii de gramatica. Pacat ca la mine talentul e ca o invat de pe jocuri. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronuntia englezilor este foarte grea,nepronuntan tot cuvantul.
-Exemplu:"Cat" =Ca(si un t acolo in soapta)
Trebuie sa inveti cum sa formezi timpurile,cand le folosesti,ce sensuri au unele cuvinte.
*Concluzie*Nu, dar te poti alege cu cateva cuvinte noi daca te uiti.
Filmele te vor ajuta la pronuntie, canta muzica englezeasca cu lyrics(nu istrumentale, incat sa ii auzi vocea si englezuli), chesti de genul.La pronuntie mananca din litere, fa-le mai scurte.Cum am dat exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Eva99 a răspuns:

Nu.
Daca te uiti la acele filme te pot ajuta mai ales cu discursul si verbalizarea, dar ai nevoie si de gramatica si vocabular separat.