| maphiotul a întrebat:

Salut.
Filmele horror participa la Oscar?
Daca da, a castigat vreodata unul?
Mersi

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Da, participa. Acestea au castigat premii Oscar:
Alien (1979)
Exorcistul (1973)
Un vârcolac american la Londra (1981)
Musca (1986)
Copilul lui Rosemary (1968)
Omul-lup (2010)
Sweeney Todd: Barbierul diabolic din Fleet Street (2007)
Dracula (1992)
Legenda călăreţului fără cap (1999)
Black Swan(2010)

Lista nu e completa.

| maphiotul explică (pentru AdioTPU):

Mersii!
Le-am vazut aproape toate.
Doar doua nu le-am vazutsad

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Uite aici o lista cu mai multe : https://www.insider.com/......ked-2021-4

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Mersii frumos

| maphiotul explică (pentru AdioTPU):

Cred ca ai greșit sad
Uite ce scrie pe o pagina de profil :

,, Filmele horror au succes la public, dar prea puțin în fața criticilor și mai ales a membrilor Academiei Americane de Film, care au sărit în fiecare an din schema nominalizărilor producțiile reprezentative ale acestui gen cinematografic. Doar 6 filme au reușit, de a lungul timpului, să fie nominalizate la categoria Cel mai bun film la Oscar și doar unul a câștigat mult doritul trofeu."

| maphiotul explică (pentru AdioTPU):

Cred ca lista ce mi-ai trimis tu sunt doar nominalizari.
De castigat cred ca doar Exorcistul(1973) a castigat

17 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, participa si sunt destule care au castigat pana acum.

| maphiotul explică (pentru Dismally):

Care? poti sa imi spui unu?
In afara de (probabil),, Exorcistul"

| maphiotul explică (pentru Dismally):

Nu sunt,, destule care au castigat"
Doar unu a castigat, restul sunt nominalizari.

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Ce pagina de profil prezinta informatiile de mai sus? Poate citesti un articol vechi.

Iti recomand acest site https://www.imdb.com/, e cel mai bun la nivel global, in care poti monitoriza filmele, vedea ce note au fiecare, ce au castigat, iti poti face tu liste personale in care adaugi filmele, si multe altele.

La fiecare film trimis de mine, daca il vei cauta pe Imdb, va scrie Won 1 Oscar, plus nominalizari ( nominations). La unele va scrie chiar ca won (a castigat) 2 sau 3 premii Oscar. Silence of the lamb a castigat 5 premii Oscar.

Am verificat eu acum pentru fiecare film care apare in ultimul link de mai sus, cu lista completa.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Hmm...ciudat
Uite alt articol pe alt site:

,, Singurul film de groază care a câștigat vreodată premiul Oscar la categoria „Cel mai bun film" este „Tăcerea mieilor", trillerul american din 1991 cu Antony Hopkins și Jodie Foster"

| maphiotul explică (pentru Dismally):

Singurul film de groază care a câștigat vreodată premiul Oscar la categoria „Cel mai bun film" este „Tăcerea mieilor", trillerul american din 1991 cu Antony Hopkins și Jodie Foster

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Normal ca folosesc imdb de mult timp, am si cont
La fel si cinemagia

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Am verificat acum pe imdb cateva din lista ta si ai dreptate happy
Nu stiu ce sa zic atunci...
Site-urile pe care am citit eu probabil se refera ca nu au castigat Oscarul pentru,, cel mai bun film" ...sau nu stiu...

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Cred ca ce ai citit se refera la premiile oscar din anul 2020, daca asta e sursa. https://www.gandul.ro/......l-19385454

In locul tau nu m-as mai lua dupa articole in romana. Sunt pline de greseli si titluri clickbait, iar majoritatea sunt traduceri proaste ale stirilor dinafara.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Aia e sursa.
Dar scrie ca,, vreodata"
Nu scrie ca in 2020

| Dismally a răspuns (pentru maphiotul):

Sunt multe care au castigat la diverse categorii: cel mai bun scenariu, costume, efecte etc.

| AdioTPU a răspuns:

Numai cele bune, regizate bine nu cele de duzină, low-cost.