| GulDan a întrebat:

Salut il cunoasteti pe "Cato"? din latina..stiti vreun film sau documentar despre el? Dati-mi si mie cine stie.
Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De curiozitate, de ce te-ar interesa? Si care din ei, cel Batran sau cel Tanar. Acesta din urma, contemporan cu Cezar, a fost nepot sau stranepot al celuilalt.

| GulDan explică (pentru sabin89):

Pai cel cu cezar ca era o legatura intre cezar augustus, cato, catalina ...nume din astea ciudate.

| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca exista documentare despre care zici. Or fi dar nu stiu eu. Ma gandesc ca nu se fac documentare pentru orice personaj antic (Agripa, Mecena, Catilina...). Dar poti gasi multe pe Wikipedia. Cato asta i-a fost foarte antipatic lui Cezar, in special pentru faptul ca poza intr-un om de o inalta conduita morala. Cezar il considera fals, spunand ca are informatii cum ca le cam are cu alcoolul. E greu sa stim noi adevarul acum, dupa doua mii si ceva de ani (actiunea se petrecea in sec. 1 i.Hr.). Eu mai degraba inclin sa cred ca a fost in mod real un om de integritate morala. In primul rand, cine il invinuia? Cezar, care era un desfranat notoriu. Acest Cato a fost un patrician (si senator) dintr-o familie nobila si a continuat linia de conduita a bunicului sau, care era de asemenea cunoscut ca moralist. Dar, cum am zis, vezi pe Wiki mai multe informatii, cand s-a nascut, cand a murit si alte detalii din viata lui.

| supermarketuldefilme a răspuns:

Pentru ca nu pot copia raspunsul, te anunt ca ti-am raspuns deja.