| Gabriel_Denis_1998 a întrebat:

Salut,imi puteti da exemple de niste animeuri in care personajul principal se antreneaza(evolueaza mult pe parcurs)gen naruto,tokyo ghoul, etc
dau funda celui care se potriveste descrierii

3 răspunsuri:
| FrateleTedur a răspuns:

Fairy Tail, Boruto, S.A.O, Hellsing.

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

Dragon Ball

| Rosalynne a răspuns:

Salut~

1. 91 Days
Episoade: 12
Etichete: actiune, istoric, drama
Ca un copil ce traieste in orasul Lawless, Angelo Lagusa a fost martorul unei tragedii: parintii lui si fratele lui mai mic au fost ucisi fara mila de familia Vanetti. Vazandu-se singur pe lume, el isi lasa numele si orasul natal in urma, adoptand acum identitatea lui Avilio Bruno.
Sapte ani mai tarziu, Avilio primeste in sfarsit sansa de a se razbuna cand primeste o scrisoare cerandu-i sa se intoarca in Lawless. Amabil, el se intalneste cu fiul lui Vanetti, Nero, si urmareste sa se imprieteneasca cu el folosind abilitatile pe care le-a exersat ani la rand.
Stabilit in era Prohibitiei, 91 Days spune povestea intunecata si patata de sange a lui Avilio cum ia viata fiecarui om implicat in uciderea familei lui.

2. Bungou Stray Dogs
Episoade: 12 + inca un sezon, tot de 12 episoade
Etichete: actiune, mister, comedie, supernatural, seinen
De cateva saptamani, orfelinatul in care locuia Nakajima Atsushi este atacat de un tigru misterios. Suspectat ca este in spatele acestor incidente, tanarul de 18 ani este dat afara din orfelinat, ramanand fara casa, infometat si hoinarind pe strazi.
In timp ce credea ca va muri de foame pe un mal al raului, Atsushi salveaza un barbat ciudat pe nume Osamu Dazai de la inec. Sinucigasul straniu de energic si detectivul supranatural Dazai investiga acelasi tigru care-l terorizeaza pe Atsushi. Impreuna cu partenerul lui Dazai, Kunikida Doppo, cei trei reusesc sa desluseasca misterul, insa rezolvarea aceasta il socheaza pe Atsushi. Cum mai multe evenimente bizare incep sa aiba loc, Atsushi este nevoit sa se angajeze la firma lor de investigatori experti in supranatural, lucrand la cazuri neobisnuite pe care politia nu le poate rezolva impreuna cu numerosii si enigmaticii lui colegi.

3. Death Note
Episoade: 37
Etichete: mister, politist, psihologic, supernatural si "thriller".
Un shinigami, ca zeu al mortii, poate ucide orice persoana, cu conditia sa ii stie fata si numele pentru a-l scrie intr-un caiet numit "Death Note". Intr-o zi, Ryuk, plicitisit de stilul de viata de shinigami si interesat sa vada modul in care un om ar folosi un Death Note, arunca unul pe pamant.
Elevul de liceu Light Yagami ia caietul si, vazand in ce stadiu deplorabil a ajuns lumea, testeaza caietul scriind numele unui criminal in el. Cand criminalul moare imediat conform experimentului, Light este foarte surprins si intelege ce devastatoare este puterea ce i-a cazut in maini.
Cu aceasta capacitate divina, Light decide sa opreasca toti infractorii, in scopul de a construi o lume noua in care crimele nu exista si oamenii i se inchina ca unui zeu.
Politia, totusi, descopera ca un criminal in serie tinteste criminalii si incearca sa-l prinda. Pentru a face asta, investigatorii japonezi conteaza pe ajutorul unuia dintre cei mai buni detectivi din lume: un tanar stiut sub numele "L".

4. Monster
Episoade: 74
Etichete: drama; horror; mister; politist; psihologic; seinen; thriller
Dr. Kenzou Tenma este un neurochirurg renumit japonez care lucreaza in Europa. Laudat de colegii lui ca fiind una dintre sclipitoarele minti care vor revolutiona domeniul, el este binecuvantat cu o frumoasa logodnica si este pe cale sa fie promovat la spitalul la care lucreaza. Insa toate acestea au sa se schimbe cand Kenzou are de ales intre a salva viata unui baietel sau a primarului acelui oras. In ciuda faptului ca superiorii lui il preseaza sa il opereze pe primar, constiinta sa il forteaza sa opereze pacientul in stare critica, salvandu-i viata si pierzand-o pe cea a primarului.
Un doctor este invatat sa creada ca toate vietile sunt egale; cu toate acestea, cand o serie de crime apar in viata chirurgului si cand toate dovezile par sa traga la raspundere baiatul caruia i-a salvat viata, credintele lui Kenzou par sa se agite.
Pornind intr-o calatorie ca sa afle adevarata identitate a micului pacient, Kenzou descopera ca soarta lumii ar putea fi legata de acest copil.

5. Colorful
Episoade: 1
Etichete: slice of life; drama; supernatural
"Eu" am murit si am fost dat afara din ciclul reincarnarii din cauza pacatului pe care "eu" l-am comis. Un inger mi-a spus ca mi s-a dat o sansa de a-mi aminti pacatul. Spiritul meu a posedat corpul unui baiat de 14 ani pe nume Makoto, care a incercat sa se sinucida si "eu" am incercat sa-mi amintesc. "Eu" sunt indurerat de teribila viata a lui Makoto si de faptul ca "eu" ii imprumut corpul. "Eu" am inceput sa realizez ca oamenii se ranesc unul pe altul pentru ca lumea este prea colorata, iar oamenii nu pot deosebi culoarea lor de a altora.

6. Happy Birthday: Inochi Kagayaku Toki
Episoade: 1
Etichete: drama; slice of life; copii
Dupa ce a fost abuzata mental si fizic de mama ei, Asuka merge la bunicii ei. Incet, ea invata despre valoarea ei ca fiinta umana si este capabila sa depaseasca multe obstacole.

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~