| William1000 a întrebat:

Îmi puteți explica ce se întâmplă cu o nava din Star Wars când întra în hiperspatiu? Eu știu ca nava se misca foarte repede o secunda, apoi întra într-o gaura de vierme, apoi, când iese cu aceeași viteza cu care a ieșit. Este corect?

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

O foloseau mai mult să ajungă mai repede undeva, dintr-un loc în altul, când intră în hiperspaţiu, o navă călătoreşte mai repede decât viteza luminiii.

Poate dura mai multe secunde călătoria, depindă câte galaxii are de parcurs Crucişătorul sau nava care intră în hiperspaţiu.

| Uvox a răspuns:

Cu ce sa incep?
Nu intra intr-o gaură de vierme.
Desi nu se specifica nimic, este o reprezentare cinematografică a "motorului lui Alcubierre".
Dar da, iese cu aceeași viteza cu care a intrat.

| William1000 explică:

Multumesc de raspunsuri! motivul pentru care intrebasem estte entru ca am vazut o controversa mare cu privire la scena din The Last Jedi in care Holdo (tipa cu parul mov) a facut un salt in hiperspatiu ca sa distruga o nava fiindca cica saltul in hiperspatiu inseamna doar sa intre intr-o alta dimensiune. Dar daca are un moment de miscare fizica, atunci nu este cannon braking.