| TheDarkDragon a întrebat:

Salut.Stie careva in ce tara se petrece actiunea din seria Vikings? In film sunt prezentate fjorduri, si din cate stiu eu doar in Norvegia sunt fjorduri, dar undeva am citit ca cica ar fi in danemarka, in regatul regelui Horik.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Actiunea se petrece in Scandinavia. La vremea respectiva, inca nu existau, ca tari, Norvegia, Suedia, Danemarca.
Oricum, adevarul istoric mai e si eludat din cand in cand, asa ca nu prea poti pune foarte mare baza pe ce prezinta ei acolo.
Pentru Anamariiia: serialul a ajuns la sfarsitul sezonului 2, iar sezonul 3 apare in 2015.

| Voicu_Ionela_1999 a răspuns:

Norvegia si Danemarca sunt tari vecine. Isi imprumuta ocupatiile...Cred ca in ambele sunt.

| PickMe a răspuns:

Buna. Danemarca si Norvegia sunt vecine. Ambele au fiorduri, e adevărat Norvegia are mai multe ca Danemarca si mai vizibile, ca sa zic asa l, dar daca ai citit ca actiunea se petrece in Danemarca, si are fiorduri, este adevărat!

Sper ca te-am ajutat!

| Anamariiia a răspuns:

Imi poate spune si mie cineva cand incepe acest serial?

| TheDarkDragon explică (pentru Anamariiia):

Pai este pe internet, la sfarsitul saptamanii trebuie sa apara ultimul episod din sezonul 2.

| Anamariiia a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Si la tv nu mai apare?(nu conteaza din ce sezon)

| meCaty a răspuns:

Eu zic ca e in Norvegia ca acolo sunt cele mai multe fiorduri si cele mai vizibile si e si mai frig! Si in film se vede ca acolo e mai rece! In orice caz:super serialul!happy

| TheDarkDragon explică (pentru meCaty):

Siu, pacat ca mai trebuie sa asteptam un an pana la sezonul 3 sad