| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Actorii care apar astazi in filmele din 2000 pana in prezent, cum au ajuns sa joace in filme mai cunoscute si sa devina populari? Adica, nu cred ca a venit cineva la fiecare si a intrebat daca vrea sa devina actor.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

De ce pui întrebarea doar despre actori și de ce doar din 2000 până în prezent? Întrebarea "Cum ajunge cineva celebru?" este universal valabilă.

Cineva ajunge celebru atunci când foarte mulți factori se combină într-un anume fel. Talent, aspect fizic, efort, perseverență, momentul prielnic, mediul propice, noroc, oportunitate, asocierea cu persoanele corecte, și așa mai departe.

Nu are nimeni rețeta celebrității. Unii ajung celebri fără să-și dorească asta. Alții au tot talentul din lume și nu ajung celebri niciodată. Unii sunt celebri pentru o zi, apoi toată lumea îi uită. Alții rămân celebri mii de ani după moarte.

Majoritatea actorilor încep de jos. Se duc la toate audițiile posibile, după o sută de audiții prind în sfârșit un rol într-o reclamă la iaurt, apoi mai merg la încă o sută de audiții și prind un rol cu două replici într-un serial de mâna a treia, apoi merg la încă o sută de audiții până prind un rol secundar într-un film, și tot așa.

Un actor din 100.000 ajunge A-lister de nivelul lui Marlon Brando, un actor dintr-o mie ajunge cât de cât cunoscut, un actor dintr-o sută reușește să se întrețină toată viața din actorie, iar 99% din actori nu ajung nimic și renunță.

Cam așa funcționează lucrurile.

| FlorinSalamNr1 explică (pentru johnnny123):

In mare parte m-am uitat la filme facute de la 2000 in sus si majoritatea actorilor de acolo ii stiu, de asta am pus din 2000 pana in prezent. Mersi de raspuns, foarte detaliat

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prin perseverenta si seriozitate. Iar altii prin pile si recomandari.
In afara de talent unii dintre ei au avut si noroc!
Cred ca reteta de care ti-am vorbit este valabila pentru orice domeniu si nu doar cinema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Sunt mai multe scoli de actori unde se poate creste, dezvolta... apoi cand se cauta oameni pentru un anumit "rol" au o anumita baze de date de unde poate sa aleaga, apoi cei selectati vin si dau cateva probe...
Dar asa cum a zis si Simpatik, citez: "altii prin pile si recomandari."

| KillaNoFilla a răspuns:

La inceput nu vine nimeni sa-i intrebe sau sa-i sune,evident au fost la casting si sa ales cel mai bun ca a fost loc liber.
Deabea dupa cateva filme jucate,ii suna directori sa-i intrebe daca doresc un anumit rol.
Pentru un anumit rol trebuie sa indeplineasca anumite cerinte, inaltime, greutate, tonul voci, etc.

| tehno125482 a răspuns:

Au reusit prin noroc, perseverenta si talent!

| user123654 a răspuns:

Există castinguri, y'know... Ori se mai întâmplă ca unii regizori să își dorească anumiți actori în filmul lor. Atunci nu se mai face niciun casting, ci actorii respectivi doar sunt întrebați dacă vor să joace în filmul respectiv.