| Stefancalin1997 a întrebat:

cum as putea sa fac o subtitrare pentru un film, nu gen sa fie filmul gata subtitrat ci doar acel fisier cu subtitrare in romana, multumesc.
Funda!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Folosesti Aegisub sau Subtitle Workshop. Sunt programe populare pentru subtitrari, prin care poti crea, modifica si converti o subtitrare.
Ca sa faci un astfel de proiect cap-coada e o munca migaloasa. Ai nevoie de informatii, timp si rabdare. Mai usor e sa iei o subtitrare in limba straina, care are deja timpii de executie, si sa traduci doar textul in romana, folosind softurile recomandate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu exact cum se face, insa daca este un film poate gasesti pe internet... Daca este un film sau un videoclip destul de cunoscut poate gasesti direct pe internet.

| tpuuser999 a răspuns:

Descarci subtitrarea in engleza si traduci fiecare linie din acel fisier. Sau descarci un fisier oarecare si il deschizi cu notepad ca sa intelegi care e formatul, si faci si tu altul la fel.

Nu stiu daca SubEdit mai exista, dar se puteau face subtitrari cu el in timp ce vedeai si filmul.