| AlexAlxAlex a întrebat:

de unde as putea sa descarc subtitrarile pentru anime-ul Death Parade in romana?

Răspuns Câştigător
| cristi813 a răspuns:

Intra pe animekage si descarca seria direct sutitrata

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu prea ai de unde, ti-am lasat link in mesaj privat cu site unde il poti viziona online cu subtitrare

| Apokales a răspuns:

Nu o sa iti raspunda nimeni concret pentru ca site-ul nu incurajeaza pirateria.

| Ineys a răspuns (pentru Apokales):

Asta nu e piraterie. Vrea doar subtitrarile.

| Apokales a răspuns (pentru Ineys):

Deci daca download-ezi subtitrari nu se pune ca piraterie pentru TPU sau in general?

| Ineys a răspuns (pentru Apokales):

Daca creezi tu o subtitrare e piraterie?

| Apokales a răspuns (pentru Ineys):

Nu stiu, d-asta am intrebat. Eu cred ca da.

| Ineys a răspuns (pentru Apokales):

Cu subtitrarile treaba sta ca sunt derivate din opera de baza. De exemplu aici Death Parade. Teoretic o subtitrare neoficiala e ilegala. Trebuie sa ceri permisiunea autorului ( in cazul nostru autorului anime-ului Death Parade ) sa il traduci.

O subtitrare oficiala intr-o alta limba e autorizata si e creata cu acordul autorului.

Pana aici nu e piraterie. Pirateria incepe cand distribui subtitrarea pe scara larga. Cum cere el: "Un site de pe care sa descarc". Acum nu stiu daca autorul anime-ului Death Parade a lasat la liber traducerea animeului de oricine. Pana in momentul in care nu se stie asta nu putem spune nici ca e legal nici ilegal.

Pe un site cu subtitrari, unele pot fi legale dar altele pot fi ilegale. Si subtitrarile traduse legal ( prin acordul autorului, fie el anumitor indivizi, fie catre toata lumea ) nu constituie piraterie pentru ca sunt legale.

E tare incurcata treaba la subtitrari.

Mai simplu e cu filmele. E legal sa te uiti la filme online? Da, e legal, dar e ilegal sa le descarci. Deci incalcarea legii o face cel care a luat filmul de undeva si l-a incarcat pe site. Tu daca te uiti la el nu incalci nici o regula.