| dani2404 a întrebat:

Salut tuturor, precizez ca intrebarea e lunga. Am vazut acum vreo jumate de an un film in care era vorba despre o fata ( intre 6-10 ani ), care a vazut cum parintii ei se certau si la urma s-a ajuns ca tatal ei s-o impuste pe mama. Dupa fata nu mai stiu cum a scapat. Ajunge undeva cand ajunge la varsta de 22-25 de ani intr-o scoala/casa de copii foarte mare unde era o fantoma unui baiat ( de 7-10 ani ) care misca lucruri in scoala, dar doar un copil il vede si ii e frica de el, si le spune profesoriror dar ei nu il cred si il bat, cearta si pedepsesc. Fata aceasta de 22-25 de ani era o jurnalista / profesoara( nu mai stiu bine) ajunsa de curand si afla de povestea fantomei. La inceput nu crede dar dupa vede lucruri stranii si incepe sa ii fie frica. Ajunge intr-o incapere in care era o casa de papusi ( ca acele case de papusi barbie pentru fete mici ) si se uita in ea, si acolo era toata scoala in miniatura. Nu mai stiu ce se intampla si la sfarsit e in culmea fricii si isi aduce aminte ca aia a fost canva casa ei ( sau avea o legatura cu casa aia, probabil acolo a impuscat-o tatal ei pe mama. Si vede fantoma ( care de fapt era fratele ei mai mic, care cred ca era mort la o varsta frageda ( cum am zis 7-10 ani ) si incepe sa ii aminteasca niste lucruri din copilaria ei. Menajera era de fapt matusa ei care a crescut-o de mica. Pe la sfarsit ajunge un barbat care voia sa omoare fata, dar nu reuseste. Pentru ca fratele ei sa mai traiasca ca fantoma trebuia ca fata sa-i faca un fel de potiune ( avea tot ce ii trebuie in casa ) dar la sfarsit copilul dispare pentru ca fata nu a facut-o in timp.
Multumesc celor care au citit pana la sfarsit si daca il stiti va rog sa mi-l ziceti. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să fie ăsta, ce zici?
The Awakening (2011)
http://www.cinemagia.ro/filme/the-awakening-561077/

| dani2404 explică (pentru floresdemayo):

Desi nu l-am descris bine, era asta, mersi.

| floresdemayo a răspuns (pentru dani2404):

L-am spus pe ghicite, nu eram sigură că ți-am dat răspunsul corect, dar acum l-am vizionat și eu. E filmul pe care-l căutai. Și da, merită văzut.