| Ștefan_Alexandru_2000_eGYN a întrebat:

Salut, vreau sa ma ajutați sa găsesc 2 filme destul de vechi:

1. E cu un războinic care, am uitat cum, devine invizibil pentru a se lupta cu niște orci sau nu mai stiu sigur ce erau, parca din Roma sau Grecia. In fine, ideea e ca invizibil cum era i se vedeau urmele in pământ. Din ce imi aduc aminte era si o Gorgona, ceva.
2. Erau 2 fete si un bărbat într-un bloc sau ceva de genul, una din fete era de partea acelui bărbat si o căutau pe cealaltă fata, însă bărbatul din greșeală o împușca pe fata care era de partea lui. Din ce țin minte erau ambele blonde.

Nu prea am dat eu cine știe ce detalii însă eram foarte mic, le vedeam dupa vacanța mare ????

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Habar nu am despre al doilea film, dar pe primul l-ai facut varza!

Este "Clash of the Titans" (1981). Perseu, eroul principal, foloseste la un moment dat coiful lui Hades, care ii asigura invizibilitatea. Nici vorba de orci, vorbim totusi de alta mitologie!winking

| Ștefan_Alexandru_2000_eGYN explică (pentru JackR):

Ăsta pare să fie, însă nu e cum îmi aduc aminte, eram mai mic şi mi se părea mai fain, acum mi se par cam "sărace" efectele speciale.

| Ștefan_Alexandru_2000_eGYN explică (pentru JackR):

Totuşi cred că mai bine mă uit la versiunea din 2010 laughing pare mai interesant.