| Dorin_Dorin_1999 a întrebat:

Salutare,am si eu o nelamurire.Care este diferenta sau cel putin daca este vreo diferenta dintr-un film HD si BLU-RAY, ar fi indicat una dintre cele doua mai mult in cazul in care as dori sa pun un film pe televizor?

3 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Un film pe BLU-RAY poate sa fie filme in format FULL HD adica la o rezolutie de 1980x1080p, dar depinde si de calitatea filmului.
un film pe bluray poate sa aiba intre 25 pana la 50gb. si sunt si 3D.
PE un DVD player nu poti rula discuri de 25gb, s-au filme la rezolutia 1980x1080p. nici cele 3D

| presus a răspuns:

Signs 2002.

| tpuuser999 a răspuns:

Diferentele sunt urmatoarele:

- Full HD/1080p inseamna o rezolutie de 1920x1080
- HD/720p inseamna jumatate de Full HD, adica 1280x720
Prin urmare, Full HD este mai clar

BluRay - noul standard, din seria CD-DVD-BluRay. Un CD are 700Mb, un DVD 4.7Gb iar un BluRay 50Gb (sau 25Gb). Aceasta se reflecta in calitatea filmelor, dar depinde mult si de codecul folosit. In general, atunci cand un film ocupa 50Gb pe BluRay, acesta este aproape necomprimat.

Tocmai de aceea o sa vezi multe filme in format BRRip sau x264 (de 2, 4, 8 sau 12Gb), ceea ce inseamna ca au fost convertite din calitate BluRay la un format comprimat. Cu cat fisierul este mai mare, cu atat filmul are o calitate mai buna (cu toate ca 2gb sau 4Gb sunt in general de ajuns).