| Mihai1800 a întrebat:

Salutare cei care va uitati la animeuri
-mi-ati putea recomanda si mia un anime
ca nu mai stiu la ce sa ma uit
cred ca am peste 80-90 de animeuri la activ
si nu mai stiu la ce sa ma uit happy
voi ce mi-ati recomanda

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

1. Hotaru no Haka
Episoade: 1
Etichete: drama; istoric
Cum al doilea razboi mondial se apropie de sfarsit in 1945, Japonia trebuie sa tina piept bombardamentelor americane care devasteaza oras dupa oras. Hotaru no Haka, cunoscut si sub numele de "Grave of the Fireflies" (Mormantul Licuricilor), este povestea lui Seita si a surorii lui, Setsuko, doi copii japonezi ale caror vieti sunt distruse de razboi. Si-au pierdut mama, tatal, casa si persepctiva unui viitor - toate acestea fiind consecintele razboiului.
Ramasi orfani si fara casa, Seita si Setsuko nu au de ales decat sa mearga la tara asaltati de foamete si boli. Indurand nepasarea adultilor din jur, ei afla ca vremurile disperate pot transforma cei mai buni oameni in cei mai cruzi.

2. Kodomo no Jikan
Episoade: 12
Etichete: school; comedie; ecchi
Profesorul Aoki Daisuke nu se astepta ca prima lui clasa la care avea sa predea va fi atat de dificila. Dupa ce prima intalnire cu elevii lui de clasa a treia nu a iesit prea bine, profesorul ajuta o pisica. Acest moment milos o determina pe Rin Kokonoe sa faca tot ce-i sta in putinta ca Aoki-sensei sa o iubeasca si s-o faca iubita lui. Insa care sunt intentiile lui Rin mai exact pentru a-l seduce pe Aoki-sensei, si va putea oare Aoki-sensei sa o ajute sa-si rezolve problemele?

3. Koe no Katachi
Episoade: 1
Etichete: drama; school; shounen
Ishida Shouya o intimideaza si agreseaza pe Nishimiya Shouko, o fata care este surda, pana in punctul in care este nevoita sa se transfere la alta scoala. Ca rezultat, acum el este cel intimidat, fara prieteni si fara planuri de viitor.
Acesta este drumul de care trebuie sa se achite.

4. Monster
Episoade: 74
Etichete: drama; horror; mister; politist; psihologic; seinen; thriller
Dr. Kenzou Tenma este un neurochirurg renumit japonez care lucreaza in Europa. Laudat de colegii lui ca fiind una dintre sclipitoarele minti care vor revolutiona domeniul, el este binecuvantat cu o frumoasa logodnica si este pe cale sa fie promovat la spitalul la care lucreaza. Insa toate acestea au sa se schimbe cand Kenzou are de ales intre a salva viata unui baietel sau a primarului acelui oras. In ciuda faptului ca superiorii sa il preseaza sa il opereze pe primar, constiinta sa il forteaza sa opereze pacientul in stare critica, salvandu-i viata si pierzand-o pe cea a primarului.
Un doctor este invatat sa creada ca toate vietile sunt egale; cu toate acestea, cand o serie de crime apar in viata chirurgului si cand toate dovezile par sa traga la raspundere baiatul caruia i-a salvat viata, credintele lui Kenzou par sa se agite.
Pornind intr-o calatorie ca sa afle adevarata identitate a micului pacient, Kenzou descopera ca soarta lumii ar putea fi legata de acest copil.
(Sunt nebuna dupa seria asta, am manga in biblioteca si nu ma mai satur de ea ^///^)

5. xxxHOLiC
Episoade: 24
Etichete: mister; comedie; psihologic; supranatural; drama
Kimihiro Watanuki poate vedea spirite si alte creaturi supranaturale, ceea ce este o abilitate suparatoare pe care o uraste din tot sufletul. Intr-o zi in care era urmarit de niste spirite, se gaseste inauntrul unei case ciudate. Acolo, o intalneste pe Yuuko, o femeie care spune ca poate sa-l scape de abilitatea lui de a vedea si de a atrage creaturi problematice - pentru un pret. Asa ca il pune sa lucreze la magazinul ei care indeplineste dorintele oamenilor si asa incepe aventura lui Watanuki plina de evenimente cand ciudate, cand minunate.

6. Anohana
Episoade: 11
Etichete: slice of life; supernatural; drama
Jinta Yadomi isi traieste viata in pace ca un chiulangiu, petrecandu-si zilele departe de scoala, jucand jocuri video acasa. Intr-o zi calduroasa de vara, prietena lui din copilarie, Meiko "Menma" Honma, apare si il roaga sa ii indeplineasca o dorinta pe care a uitat-o. El nici nu o baga in seama, fapt ce o enerveaza pe Menma, dar lui Jinta nu prea-i pasa.
Pana la urma, Menma a murit acum multi ani.
Prima oara, Jinta crede ca are halucinatii din cauza caldurii, dar se convinge mai tarziu ca el chiar vede fantoma lui Menma. Jinta si grupul lui de prieteni nu s-au mai vazut dupa moartea ei, insa trebuie sa se adune inca o data ca sa ii indeplineasca dorinta lui Menma. Fortati sa retraiasca durerea si vina pe care au simtit-o cand erau copii, vor putea oare sa gaseasca o cale sa o ajute pe Menma, si chiar pe ei insisi, sa treaca peste?

7. Sayonara Zetsubou Sensei
Episoade: 12
Etichete: comedie, parodie, school
Nozomu Itoshiki este un profesor de liceu care este atat de pesimist, incat pana si cele mai mici probleme il aduc in pragul disperarii; ocazional, aceste "catastrofe" il duc la tentative de sinucidere. Sayonara Zetsubou Sensei este o comedie din zilele noastre, care prezinta anumite aspecte ale vietii japoneze prin interactiunile lui Nozomu cu elevii lui: Kiri Komori, o pustnica ce refuza sa paraseasca scoala; Abiru Kobushi, o enigma care vine la scoala cu diverse rani; optimista Kafuuka Fuura, opusul lui Nozomu; si alte fete neobisnuite care sunt toate la fel de excentrice.

8. Panty & Stocking with Garterbelt
Episoade: 13
Etichete: actiune, comedie, parodie, supernatural, ecchi
"Surorile Anarhiei", Panty si Stocking au fost date afara din rai pentru... abatare disciplinara, sa zicem. Ajutate de un preot pe nume Garterbelt, acesti ingeri trebuie sa-si cumpere locul inapoi in rai exterminand fantome in Daten City. Dar aceasta sarcina cere arme neobisnuite pentru acesti ingeri neortodocsi - ele isi transforma lenjeria intima in arme pentru a scapa de spirite. Din pacate, niciuna dintre ele nu isi ia treaba in serios, acestea preferand sa se ocupe de hobby-ul fiecareia: Panty prefera sa se culce cu orice misca, iar lui Stocking ii place sa isi umple gura cu dulciuri.

9. Higurashi no Naku Koro ni (26 episoade), cu etichetele: "mister", "horror", "psihologic", "supernatural", "thriller".
Keiichi Maebara doar ce s-a mutat in linistitul sat Hinamizawa in vara anului 1983 si se imprietenste repede cu colegele lui: Rena Ryuugu, Mion Sonozaki, Satoko Houjou si Rika Furude. Totusi, in spatele vietii lor linistite se ascunde altceva.
Cum satul incepe pregatirile pentru festivalul anual, Keiichi afla de legendele locale despre festival. Spre groaza lui, descopera ca au existat mai multe crime si disparitii in ultimii ani, si ca toate par conectate de feestival si de zeul protector al satului, Oyashiro. Keiichi incearca sa-si intrebe noii prieteni despre aceste incidente, dar toti raman suspicios de tacuti, refuzand sa-i dea raspunsurile de care are nevoie. Cum evenimentele bizare incep sa se inmulteasca, el se intreaba ce ar putea ascunde prietenii lui de el, si daca poate avea incredere in ei pana la urma.
Cand nebunia si paranoia incep sa prinda radacini in inima lui Keiichi, el se va lovi de misterele din Higurashi no Naku Koro ni, o povestea ce este spusa in parti.

10. Umineko no Naku Koro ni (26 episoade), cu etichetele: "mister", "horror", "psihologic", "supernatural".
Considerata a treia poveste din celebra serie "When They Cry" de 07th Expansion (numele creatorului sau creatoarei. Nu stiu foarte bine, asa ca am decis sa-l las asa.), Umineko no Naku Koro ni are loc pe insula Rokkenjima, detinuta de bogata familie Ushiromiya. Ca in fiecare an, intreaga familie se aduna pe insula pentru a discuta despre situatia financiara curenta a fiecarei persoane. Din cauza sanatii subrede a capului familiei, se pune problema si despre seful mostenirii familiei si modul in care va fi distribuita.
Cu toate acestea, Kinzou Ushiromiya (capul familiei) nu stie despre distributia bogatiei sau despre orice tema ce s-ar putea discuta la conferinta de familie din acest an. Dupa ce i s-a spus ca i se apropie sfarsitul de catre vechiul lui prieten si medic, Kinzou este disperat sa-si mai intalneasca pentru ultima oara iubirea vietii lui: vrajitoarea aurului, Beatrice. Dupa ce a fost afundat in magie neagra pentru ultimii ani din viata lui, Kinzou instiga o ceremonie pentru a-si revigora iubita la sosirea familiei sale pe Rokkenjima. Dupa ce o furtuna violenta blocheaza familia pe insula si o serie de crime inexplicabile incep, cei optsprezece oameni sunt fortati sa lupte pentru viata lor intr-o batalie dintre fantezie si realitate.

11. Zankyou no Terror (11 episoade), cu etichetele: "psihologic", "thriller".
Cuvantul "VON" scris cu rosu este tot ceea ce a ramas dupa un atac terorist asupra unei centrale nucleare din Japonia. Guvernul, spulberat de incapacitatea lor de a actiona, lasa toata munca pe politie, cea din urma cautand disperata modalitati de a incarcera autorii. Publicul este lipsit de indicii, asta pana cand un filmulet ciudat este urcat pe internet. Doi baieti, numindu-se "Sphinx", lanseaza o provocare politiei, amenintand ca vor provoca distrugeri si haos in Tokyo. Nu poate fi oprita raspandirea panicii in masa, in timp ce politia se chinuie sa actioneze in mod eficient impotriva acestor teroristi, ancheta fiind condusa de Kenjirou Shibazaki.
Zankyou no Terror spune povestea lui Nine si Twelve, cei doi baieti din spatele mastilor cu numele "Sphinx". Ei nu ar fi trebuit sa existe, si totusi se agata cu putere de o lume a inselaciunilor si a secretelor, in timp ce distrug orasul, totul in speranta de a ingropa adevarul lor tragic. (Eu am vazut anime-urile in engleza, asa ca nu stiu sigur daca "Sphinx" era tradus sau nu, daca "Twelve"/ "Nine" erau traduse sau nu.)

12. Colorful
Episoade: 1
Etichete: "slice of life"; "drama"; "supranatural"
"Eu" am murit si am fost dat afara din ciclul reincarnarii din cauza pacatului pe care "eu" l-am comis. Un inger mi-a spus ca mi s-a dat o sansa de a-mi aminti pacatul. Spiritul meu a posedat corpul unui baiat de 14 ani pe nume Makoto, care a incercat sa se sinucida si "eu" am incercat sa-mi amintesc. "Eu" sunt indurerat de teribila viata a lui Makoto si de faptul ca "eu" ii imprumut corpul. "Eu" am inceput sa realizez ca oamenii se ranesc unul pe altul pentru ca lumea este prea colorata, iar oamenii nu pot deosebi culoarea lor de a altora.

13. Happy Birthday: Inochi Kagayaku Toki
Episoade: 1
Etichete: "drama"; "slice of life"; "copii"
Dupa ce a fost abuzata mental si fizic de mama ei, Asuka merge la bunicii ei. Incet, ea invata despre valoarea ei ca fiinta umana si este capabila sa depaseasca multe obstacole.

In caz de vrei alte anime-uri, poti sa mai iei din lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau ca a durat atat de mult, si imi cer scuze daca am greseli de scriere sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

| Mihai1800 explică (pentru Rosalynne):

Multumesc am ce face de acum happy si sper ca acest raspuns sa ajute si pe altii daca se mai uita cine va

| Rosalynne a răspuns (pentru Mihai1800):

Cu placere! ^^

14 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

SAO, Hataraku Maou-sama, Spiritpact, Code Breaker, Code Geas, Death Note, C: The Money of Soul and Possibility Control, Mirrai Nikki, Pshycho Pass, Kaze no Stigma.

| Mihai1800 explică (pentru SG1995):

Am vazut app tot de aici in afara de,, money" si pshyco happy

| Clorox a răspuns:

Ai vazut AOT?

| Mihai1800 explică (pentru Clorox):

Attack on Titan? l-am vazut si sunt la zi cu sezonul 2
- a fost printre primele pe care le-am vazut si care m-a facut sa continui sa ma uit

| Clorox a răspuns (pentru Mihai1800):

Nu prea stiu anime-uri multe... Elfen Lied?

| Mihai1800 explică (pentru Clorox):

Vazut happy

| Clorox a răspuns (pentru Mihai1800):

Higurashi no naku koro ni?

| Mihai1800 explică (pentru Clorox):

Are o poveste interesanta?

| Clorox a răspuns (pentru Mihai1800):

Ceva de genul, mie mi-a placut si are recenzii mari pe MAL!

| Rosalynne a răspuns:

Salut~
Mica micuta intrebare: cam ce genuri iti plac? ^^"
Ca sa stiu ce sa scriu, nu alta.

| Mihai1800 explică (pentru Rosalynne):

Nu conteaza genul ideea e sa aiba povestea interesanta

| Rosalynne a răspuns (pentru Mihai1800):

Oki doki, ma pun pe scris atunci!