| Iunix a întrebat:

Salutare, de ceva timp am început să urmăresc mai multe filme românești pe cinemaraton ( la TV ) și după aceea pe Youtube. Din fericire, spre deosebire de filmele străine văd că pe cele românești le găsești pe Youtube.
Voi ce filme românești știți? Care v-au plăcut cel mai mult? Într-un cuvânt vreau să-mi recomandați câteva filme românești. Să nu fie filme istorice.
Ca idee, până acum recent am văzut: O secundă de viață, Terminus Paradis, București Nonstop, Legături bolnăvicioase + altele.
De preferat să fie ceva mai recent 2000 - 2018.

5 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Sunt gratuite astea doua! si cinemaraton! si comedy est! dar ambele pana la 1 decembrie 2019! ele initial au fost stabilite gratuite incepand de la 1 decembrie 2018! dar de la 1 decembrie 2019! nu vor mai fi gratuite! mai ales ca in tara asta nimic nu e moca asa! totul e pe bani! oricum la cinemaraton sunt filme nasoale naspa! gen osanda! hotel de lux! etc! la comedy est cam la fel! harababura a doua cadere a constantinopolului! paradisul in direct! filme democratice! in care femeile nu barbatii! au manifestat protestat in sula goala! adica goale pusca! ce sa ii faci democratia! ce am zis spus ca suntem liberi! facem ce vrem! dar nu e asa! e o libertate prost inteleasa! dar asa erau vremurile ce sa ii faci! de aia nici ceausescu nu voia democratie! voia sa ii invete pe astia tineri! sa fie manierati! ordonati! etc! sa nu isi arate goliciunea! etc! si filmele serialele de acum! tot asa se fac! asta arata ca nu s-a schimbat prea mult lumea dupa anii 90!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Occident, După Dealuri, Bacalaureat, 4 luni 3 săptămâni și 2 zile.
Filantropica, Cel mai iubit dintre pământeni, Reconstituirea, Sierranevada, Aurora, Moartea domnului Lăzărescu, Marfa și banii, După-amiaza unui torționar, Aferim, Actorul și sălbaticii, Tache, Doar cu buletinul la Paris, Iacob, Poziția copilului.

Din ce am văzut recent, astea mi-au plăcut. Mai scriam, dar îți ajung pentru moment.

| anonim14081995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand mama nu-i acasa, selfie, un Craciun altfel, ai nostri.

| Gaby212 a răspuns:

Eu am vazut filmul "Bacalaureat". Mi se pare chiar reusit, cu toate ca mai apar si scene 18+

| Marilenaoficial1 a răspuns:

Un pas în urma serafimilor, Bacalaureat, #Selfie, Pariu cu viata, O noua viața...