| Denisa314 a întrebat:

Cine cunoaste daca am dreptul sa subtitrez un serial si sa il public.
Am observat ca sunt multe site-uri care se ocupa cu asa ceva.
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Publicarea unor filme fara acordul distribuitorului este incalcare a drepturilor de autor.
In asemenea cazuri, distribuitorul sau oricare dintre partile lui contractante pe marginea filmului pot solicita blocarea accesului la materialului tau, iar daca considera ca au avut pierderi (multi vizitatori), atunci pot actiona si in judecata, solicitand chiar sume uriase de despagubire.

Insa, daca ai facut un material de subtitrare, poti contacta cu el un distribuitor la care sa-ti vinzi lucrarea (traducerea), astfel devenind co-autor la filmul respectiv si primesti si bani dupa fiecare vizionare la care se foloseste traducerea (subtitrarea) ta!

| LPCTSTR a răspuns:

Nu cred ca este chiar o frauda sa il subtitrezi dar... depinde de site si de regulile lor, cred.

| dannyel86 a răspuns:

Poti crea subtitrare pentru un serial, sunt multi amatori care fac asta, dar, daca publici acel continut video pe un site, risti sa fie eliminat, pentru ca se incalca drepturile de autor privind acel serial. Daca postezi doar subtitrarea pe un site cu un astfel de continut, pentru a putea fi accesat de doritori, ai mai multe sanse sa ramana online.

| mudokins78 a răspuns:

Ai tot dreptul!
nu uita ca inainte si dupa terminarea subtitrarii sa iti treci niknameul!
succes!

| mudokins78 a răspuns:

Ce limba vrei sa traduci? koreana sau chineza?

| Iunix a răspuns:

Îl poți publica doar dacă obții acordul producătorului. Altfel de vei alege cu copyright, și în cel mai bun caz va fi șters, în caz mai rău deținătorul drepturilor de autor te poate da în judecată.

| Adytzu64 a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme.

| Duță_Ionuț_1995 a răspuns:

Depinde foarte mult de serial...
Ai tot dreptul să traduci un serial, dar nu să-l publici.
Contează site-ul pe care-l postezi, reclama care i-o faci și numele serialului
Totuși dacă sunt seriale bune și faci traduceri fără vreun interes materiale te aștept pe: http://www.iseriale.com/