| Mihai1974 a întrebat:

Stie cineva cum se numeste filmul in care patru baieti albi care faceau parte din Ku Klux Klan violeaza o tanara mulatra si avocatul acuzarii era un asiatic care intr-un final castiga procesul impotriva violatorilor? Este un film vechi... Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oare, acțiunea are loc intr-un mic orășel, dintr-un stat american?
Tânăra violată (da, era mulatră sau sud africană, nu mai rețin exact) se află in comă, in spital, după viol? Și cei trei-patru băieti erau fiii unor importanti oameni (bogătași) din micul orășel, care tăinuiau fapta comisă, chiar si față de părintii lor?
Acest film il cauți? Era o miniserie, de vreo 2-3 episoade? Și era film de prin anii '80, dacă nu mă insel, a fost transmis la TV, in urma cu vreo 10-15 ani...
Deși, mă indoiesc că cineva l-ar căuta... fix pe acesta. A trecut neobservat, desi a fost un film interesant, parcă a jucat actorul William Devane (când era mai tânăr).

Ar fi bine să oferi mai multe detalii din film...
Totuși, vezi și acesta, e mai mult un documentar, dar...
https://www.youtube.com/watch?v=SCEfwSNv9v8
La min 1:41-1:42 apare si o imagine cu clanul Ku Klux Klan.

| Mihai1974 explică (pentru floresdemayo):

Da, acesta este filmul. Sti cumva si cum se numeste? Multumesc!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mihai1974):

HUH?!?
titlul de pe utube e prea greu de citit?!?
"The Rape of Recy Taylor (2018)"

| Mihai1974 explică (pentru Zuzu1991):

Nu este greu de citit titlul... dar filmul "The Rape of Recy Taylor (2018)" Este un documentar din 2017... Eu am intrebat de un film artistic facut prin anii ‘80, sau cam asa ceva.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mihai1974):

Trebuie să mă gândesc. Pentru moment, rețin doar frânturi din film. Îi știu si pe băieti cum arătau, le retin și camioneta, dar eram mică pe atunci, și nu prea dădeam atenție titlurilor... O să caut, să văd ce pot face. happy

| Mihai1974 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc! Apreciez efortul

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asteaptă sa i ti raspunda Flores de Mayo ea este specialista cunoaste fata filmele ca pe Tatăl nostru

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exista un film vechi, numit A Time to Kill (1996): https://www.imdb.com/title/tt0117913/

Insa, aici era vorba despre 2 barbati albi, care agreseaza o tanara de culoare, exista si avocati si Ku Klux Klan, insa nu toate detaliile oferite de tine. Dar este posibil sa fie acesta :D

| Mihai1974 explică (pentru DoarBogdan):

Da, il stiu, nu este acesta dar iti multumesc pentru raspuns. Si ca o paranteza, A Time to Kill este un film foarte bun si il recomand cu placere!

| Werrich a răspuns:

Daca va place istoria KKK urmariti filmul documentar "Birth of a Nation" din 1915.