| AnaMaria2719 a întrebat:

Stie cineva vreun film care sa te schimbe cu adevarat in bine, sa te faca sa gandesti de 10 ori inainte de fiecare cuvant si fiecare fapta pe care o faci, sa PRETUIESTI absolut totul, sa iubesti chiar si oamenii care nu te suporta, sa iti dai seama ca orice ar fi viata e un dar pretios.Multumesc de ajutor, caut de ceva timp.

9 răspunsuri:
| ivy a răspuns:

Da, the perks of being a wallflower sau, Remember me, incearca si The lucky one, sau Hachiko!winking

| ピンク a răspuns:

Nu e film, e anime (serial animat japonez, nu-ti fa griji, nu e deloc pentru copii). Se numeste Clannad. M-a facut sa imi schimb parerea despre familie si prieteni sad

| michelia a răspuns:

Nu cred ca am avut vreodata vreo experienta de genul celei pe care o cauti tu. Dar au existat si filme si carti care m-au marcat, m-au facut sa ( ma) simt altfel si sa ma determine sa vibrez.
Filmul care m-a miscat cel mai tare in ultimii ani a fost " House of Sand and Fog" cu Jennifer Connelly si Ben Kingsley.
E un film care doare, tragic, adinc, profund si care lasa urme. Dupa ce il vezi iti regindesti un pic prioritatile si " razboaiele".
Masterpiece!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa incep cu filme:

Letters to god, Good Will Hunting, American History X, La vita e bella ( life is beautiful ), Precious, Rainman, The Pursuit of Happyness, Binecuvantata fii inchisoare, Freedom Writers, Dead man walking, A walk to remember, The way back, Stand and Deliver

Si cateva carti:

Jurnalul fericirii

http://www.librariasophia.ro/......-9514.html

| Voidwithin a răspuns:

Un film nu poate face asta, doar un necaz mare, sau o persoana te-ar putea ajuta.

| AnaMaria2719 explică (pentru Voidwithin):

Nu vreau in totalitate, sa fie si el un mic pas.

| beastboy84 a răspuns:

The Pianist
Man on Fire
eu zic ca te emotioneaza cat toate filmele date de ivy. si ambele sunt din fapte realetongue

| iusy98 a răspuns:

Incearca The Sunset Limited, nu o sa regreti http://www.cinemagia.ro/filme/the-sunset-limited-567057/

| CISCO a răspuns:

Demult s-a intamplat ceva trist acum 8 ani offffffffff eream un baiat bun munceam aveam multi prieteni plecam in strainatate mereu pina intr-o zi totul sa dus in 2 secumde, un unchi cu o matuse am platit pe cineva sa ma omoare de ce,, pentru niste terenuri si ceva mi de euro care eu habar nu aveam nici nu ma interesau pentru ca eu traiam in Spania acasa la mama trimiteam mereu cate 500 euro sa aiba mama dar uite ca unchiu cu matusa aveau un plan, da si intr-o zi au intrat in apartamentul unde stateam in Spania cei care au venit sa ma omoare si m-au drogat cu ceva substanze ca eu in acel moment dormeam eream obosit de la multa munca si nu am simtit nimic ce sa vad pe cine, m-am trezit in perfuzi la urgentza am stat in coma 1 saptamana, dupa o saptamana m-au trezit eu cu o lanterna o puneau doctori in ochi mei si cand sa ma dau jos din pat nu puteam ca eream legat si m-a luat iar ameteala si somn, nu stiu cand mi-am mai revenit trecuse in 1 saptamana, si linga mine ereau criminali 1 verisoara si barbasu mare mafiot, si 2 englezi habar nu am ce au vorbit cu mine nu mai stiam cine sunt eu ce caut acolo nu mai stiam sa vorbesc de cata bataie mi-au dat criminali in somn, si am vrut sa cobor sa ma duc la bae dar tot asa realizez ca eream legat de pat, si ca aveam un furtun cu o plosca ma uitam dejur imprejur si nu intelegeam unde sunt habar nu aveam ce caut eu acolo, in fine m-am dat jos din pat m-m-am dus la wc am facut pipi si ma vad in oglinda am inceput sa pling cand m-am vazut nu ma recunosteam, ma loat ameteala m-am spalat pe fata si aveam si perfuzile la mana stanga, nu intelegeam nimic din ce se intamplase, ma sunau acolo la spital eream internat la urgentza din almeria tore carena, inmaculada, dar cine sa ma sune decat un unchi o curva de prin valencia o matuse nu intelegeam prea bine romaneste de fapt nu intelegeam ce vor, ce caut eu acolo eu voiam acasa si sa merg la munca dar surpriza nasoala mi-au spus sa stau calm ca de trait nu se stie cat voi mai trai si sa uit de munca si altele, pe draq nu intelegeam ce vroiau doctori si cei care ma sunau vroiau sa afle decat daca am murit ei aveau alte planuri, dar dupa 2 saptamani mau externat la cererea lui o verisoare carla care erea complice la tentativa mea de omor era facea regulile si ma externat ca daca stateam peste 30 de zile se incadrau ca criminali tainuitori hehe le dadea puscarie ca lumea dar asa la 2 saptamani nu a facut nimeni puscarie, pe urma ma-u dus doctori cu salvarea acasa stateam in nuevas medina pe strada nunez de balboa la numarul 23, cand am ajuns acasa m-a sunat carla si mi-a zis sa nu ma duc acolo unde stau eu sa o astept ca vine ea acasa cu barbasu, stateam in curte si vine unu robert pletosu si zice cf bebe cand ai venit de la spital, i-am spus ca acum 1 minut, si mi-a spus ca ce am patit eu nu a vazut nici in filmele cu mafie dar erea frica sa-mi spuna cine ma torturat, in fine a venit carla si a zis bebe stai intindete in pat sa nu tise faca rau si pe urma nu ma-i stiu nimic stiu ca am stat 4 zile la ea in casa si cateodata dupa masa casa eui erea plina de mafioti pe multi ai cunosteam dar sincer nu mai intelegeam limba spaniola si nici romana, cred ca imi bagau ceva in paharul cu apa si imi dadeau sa beau ca de mers metgeam dar aveam dezechilibru in mers, asa dupa 4 zile vai de mama mea a sunat o matuse sa-i spuna lui carla ca a trimis ea 500 euro si sa cumpere bilet urgent la avion si sa ma trimita in Romania, in fine am ajuns in Romania cu avionu la clasa 1 eveam asa o stare de ce caut eu acasa de ce merg in Romania de ce am fost in spital, da ma itrebam mereu ca stiu ca eu nu beam decat rar o bere de drogat nici atat, in fine a trecut 8 ani de atunci nu am aflat nici dupa 8 ani cine ma torturat in acea zi cine a dat cu pumnu de ma rupt de mau drogat ca-sa nu-i pot vedea, dar am aflat altceva ca unchiu a vandut terenurile casa unde a copilarit mama, iar matusa mea care mi-a trimis cei 500 euro sa inteles cu celalalt unchi au avut ei un plan sa ma lichideze dar dumnezeu l-ea incurcat planurile de ce, pentru ca criminali mau bagat ca si mort in porbagaj si ma-u aruncat in fata la un club epicentro din Spania si cand mau aruncat au fost vazuti si lumea a chemat politia si urgenta sanitara, am fost salvat de lume si de dumnezeu eu de atunci nu mai am incredere in oricine nu mai vorbesc despre mine cu ce ma ocup, nu mai vreau sa stie nimeni unde ma duc ce fac, nu mai fumez, nu mai beau nimic decat apa, cafea nu mai beai cel putin la oricine as fi invitat refuz orice apa, mancare nu multumesc nu vreau, m-am schimbat mult am albit mult, de 8 ani credeti-ma nu m-am dus sa ma razbun sau sa rezolv cu adevarat de ce la 35 de imi mi-au distrus viata pentru averile lor de rahat care eu eream deja bine mersi aveam o situatie un servici stabil in Spania acum dupa 8 ani nu am nimic, nici servici, nici familie adica insurat sau copii, de ce din cauza lor, tarziu am aflat ca ani la rand mi-au controlat viata de ce pentru ca am fost bun si le spuneam si cand beau apa, lumea, neamurile este un pericol cand stie multe despre tine atunci te poate extermina, dar acum am vazut dupa cei 8 ani ce curve de prieteni am avut si in ce lume anturaj m-am invartit si ce neamuri de rahat am, singurul care m-a ajutat este dumnezeu, ma rog seara de seara sa nu ma uite si sa-mi dea cate o veste si sincer de multe ori imi arata si aud ce au patit cei care mau exterminat adica orice fapta sa stii ca se plateste si dupa 8 ani si peste 10 tot timpu voi primi vesti ba ca xxxxxx a murit ba ca lau gonit din casa familia, ba ca sa sinucis pentru ca acele ganduri ei le au in minte ce au facut si nu dorm ca oameni ei dorm cu frica ca daca aflu cine ma torturat heheeeeeeee ce sa zic pot sa cupar un pistol cu amortizor si sa ai elimin toata familia si pe urma sa plec sa incep cu cala cu giel cu cati cu vasile cu robert si etc as face macel dar las in seama lui dumnezeu si ingerul meu sa faca ei dreptatea,