| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ceva despre The golden compass 2 (filmul)? (funda +vot)

Răspuns Câştigător
| Fundparos a răspuns:

Desi romanul The golden copmass avea trei volume, studioul care a facut primul film a decis sa nu-l mai faca si pe al doilea...

3 răspunsuri:
| N1mka4eva a răspuns:

The Golden Compass" este un film bazat pe romanul "Northern Lights" primul roman din trilogia lui Philip Pullman, "His Dark Materials", ce va fi lansat in cinematografe pe 7 decembrie de catre New Line Cinema. Povestea in sine este o interesanta impletire dintre doua francize de succes: Harry Potter si Lord Of The Rings. Harry Potter, pentru ca exista o orfana careia ii este destinata maretia, dar mai intai trebuie sa se descopere pe sine inainte de a-si implini destinul impotriva sanselor slabe. La fel ca in Lord Of The Rings. Lyra (Dakota Blue Richards) trebuie sa se aventureze intr-o calatorie de proportii epice in care aduna un grup de aliati neobisnuiti si readuce un print pe tron, toate pentru a se lupta cu o forta mult superioara ce intentioneaza sa distruga lumea. Vor fi multe batalii, implicand tot felul de forte si o varietate de personaje. Locatiile de filmare ale filmului au inclus Anglia, Norvegia si pana si regiunea arctica Svalbard.
Titlu: The Golden Compass - Busola aurie
Producator: New Line Cinema
Distribuitor (international): New Line Cinema
Distribuitor (Romania): InterComFilm Romania
Data lansare (SUA): 07 Decembrie 2007
Data lansare (Romania): 14 Decembrie 2007
Perioda filmare: 4 Septembrie 2006 - Ianuarie 2007
Buget: 180, 000, 000 $
Incasari weekend: 25, 783, 232 $
Site oficial: The Golden Compass
Poze The Golden Compass
Tag-uri: Vrajitoare, Bazat pe un roman, Urs, Sabii, Calatorie in timp

Vezi mai multe pe:http://www.cinemarx.ro/filme/The-Golden-Compass-Busola-aurie-6258.html

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult N1mka4eva, dar eu am vrut informatii duspre partea a doua... oricum mersi big grin