| Gakupo a întrebat:

Stiti un anime care nu a respectat manga?

Adica in final in manga baiatul o alege pe "x" si in anime o alege pe "y" sau in manga "a" moare dar in anime nu? Chestii de genul asta. Daca da imi puteti da exemple? Si nerespectarea asta se intampla des?

1 răspuns:
| irbis a răspuns:

Un exemplu bine cunoscut este Fullmetal Alchemist. Seria originala devieaza de la manga. Seria Brotherhood este o readaptare, urmarind povestea din manga in mai indeaproape. Unul recent se pare ca mai e Code: Breaker.
De asemenea, din ce spui, inteleg ca te referi si la anime in care protagonistul trebuie sa aleaga o fata dintre doua sau mai multe, anime-ul incadrandu-se in genul harem. Anime-urile de genul asta de regula au la origine nu manga (desi poate exista si manga), ci un anume gen de joc facut de japonezi. Acestea sunt cunoscute ca visual novel sau eroge si sunt interzise minorilor. In aceste jocuri, protagonistul pe care-l vedem in anime este jucatorul si acesta are posibilitatea sa aleaga el fata. Asta inseamna ca se poate termina in mai multe feluri in functie de alegerile jucatorului. Anime-urile adaptate dupa astfel de jocuri de regula nu prea au cum sa arate toate sfarsiturile posibile, asa ca se selecteaza doar unul, deci aici nu prea se poate vorbi de nerespectarea sursei originale.
Anime-urile pot fi adaptate nu doar dupa manga, ci si romane sau eroge. Exista de asemenea anime care pornesc de la zero, adica nu sunt adaptate dupa ceva, ci sunt de sine statatoare.
Din pacate, eu nu citesc manga, asa ca nu prea stiu anime care devieaza, dar faptul ca anime-urile sunt adaptate dupa manga sau ca urmeaza exact povestea din manga, desi este cum se intampla de obicei, nu este o regula scrisa in piatra.