| sowhatt a întrebat:

Un film de groaza bazat pe fapte reale nu stiti?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

„Psycho" (1960) - Norman Bates, personaj inspirat din realitate, după Ed Gein, criminalul notoriu din anii '60.
„The Exorcist" (1973) - inspirat după un caz real, exorcizarea unui băiat de 13 ani din Statele Unite, exagerat până la extrem.
„The Exorcism of Emily Rose" (2005) - inspirat după cazul real al Anneliesei Michel, o nemțoaică de 16 ani care ar fi prezentat simptome de posesie demonică.
„The Haunting in Connecticut" (2009) - aproape întregul film este prezentat precum a fost relatat cazul real din care este inspirat, al familiei Parker.
„The Texas Chainsaw Massacre" (1974) - inspirat după același Ed Gein.
Altele: Jaws (1975), The Entity (1982), Dead Ringers (1988), The Mothman Prophecies (2002), An American Haunting (2005), Them (2006) + o listă detaliată http://www.imdb.com/list/lSczNqftNl4/
Numai bine!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu,, Hannibal Rising'' sau,, Room 1406''.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

The Exorcist
Paranormal Activity
Psycho
The Texas Chainsaw Massacre
Quarantine

| AiEnmaYuuki a răspuns:

The Blair Witch Project (1999) In octombrie 1944 trei tineri au mers sa realizeze un film documentar in padurea Black Hills (Maryland) si nu s-au mai intors niciodata. Un an mai tarziu insa, a fost gasita caseta cu inregistrarea facuta de ei. Filmul prezinta povestea lor pe parcursul celor cinci zile pe care le-au petrecut in padure.
Sper sa-ti placa

| BlackCinnamon a răspuns:

Exoristul happy, toate. Open water, dar nu asta nu'i cu paranormal, cum iti plac tie cred thinking mmm. Amityville, oricat de imposibil ar parea chiar e bazat pe fapte reale, si e si preferatul meu. Exorcism of Emily Rose, film horror mai bazat pe realitate ca asta nu o sa gasesti happy, Si mai sunt :p, dar vechi thinking

| Kymmy a răspuns:

Paranormal activity 1, 2, 3