| htaed a întrebat:

Vreau sa merg la cinema(cinema city) si am mai multe intrebari:
1.La cat timp inainte sa inceapa filmul trebuie sa fiu in sala?
2.Sunt mai multe sali de film?
3.Cam cat timp se sta la coada pentru achizitionarea biletelor?
4.Este mai bine sa stai pe locurile din spate sau pe locurile din fata?
5. Daca nu faci rezervare online, este sansa sa prinzi locuri proaste sau sa nu prinzi locuri la cinema?(la premiera mai ales)
6.Cand ajung la casa sa cumpar bilet si ma intreaba ce locuri vreau,îi spun geva gen:,, in spate" sau sunt numerotate locurile intr-un fel?
7.Ai voie sa pui ochelarii 3D peste ochelarii de vedere?
8. Fara ochelari 3D se vede mai nasol?
9.Sala de film e foarte aproape de casa de bilete?
10.Ai voie sa cumperi mancare doar de acolo?
Alte sfaturi? nu nu am cum sa merg cu cineva care a mai fost.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

1. Poti sa fii in sala in ce moment vrei tu dar nu mai repede de momentul in care e libera sala dupa filmul anterior. Nu e problema daca intri dupa inceperea filmului pentru ca sunt reclame la inceput (vreo 10-15 min).
2. Da. Sunt mai multe sali de film. Pe bilet scrie numarul salii si cel care-l rupe iti spune unde e sala.
3. La coada poti sta mult sau deloc depinde de ce moment prinzi. La premiera e preferabil sa mergi cu vreo jumatate de ora inainte ca sa nu te prinda inceperea filmului cand esti la coada.
4. Locurile din spate daca vrei sa ai grija de ochi.
5. Nu. Nu am facut niciodata rezervare online si am avut locuri unde am vrut eu.
6. Poti sa spui in spate dar poti si sa alegi exact locurile. Iti arata schema salii pe monitor.
7. Nu stiu daca poti pune peste ochelarii de vedere ochelarii 3D. Nu pentru ca nu e voie.
8. Fara ochelari 3D se vede prost daca filmul e 3D
9.Nu e foarte aproape dar nici departe. Salile de cinema sunt de obicei pe 2 nivele. Daca sala ta e la etaj poti urci pe niste scari rulante
10. Da. Ei nu te lasa cu mancare cumparata din alta parte daca o ai la vedere dar daca o ai in geanta nu-ti cauta in ea. Am patit ca am mers cu o plasa in care se vedea ca am mancare si tipul de la intrare mi-a spus ca trebuie sa las plasa acolo.

Vizionare placuta!

2 răspunsuri:
| nitromonkey88 a răspuns:

1. poti si cu maxim jumatate de ora inainte.
2. da
3. depinde de film. nu prea mult in general
4. dupa parerea mea, la mijloc e cel mai bine.
5. depinde si aici de film.
6. iti va arata pe un monitor de pc sala scheletic si poti alege scaunele cu verde, gen unde vrei sa stai.
7. da, ai
8. foarte.
9. da.
10. nu neaparat
funda?

| veronica6747 a răspuns:

1.Cel puțin 15 minute
2.În majoritatea cinematografelor da
3. Dacă mergi cu câteva ore înaintea filmului nu va trebui să stai la coadă. Dacă vrei să îți achiziționezi biletul exact înaintea filmului, o să stai vreo 10 minute, depinde de film
4.Pe locurile dinspre mijloc spre spate, deoarece nu cred că vrei să te uiți în sus la film
5. Dacă este un film foarte apreciat și/sau așteptat, da dar poți și să mergi cu câteva ore înainte și să îți rezervi locul (luându-ți bilet) și să revii când e timpul pentru film
6.Sunt numerotate și o să vezi pe un ecran cum sunt. Îi spui doar gen D4 sau C5 și ea le rezervă
7.De obicei se pun fără ochelarii de vedere (știu că am fost cu prietenul meu și avea doar cei 3D) dar nu îți interzice nimeni să îi pui peste
8.Se vede blurat și nu înțelegi nimic
9.De obicei da
10.Da, este o regulă
Alte sfaturi nu cred că ai nevoie. Când ajungi în fața sălii e cineva care verifică biletele și îți arată încotro să îți găsești locul. Dacă ești singur/ă îți recomand să îți rezervi loc la margine (nu contează care margine dar ar fi nasol să fii acolo înconjurat/ă de străini). În rest nu cred că mai e nimic de zis. Doar enjoy : )