| MiruuuPoate a întrebat:

Vreau si eu o lista cu serialele voastre preferate si o mica descriere.

Răspuns Câştigător
| Anananaaaa a răspuns:

House- Abordarea filmului este una neobisnuita, doctorii din film rezolvand cazuri in care 'raul' este considerat o boala. Personajul principal este doctorul Gregory House (Hugh Laurie), un individ nepoliticos, arogant, cinic, mizantrop, un om dificil si controversat, care nu are incredere in nimeni, cu atat mai putin in pacientii lui.

El si echipa lui de medici incearca sa vindece oameni obisnuiti, foarte bolnavi, din Statele Unite.
Personajul central, Gregory House, este lipsit de orice maniere si, daca ar putea, ar fi in stare sa nu vorbeasca nici macar cu pacientii lui.

Si pentru ca se confrunta zilnic cu propria boala (provenita de la un accident din trecut) el poarta un baston tot timpul, care ii subliniaza si mai mult atitudinea brutala, deloc prietenoasa.
Desi comportamentul lui atinge adesea limitele antisocialului, House este un diagnostician genial a carui gandire neconventionala si instincte fara cusur ii aduc respect din partea tuturor celor care il cunosc. Un specialist in boli infectioase, el se initiaza in provocarea de a rezolva si a pune cap la cap problemele pacientilor pentru a salva vietile lor.

misfits-Nathan, Kelly, Simon, Alisha si Curtis se asteptau ca serviciile lor in folosul comunitatii sa fie complet plictisitoare. Totusi, dupa o furtuna ciudata in care sunt prinsi afara, muncind, vor primi puteri speciale si vor descoperica aceasta munca este orice, numai plictisitoare nu.

Kelly caştiga abilitatea de a citi gandurile altora, Curtis poate derula timpul atunci când se confrunta cu un sentiment de regret imens, Alisha trimite oameni într-o frenezie sexuală cand isi atinge pielea, Simon poate deveni invizibil, şi Nathan poate comunica cu cei morti recent.

Secrete vor fi dezvaluite, sentimente vor fi aduse la suprafata si se vor lega si rupe relatii amoroase.

the vampire diaries-Elena, una dintre cele mai populare eleve din liceu, și-a pierdut părinții într-un accident de mașină. Împreună cu fratele ei mai mic, Jeremy, se află în grija mătușii lor, Jenna, alături de care locuiesc în orășelul Mystic Falls. Odată cu începerea unui nou an școlar, Elena împreună cu prietenele ei, Bonnie și Caroline sunt fascinate de prezența unui nou elev misterios și carismatic pe nume Stefan. Din prima clipă în care el și Elena s-au întâlnit, s-au simțit atrași unul față de celălalt, însă Stefan ascunde un are secret - este vampir de aproape 200 de ani. În ciuda naturii supranaturale și a poftei pentru sânge, Stefan încearcă să-și ascundă instinctele violente și se hrănește doar cu sângele animalelor. El are un frate, Damon, complet diferit și mult mai violent. Însă, nimic nu e ceea ce pare, aparențele pot înșela, iar personajele descoperă secrete și se lovesc de noi amenințări, cu fiecare sezon. Serialul The Vampire Diaries este adaptarea seriei de romane scrise de L. J. Smith.

pretty little liars-"Pretty Little Liars" este ecranizarea cartilor scriitoarei Sara Shepard. Serialul urmareste aventurile a patru fete — Spencer, Hanna, Aria si Emily — a caror gasca se sparge dupa disparitia "sefei" lor, Alison. Un an mai tarziu, ele incep sa primeasca mesaje text de la cineva care foloseste semnatura "A", care ameninta sa le dea in vileag secretele, chiar si pe cele ascunse cu bagare de seama, pe care credeau ca le cunoaste doar Allison.

gossip girl- Bine ai venit in Upper East, New York, unde cei bogati incearca sa faca fata relatiilor amoroase, mereu dramatice, si totodata trebuie sa faca cea mai buna alegere privind facultatea. Blair Waldorf impreuna cu prietenele ei Kati Farkas si Isabel Coates, frecventeaza liceul si petrecerile pretentioase, alaturi de parintii lor bogati. Blair este invidiata de adversarele sale, pentru ca se presupune ca ea are o viata perfecta, nu doar pentru ca are un prieten frumos, Nate Archibald, ci pentru ca planuieste sa urmeze facultatea sa de vis, Yale.

In timp ce toata lumea este preocupata de ce facultate va urma, si totodata de anii de liceu, perfecta ei viata este intrerupta de fosta, cea mai buna prietena Serena van der Woodsen, care se intoarce in oras, dupa ce a fost data afara de la internat. Serena reintra in viata sa, si totodata in gratiile lui Nate, prietenul lui, Blair. Cand totul incepe sa se destrame, ea realizeaza ca viata sa nu era tocmai perfecta. Oare, viata in Upper East Side se va schimba, sau se va dezvalui ca cei bogati au aceleasi probleme, ca cei care nu sunt asa bogati (Jenny si Dan Humphrey), si poate ca Jenny si Dan sunt cu mult mai fericiti cu viata lor, mai simpla, si nu plina de exuberanta.

prison break-Lincoln Burrows este condamnat la moarte pentru uciderea fratelui Vice-Preşedintei SUA şi încarcerat în închisoarea Fox River, în aşteptarea executării sentinţei: moartea prin electrocutare. Fratele lui, Michael Scofield, este însă convins că Lincoln este nevinovat şi se hotărăşte să îl salveze. Întocmeşte un plan ingenios de evadare şi, pentru a putea pătrunde în închisoare, îşi înscenează propria arestare: simulează jefuirea unei bănci, iar la proces pledează vinovat. Odată condamnat, este trimis, la cererea sa, în închisoarea de maximă securitate Fox River, unde se află şi Lincoln. Aici începe să îşi pună în aplicare evadarea, ajutându-se de planul codat al închisorii pe care şi l-a tatuat pe corp. Pentru ca totul să decurgă perfect, are însă nevoie de cooperarea câtorva deţinuţi, criminali periculoşi, pe care trebuie să îi atragă de partea sa.

blood ties-Vicky Nelson este un detectiv particular cu o viata relativ linistita si care este sceptica in legatura cu orice este supranatural, ciudat si nu poate fi explicat prin metode stiintifice. Asta pana cand are de rezolvat un caz destul de ciudat: un barbat ucis, din cate se pare, de un vampir. La inceput refuza sa creada ca exista asemenea fiinte, pana cand il intalneste pe Henry Fitzroy. Acesta este fiul bastard al regelui Henry al VIII-lea si un vampir in varsta de 450 de ani. Impreuna cu asistenta lui Vicky, Coreen si cu ajutorul detectivului Mike Celucci [fostul partener al lui Vicky] ei incearca sa rezolve diferite cazuri bizare care implica demoni, fantome.

4 răspunsuri:
| Betty a răspuns:

1. Pretty Little Liars este cu siguranta pe primul loc in topul meu love struck este genul ala de serial pe care simti ca "trebuie" sa-l termini de la prima vizionare laughing este genial prin faptul ca nu este deloc previzibil, este povestea a 5 prietene, una este ucisa in mod misterios moment in care incepe actiunea, celelalte primesc mesaje de amenintare de la cineva care le stie absolut toate secretele si aparent este si criminalul ce le-a ucis prietena... Marea intrebare: cine este? si cum a aflat totul despre fete? Cea mai mare recomandare pentru acest serial! love struck
2. The vampire diaries: desi povestea este un cliseu, adolescenta indragostita de un vampir, consider ca este cu mult, foarte mult peste twilight. Povestea este mai bine conturata, este parca mai realist si actorii... pff actoorii love struck Mi-a luat mult sa ma decid sa-l vad insa nu regret, o poveste frumoasa combinata cu actiune si putin sarcasm love struck
3. The Mentalist: este vorba de un om a carui sotie si fiica au fost ucise de un criminal in serie a carui identitate nu este cunoscuta, lucru care il determina pe acesta sa se alature echipei care se ocupa de caz love struck si de aici incepe totul... este o persoana deosebita, care poate parca mirosi minciunile de la mare distanta, o persoana care nu rateaza nici cel mai mic detaliu. Are ceva in plus fata de celelalte seriale cu politisti love struck
4. Lost: cred ca interesant si mister sunt cuvintele care ar descrie cel mai bine acest film love struck un avion se prebuseste pe o insula pustie si cei 48 de supravietuitori se chinuie sa supravietuiasca si sa faca fata ciudateniilor acelei insule love struck este un serial bun love struck
5. Prison Break: mai nou am inceput sa-l vizionez si m-a atras din prima love struck un tip condamnat la moarte pentru o crima pe care nu a comis-o si aici intervine fratele sau care este si el inchis astfel elaboreaza impreuna un plan de evadare love struck

| patriciabianca39 a răspuns:

Buna! Astea sunt serialele la care ma uit eu sau le-am terminat:
1.Neveste Disperate este vorba despre 4 neveste din suburbie si niste crime in fiecare sezon.
2. Cercul Secret este supranatural cu 6 adolescenti vrajitori/vrajitoare foarte tare.
3. Jurnalele Vampirilor cu vampiri.Nota 10.
4. Micutele mincinoase.Despre 4 fete care sunt urmarite de cineva si le trimite mesaje ciudate.
5.90210.Serial tipic american de liceu.Cu adolescenti care intampina tot felul de probleme
6.2 Broke Girls.Despre 2 fete care lucreaza in Brooklyn la un restaurant.Una dintre ele a fost bogata, iar cealalta o adapteaza la viata saracita.Ele isi deschid o afacere cu briose de casa mai tarziu.Comedie
7.Gossip Girl.Adolescenti bogati din Manhantan, New York.
8.Suburgatory.Din nou o fata care se muta cu tatal ei din New York in suburbie.Comedie
9.Hart of Dixie.Din nou despre o fata din New York care se muta la tara in Alabama ca sa faca un an de medicina generala.Ea vrea sa devina nu stiu ce fel de chirurg ca si tatal ei.Foarte interesant.Gen:comedie,romantic
Sper ca te-am ajutat!

| thalyslly a răspuns:

House- genialul doctor cu o personalitate unica care trateaza cele mai dificile cazuri
2 white collar-un escroc de renume ajunge sa fie partenerul unui agent fbi -ca sa scape de inchisoare
3 neveste disperate-niste,, fete "mai deosebite
4 fringe-cazuri ciudate

| AnyAda a răspuns:

Daca iti plac serialele legate de medicina, iti recomand Grey's anatomy sau House M.D.
Alt serial care mi-a placut foarte mult este Pretty little liars si daca iti place suspansul, asta e cel mai potrivit serial. Urmareste aventurile a patru fete Spencer, Hanna, Aria si Emily a caror gasca se sparge dupa disparitia "sefei" lor, Alison. Un an mai tarziu, ele incep sa primeasca mesaje text de la cineva care foloseste semnatura "A", care ameninta sa le dea in vileag secretele, chiar si pe cele ascunse cu bagare de seama, pe care credeau ca le cunoaste doar Allison.
Mi-a placut foarte mult si Gossip Girl, in care este descrisa viata unor adolescenti bogati din Upper East, New York. Un serial tot in acest gen este si 90210, dar Gossip mi se pare mai bun.
Te poti uita si la The lying game, unde este vorba despre 2 gemene care au fost separate la nastere si s-au regasit dupa un timp, facand schimb de vieti pentru o perioada ca sa o poata gasi pe mama lor adevarata. Switched at birth e pe aceeasi idee, dar este vorba despre 2 fete care au fost schimbate la nastere din neglijenta medicala.
Daca iti plac serialele cu vampiri, varcolaci si lucruri de genul asta, uita-te la The vampire diaries si TeenWolf.
Niste seriale care implica si comedia sunt Suburgatory, in care e vorba despre o fata care s-a mutat cu tatal ei in suburbie si incearca sa se acomodeze, How I met your mother, Don't trust the B-in apartment 23 si Modern Family.
Si mi-a mai placut si Lie to me, serial in care sunt rezolvate niste cazuri analizand limbajul trupului. E foarte interesant. Sper ca te-am ajutat! happy