| MariusBooss a întrebat:

Vreau si eu un film de groaza! funda!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Diabolique (1996), The Birds (1963), Santa sangre (1989), They Live (1988), Bedevilled (2010)...

| faramatania a răspuns:

Insidious 1, 2 și 3 (2010/2013/29 Mai 2015), The Cabin In The Woods (2012),Wrong Turn (seria), Inbred (2011),Texas Chainsaw 3D (2013),Drag Me To Hell (2009),The Unborn (2009),Case 39 (2009),Martyrs (2008),The Mist (2007),The Wicked (2013),The Quiet Ones (2014),Oculus (2013),Friday The 13th (2009),Cabin Fever 1 și 2 (2002/2009),Haunted (Dark House 2014), Stitch (2014),The Woman In Black (2012),Sinister (2012),Haunt (2013),13 Sins (2014),Mischief Night (2014),Scary Or Die (2012),Catacombs (2007),Beneath The Darkness (2011),Beneath (V) (2013),7500 (2014),The Descent (2005),The Strangers (2008),You're Next (2011),Deliver Us From Evil (2014),Jeepers Creepers (seria), Leprechaun: Origins (2014),Open Grave (2013),Modus Anomali (2012),Antiviral (2012),The Appearing (2014),Annabelle (2014),The Canal (2014),Animal (2014),Devil's Due (2014),Rosemary's Baby (2014/miniserie),The Babadook (2014),Aux yeux des vivants (2014),See No Evil 2 (2014) //The Woman In Black 2: Angel Of Death (20 02 2015), Sinister 2 (Aug. 2015), The Unborn 2 (2015?)

| Sn4k3 a răspuns:

Wrong turn ( seria)
Yeti : curse of the snow devil
The hills have eyes
Haunt
Haunting of Whaley house
Paranormal activity
Cabin fever 1, 2, 3
Cabin in the woods
The leprechaun : Origins
13 eerie. Vizionare placuta!

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Si The breed.

| Iuliapaula12 a răspuns:

Autopsy
(2008)
Autopsy
Regia: Adam Gierasch
Cu: Eric F. Adams, Ashley Schneider
Gen film: Horror, Thriller

O tanara incearca sa-si gaseasca prietenul ranit intr-un spital bizar si periculos. Totul se transforma intr-un cosmar si ceea ce ar trebui sa fie un spital pentru cei raniti si bolnavi, se dovedeste a fi un spital si pentru cei ce nu sufera de nimic

Saw V
(2008)
Puzzle mortal V
Regia: David Hackl
Cu: Tobin Bell, Scott Patterson, Costas Mandylor
Gen film: Horror, Mister, Thriller

In a cincea parte a francizei Saw, Hoffman este singura persoana in viata care poate sa continue mostenirea lasata de Jigsaw. Dar cand secretul lui este amenintat, Hoffman trebuie sa ii elimine pe toti cei care ii stau in cale. Despre ceea ce se va intampla in Saw V nu stie inca mare lucru, dar doua lucruri sunt sigure: chiar daca Jigsaw a murit, spiritul sau este inca viu. Si filmul va fi lansat la miezul noptii.

Quarantine
(2008)
Carantina
Regia: John Erick Dowdle
Cu: Jennifer Carpenter
Gen film: Horror, Mister, Thriller

Angela Vidal, reporter de televiziune, si cameramanul ei primesc sarcina de a petrece o noapte cu departamentul de pompieri din Los Angeles. Cand un apel la 911 anunta ca o femeie in varsta a ramas prizoniera intr-o mansarda a unei cladiri, de unde scoate urlete oribile, echipajul de pompieri si jurnalistii merg la fata locului, numai pentru a se trezi captivi in imobilul intrat in carantina.

One Missed Call
(2008)
Apel nepreluat
Regia: Eric Valette
Cu: Shannyn Sossamon, Edward Burns
Gen film: Horror, Mister, Thriller

Mai mulţi oameni primesc pe mesageria mobilă mesaje în care se aud murind. Beth asistă la moartea violentă a două prietene care primiseseră mesaje asemănătoare. Poliţia nu o crede pe Beth, dar detectivul Jack Andrews, a cărui soră a murit într-un accident bizar, încearcă s-o ajute să dezlege misterul. Dar, curând, pe ecranul telefonului lui Beth apar fatidicele cuvinte: Un apel pierdut...

The Eye
(2008)
Ochii
Regia: David Moreau, Xavier Palud
Cu: Jessica Alba
Gen film: Dramă, Horror, Thriller

Sidney Wells (Jessica Alba) este o recunoscută violonistă, remarcabilă prin frumuseţea, inteligenţa şi independenţa sa. Toate calităţile sunt accentuate de faptul că Sydney este oarbă, în urma unui accident din copilărie

Pathology
(2008)
Patologie
Regia: Marc Schoelermann
Cu: Milo Ventimiglia, Lauren Lee Smith, Michael Weston
Gen film: Crimă, Thriller

Ted Gray (Milo Ventimiglia), proaspăt absolvent al şcolii de medicină Harvard, un student de excepţie, are şansa de a se alătura celei mai prestigioase programe de Patologie din ţară. Fiind unul dintre cei mai buni, tânărul medic vine în scurt timp alături de cei mai buni rezidenţi. Ei inventează un joc, scopul fiind acela de a comite crima perfectă...

SAW III
(2006)
Puzzle mortal 3
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Shawnee Smith, Tobin Bell
Gen film: Horror, Thriller

Avand-o pe noua sa ucenica Amanda (Shawnee Smith), maestrul cu mintea bolnava din spatele acestor jocuri complicate si crude care au inspaimantat intreaga comunitate si au lasat politia cu ochii in soare a reusit inca o data sa scape si sa dispara

Saw IV
(2007)
Puzzle mortal 4
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Tobin Bell, Costas Mandylor
Gen film: Crimă, Horror, Thriller

Jigsaw şi ucenica sa Amanda au murit. Acum, la ştirea că detectivul Kerry a fost ucis, doi experimentaţi agenţi FBI, Strahm şi Perez, ajung la locul faptei pentru a vedea cum detectivul Hoffmann încearcă să-şi dea seama ce s-a întâmplat cu rămăşiţele lui Jigsaw şi cu puzzle-ul pus la cale de acesta. Când comandantul SWAT este răpit şi aruncat într-un puzzle asemănător, ultimul ofiţer vizat de Jigsaw are doar 90 de minute pentru a ocoli capcanele acestuia şi pentru a-şi salva un vechi prieten

The Exorcism of Emily Rose
(2005)
Un caz de exorcizare
Regia: Scott Derrickson
Cu: Jennifer Carpenter, Tom Wilkinson, Laura Linney
Gen film: Crimă, Dramă, Horror

O avocata singura si dezamagita de viata (Laura Linney) trebuie sa infrunte prejudecatile bisericii si chiar rigorile legii, atunci cand decide sa il apere pe un preot care risca pedeapsa cu moartea pentru ca a practicat un ritual de exorcizare ce a dus la moartea unei tinere femei.

House of Wax
(2005)
Casa de Ceară
Regia: Jaume Collet-Serra
Cu: Elisha Cuthbert, Chad Michael Murray, Paris Hilton
Gen film: Horror, Thriller

Un grup de prieteni se duc la un meci de fotbal. Pe drum ei cad prada unor frati asasini dintr-un mic oras abandonat. In scurt timp descopera ca fratii au creat un joc in jurul atractiei orasului, Casa de ceara. Ucigasii au impanzit orasul cu manechine de ceara dar care par foarte reale, ele putand fi chiar vizitatori din trecut ghinionisti care au cazut prada jocului bolnav al celor doi dementi

NOTA(IMDB: 5.90) 6.9

Hide and Seek
(2005)
De-a v-aţi ascunselea
Regia: John Polson
Cu: Robert De Niro, Dakota Fanning
Gen film: Dramă, Horror, Thriller

Cand lui David Callaway (Robert De Niro) ii moare sotia, el decide sa se mute impreuna cu fetita sa Emily (Dakota Fanning) in alt oras. In acest oras, Emily isi face un prieten imaginar, care - surprinzator - le pune viata in pericol

The Ring Two
(2005)
Avertizarea Doi
Regia: Hideo Nakata
Cu: Naomi Watts, Simon Baker, David Dorfman
Gen film: Horror, Thriller

După şase luni de la evenimentele înfricoşătoare care i-au terorizat pe Rachel şi fiul său, Aidan, cei doi îşi părăsesc casa din Seattle pentru a scăpa de amintirile care-i bântuie - adică de Samara şi de caseta blestemată care a lăsat numai moarte în urmă. Cei doi se mută în Astoria, un mic orăşel din Oregon, unde speră să înceapă o viaţă nouă, lipsită de surprize neplăcute. Cu toate acestea, la prima investigaţie la care participă, Rachel observă o casetă neetichetată şi alte semne care i se par familiare

NOTA(IMDB: 6.60) 7.7

Saw II
(2005)
Puzzle mortal 2
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Tobin Bell, Dina Meyer, Donnie Wahlberg
Gen film: Horror, Thriller

Geniul nebun care a distrus viaţa victimelor sale în SAW, succesul de anul trecut, s-a întors pentru înca o serie de jocuri sinistre, pe viaţă şi pe moarte.
Când este descoperită victima unui nou asasinat care poartă amprenta lui Jigsaw, detectivul Eric Mathews (Donnie Wahlberg) începe o investigaţie atentă şi îl prinde pe Jigsaw fără prea mare efort.
Dar pentru acesta, faptul că s-a lăsat prins, nu este decât o parte a planului său mârşav.

Cube
(1997)
Cubul
Regia: Vincenzo Natali
Cu: Nicole de Boer, David Hewlett
Gen film: Dramă, Horror, Mister, SF, Thriller

Un grup de oameni se trezesc prinsi intr-un labirint urias format din cuburi. Ei trebuie sa lucreze impreuna pentru a reusi sa descopere misterul labirintul, din care se poate iesi dupa un calcul matematic foarte complicat. Pericolul insa ii pandeste la fiece pas fiecare cub avand un secret mortal

The Sixth Sense
(1999)
Al şaselea simţ
Regia: M. Night Shyamalan
Cu: Haley Joel Osment, Bruce Willis
Gen film: Thriller

In acest zguduitor thriller psihologic, la numai 8 ani ai sai, Cole Sear (HALEY JOEL OSMENT) este hartuit de un secret apasator: il viziteaza fantome. Fire introvertita, retrasa, Cole este inspaimintat de sufletele nelinistite ivite din umbra. Derutat de puterile sale paranormale si prea tinar pentru a sti ce sa faca, Cole nu destainuie terifiantele sale trairi decit psihologului sau, Dr. Malcolm Crowe (BRUCE WILLIS).

The Others
(2001)
Ceilalţi
Regia: Alejandro Amenábar
Cu: Nicole Kidman
Gen film: Horror, Thriller

MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TE VOR GASI. O femeie care locuieste impreuna cu cei doi copii ai sai intr-o casa intunecata, incepe sa fie convinsa din ce in ce mai mult ca locuinta ei este bantuita...

Valentine
(2001)
Coşmar de Sfântul Valentin
Regia: Jamie Blanks
Cu: Denise Richards, David Boreanaz
Gen film: Horror, Romantic, Thriller, Dragoste

De Ziua Indragostilor, patru prietene incep sa primeasca felicitari… de amenintare. Cum o alta prietena de-a lor murise recent, iar sinistrele felicitari par sa fie mai mult decat o gluma proasta, fetele incep sa-si dezgroape amintirile din copilarie. Pana la urma ajung la concluzia ca un coleg de-al lor pe care il umilisera in scoala le-a pastrat ranchiuna si a decis ca a venit in fine vremea razbunarii.

Thir13en Ghosts
(2001)
13 fantome
Regia: Steve Beck
Cu: Tony Shalhoub
Gen film: Horror, Thriller

Atunci cand milionarul Cyrus Kriticos moare, el lasa mostenire averea sa nepotului acestuia, Arthur si familiei lui. Ceea ce nu stie Arthur, este ca in casa realizata in intregime din sticla salasluiesc fantome groaznice.

The Ring
(2002)
Avertizarea
Regia: Gore Verbinski
Cu: Naomi Watts, Daveigh Chase
Gen film: Horror, Thriller

INAINTE SA MORI PRIMESTI AVERTIZAREA. O tanara jurnalista descopera o caseta video cu o istorie ciudata: cei care vad continutul ei mor dupa 7 zile... Este ea urmatoarea? Incercand sa dezlege misterul, ea va descoperi lucruri pe care nu si le-ar fi putut inchipui

Saw
(2004)
Puzzle mortal
Regia: James Wan
Cu: Danny Glover, Leigh Whannell, Cary Elwes
Gen film: Horror, Mister, Thriller

Înca de la prima secvenţă a filmului Saw, publicul este aruncat în mijlocul acţiunii: doi bărbaţi se trezesc într-o toaletă subterană, amândoi fiind legaţi cu lanţuri de perete. Nu ştiu decât că unul dintre ei trebuie să-l ucidă pe celălalt în opt ore, sau amândoi vor muri. Este un film intens, extrem de complex, cu o intrigă năucitoare şi cu un final surpriză care a şocat publicul la festivalul de lansare. Puzzle mortal are o perspectivă unică, viscerală, asupra ororii umane

Creep
(2004)
Metroul mortii
Regia: Christopher Smith
Cu: Franka Potente
Gen film: Horror, Thriller

E noapte tarziu, iar Kate se intoarce acasa de la o petrecere. Asteptand metroul, ea realizeaza ca usile au fost incuiate peste noapte si este blocata in subteran. In timp ce este atacata de un coleg care a urmarit-o, o creatura misterioasa apare din intuneric si il omoara pe acesta. Este inceputul unei nopti de cosmar in care Kate si un cuplu de tineri cersetori sunt urmariti prin tunelurile metroului de faptura insetata de sange.

| AnimeDaisukiFuckingKillYou1 a răspuns:

Dead Birds

| raduraduuu a răspuns:

Wrong turn.dar nu te sperie cine știe ce
The conjuring...super horror
Saw toată seria
Annabele
Hatchet are 3 parti..au legătură intre ele