| AndreiRORo a întrebat:

1. Cum înoată peștii?
2. Ei înoată contra curentului sau merg la vale odată cu apa?
Și spre exemplu:
Șomuzul se varsă în Siret. Este afluentul Siretului. 3. Peștii urcă și pe Șomuz?
4. Sau Șomuzul are pești proprii?
5. Pentru a pescui la undita cu pluta este nevoie de permis?
6. Dar dacă eliberam peștii este nevoie de permis?

1 răspuns:
| Cksihja a răspuns:

Peștii au coadă cu care antrenează apa creând un curent care-i propulsează înainte.

Peștii înoată contra curentului și la vale, nu se lasă duși de apă doar cei bolnavi fac asta.

Peștii urcă oriunde au cale navigabilă somonul ne exemplu sare direct în cascadă.

Poți pescui într-o anumită perioadă de timp și doar în locuri permise. Dacă pescuiești într-o arie protejată primești amendă și mergi la închisoare. Nici nu poți pescui orice pește mai ales dacă este o specie amenințată dar speciile de specii invadatoare aflate mai ales în exces pot fi pescuite fără probleme.
Dacă prinzi un pește care se află pe lista de specii protejate trebuie să-l eliberezi dar trebuie să fii atent să nu rănești peștele.