| KarinaLee6 a întrebat:

1. Îmi poate explica cineva mai în detaliu ce-i acela un pedigree și cum se obține? Știu doar că are rolul de a dovedi puritatea rasei.

2. Toate animalele pot avea pedigree?

Întreb din curiozitate.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pedigree este un certificat doveditor al puritatii rasei animalului.
Se foloseste mai ales in cazul cainilor, pisicilor si cailor.

Certificarea se poate face doar daca se dovedeste puritatea rasei parintilor puilor, pe baza pedigree-urilor lor. Aceasta certificare se face de asociatii specializate.

| darrio2007 a răspuns:

„PEDIGRIUL este actul de identitate al cainelui (buletinul, ca sa zicem intr-un fel mai plastic), este certificatul sau de nastere in care sunt trecuti ascendentii (parinti, bunici, strabunici), este un act oficial eliberat de CARTEA DE ORIGINE ROMANA (COR) - ASOCIATIA CHINOLOGICA ROMANA (ACHR) si care confirma puritatea rasei si un bagaj genetic oficial ce ne indruma in alegerea, cresterea si dezvoltarea acelui caine, in functie de caracteristicile curentului de sange din care provine. Un caine cu pedigree nu este viitor campion, de aceea avem expozitiile chinologice nationale, internationale si de club in care se face selectie dupa fenotip (aspectul exterior), caracter si temperament. Un caine cu pedigree este dovada ca apartine acelei rase raminind ca dv sa alegeti calitatea crescatorului."

| romeo78 a răspuns:

Pedigree, este de fapt o găselniță comercială, prin care un pui de animal poate fi vândut cu sute, chiar zeci de mii de euro.
Iar, îngrijirea unui animal cu pedigree, reprezintă o cheltuială enormă, dacă doriți ca investiția cumpărării să o recuperați. Altfel, puii, acelui animal cu pedigree cumpărat, îi puteți vinde în târg pe 5 lei. Decât un animal cu pedigree, mai bine un animal comun, mult mai rezistent, ușor de îngrijit!

| Eireann a răspuns:

In afara de puritatea rasei mai are rolul de a asigura ca animalu nu are predispozitii genetice spre anumite boli. De exemplu cainii Cavalire King Charles sunt predispusinla o boala a valvelor cardiace care poate duce la moarte prematura. Pisicile Ragdoll au o problema similara. Parintii sunt testati genetic sa dovedeasca ca animalul nu sufera de aceasta boala. Eu am obtinut certificatul de pedigree de la crescator cand dupa ce am inregistrat pisica ca "pet" si am sterilizat-o.

| KarinaLee6 explică (pentru Eireann):

Te deranjează dacă te întreb ce rasă e pisica ta și dacă ai cumpărat-o de la un crescător din România?

| Eireann a răspuns (pentru KarinaLee6):

E Ragdoll si e cumparata in UK.