| Xaya a întrebat:

Acum o saptamana si ceva hamsterii mei au evadat din cusca inainte sa plec cu bicicleta in padure (unde am ratacit 4 ore cu grupul) si cand m-am intors am realizat ca hamsterii nu mai erau in cusca lor. Am stat cam o ora sa ii caut din moment ce stau la o vila inca neterminata unde am mai avut probleme cu rozatorii si am instalat un fel de pest-repeller si am pus otrava de soareci. Pe unul dintre ei l-am gasit in acea seara dar celalalt nu dadea absolut nici un semn ca ar mai exista in casa aia. Am inceput sa ma gandesc daca nu cumva a intrat in subsol din moment ce holul de la parter are o legatura directa si prin urmare l-am cautat si pe acolo dar din nou... nici un semn. Am crezut ca l-am pierdut de tot ca ar fi mancat otrava de soareci si m-am gandit aproape in fiecare noapte la el. Acum cateva zile tata mi-a spus ca a vazut in subsol la capatul de sus al rampei pe care urca si coboara masina (langa usa) ca ar fi existat o gaura mai ciudata. Am inceput sa ma uit la gropita aia care nu avea mai nimic interesant si am realizat ca in fiecare dimineata era schimbata. M-am documentat si am aflat ca hamsterii se acopera cu pamant, talas sau ce au la indemana pe timpul zilei si noaptea ies la plimbare. Atunci mi-am dat seama ca hamsterul disparut traieste o viata de soarece. Am inceput sa il filmez "time lapse" dar in fiecare noapte in care am incercat sa fac asta mi se oprea camera dar pe langa camera am pus si mancare care era disparuta ziua urmatoare deci clar era vorba de hamster. Ieri i-am facut o capcana cu metoda "cuiul, nuca si castronul" dar in loc de momeala pentru soareci am facut o capsula unde am pus mancarea lui preferata. Dimineata urmatoare cand am intrat sa vad daca am reusit sa il prind am vazut ca hamsterul alerga in josul rampei (logic fugea de mine tocmai daduse de libertate) si am incercat sa il caut dar stresam randunelele care au cuib acolo asa ca am mai verificat o data capcana care nu era nici macar cazuta si m-am carat la scoala. Dupa-masa cand am venit acasa am intrat in subsol si mi-am luat hamsterul care era electrocutat si slabit din cauza lipsei de mancare (cred ca manca gandaci pe acolo de a supravietuit) si l-am pus la loc in cusca cu celalalt dar de curiozitate i-am cantarit. Cel scapat (Lady) avea 120g si celalalt (Poppy) avea 160g. Nu imi dau seama daca grasuna o bate pe fugara sau daca Lady este doar foarte stresata si anxioasa si chitaie degeaba cand se apropie cealalta de ea. De fiecare data cand mi se parea ca s-ar bate le luam si le verificam dar niciodata n-am gasit rani pe ele insa ma tem sa nu fie prea stresate oricum. Lady are cam des blanita de pe burtica plina de excremente incalcite in blanita si ma tem sa nu fie inceputul bolii cozii umede. N-am mai intalnit afectiunea asta niciodata la hamsterii pe care i-am avut si nu stiu cum se manifesta deci... Sum help?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Poate daca le-ai pune separat, dar sa se vada? E stresata pentru ca stie ca acum cealalta e mult mai puternica ca ea.

| wpAbby a răspuns:

Incearca sa ii lasi singuri 1 zi sau 2, doar sa le dai apa si mancare si mai uita-te la ei uneori, dar nu ii lua in astea 2 zile, ei sunt stresati ca nu mai sunt liberi.